Skocz do zawartości

[11.11] 7TP dwuwieżowy - Mirage, 1:35


skwercio

Rekomendowane odpowiedzi

Bez większych nadziei zgłaszam się do konkursu

30 września 1938 roku Polska korzystając z bierności mocarstw na zmiany granic wymuszone przez Niemcy na Czechosłowacji wysłała jej ultimatum: do 1 października, godziny 13:00 Czechosłowacja miała oddać Polsce Zaolzie. Rząd czechosłowacki zdecydował się przekazać te tereny Polsce i 2 października oddziały polskie (Samodzielna Grupa Operacyjna "Śląsk" wkroczyły na Zaolzie i ziemię czadecką (będącą częścią Słowacji). Zostały one zajęte do 10 października Podczas zajmowania przyznanych Polsce terytoriów dochodziło do konfliktów między Polakami a bojówkami czeskimi i Niemcami, którzy zamierzali zająć część Zaolzia.

W czasie operacji zaolziańskiej użyto m.in. 8 dwuwieżowych czołgów lekkich 7TP.

Czołg lekki 7TP powstał jako modyfikacja angielskiego czołgu Vickers E. Pierwszy prototyp ("Smok") miał zamontowany lepszy silnik (Saurer VBLD zamiast oryginalnego Armstrong - Siddeley), grubszy pancerz, wzmocnione zawieszenie i resory oraz ulepszony układ chłodzenia.

 

7tp01jr9.jpg

"Smok" - pierwszy prototyp 7TP

 

W okresie 16 sierpnia - 1 września 1934 "Smok" odbył próby terenowe, na których okazał się nieco wolniejszy od Vickersa na drogach utwardzonych, za to był zwrotniejszy i lepiej radził sobie z przeszkodami terenowymi. Okazało się też, że konieczne były dalsze poprawy chłodzenia i zawieszenia. Dalsze poprawki pozwoliły na złożenie 18 marca 1935 pierwszego zamówienia na czołgi w wersji dwuwieżowej (prace nad wersją jednowieżową trwały nadal) Łącznie powstały 24 seryjne czołgi 7TP w wersji dwuwieżowej przed zmianą linii produkcyjnej na czołgi jednowieżowe (tych powstało 108)

Uzbrojenie: 2 km Hothkiss wz. 25 lub 2 km Browning wz. 30

Czołgi 7TP okazały się później bardzo skuteczne w porównaniu z podstawowymi czołgami niemieckimi - PzKpfw I i II, jednak były nieliczne, wskutek czego nie zdołały odmienić losów kampanii wrześniowej.

 

7tp_02.jpg

Dwuwieżowy 7TP w Cieszynie (1938)

 

Model zamierzam zrobić bez kupnych dodatków

Malowanie z czasów operacji zaolziańskiej.

 

In-box:

P1011662.JPG

P1011668.JPG

P1011671.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha no to mamy Cię ;) A tak poważnie to fajnie że zdecydowałes się na ten model co możemy podpowiemy(jest tu nas paru od Polskiego sprzętu) wiele się wybaczy z racji początków bęzię dobrze. Na poczatek przeczytaj wątek kolegi Dumo unikniesz paru błędów które on nieumyślnie popełnił jak również proponuję forumową wyszukiwarkę i hasło "7TP" Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek przeczytaj wątek kolegi Dumo unikniesz paru błędów które on nieumyślnie popełnił

 

Pierwszy to zawsze ma najgorzej

 

Skwercio buduj, już dwa 7tp będą w konkursie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skwiercio, nie łam się !

Póki co to druga siódemka i nie ma strachu. Kup tylko gąsienice RPM, to niewielki wydatek, a umiejętnie potraktowany znacznie poprawi jakość modelu - gumowe gąsienice z zestawu to parodia.

 

Pamiętaj tylko, żeby dobrze zamontować uzbrojenie (właściwe) oraz odpowiednio przykleić gąsienice ;)

W razie czego pisz śmiało, chętnie pomogę jak umiem.

 

Swoją drogą uwielbiam ten zestaw 7TP DW od MH... Widać tutaj dokladnie jak firma kpi sobie z różnic między 7TP, Vickersem Mk E oraz T26.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać tutaj dokladnie jak firma kpi sobie z różnic między 7TP, Vickersem Mk E oraz T26.

Kpi, czy nie ma pojęcia?

 

 

A ludzie kupują bo wyboru nie mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrass1 napisał:

Kup tylko gąsienice RPM, to niewielki wydatek

 

Niewielki??? Podwaja cenę modelu!!!

Poza tym nie mam sił do pojedynczych ogniwek...

 

To co by było gdybyś kupił friule za 125zł

Model to by była 1/4 ceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, nie są takie drogie - 20 zł ? 25 zł

Ale moje kieszonkowe też nie jest takie znów duże...

 

Poza tym, może mi ktoś powiedzieć, czy napewno nie było ani 1 7TP z Hotchkissami, a jeśli nie to jak dorobić lufkę od Browninga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, nie są takie drogie - 20 zł ? 25 zł

Ale moje kieszonkowe też nie jest takie znów duże...

 

Poza tym, może mi ktoś powiedzieć, czy napewno nie było ani 1 7TP z Hotchkissami, a jeśli nie to jak dorobić lufkę od Browninga?

Mam nadzieję, że do linczu nie dojdzie z tego powodu a może za jakiś czas jeszcze przed zakończeniem konkursu jednak uda Ci się zdobyć gąski ogniwkowe

Złamanej lufki nie da się skleić ? Jest aż w tak złym stanie ?

Jeśli nie to może kopia żywiczna tej pozostałej z zestawu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złamanej lufki nie da się skleić ? Jest aż w tak złym stanie ?

zgubiłem lufkę (mam na myśli tą końcówkę wystającą z osłony pancernej)

 

Jeśli nie to może kopia żywiczna tej pozostałej z zestawu ?

Nie mam żywicy, a z masy dwuskładnikowej km-a nie zrobię :(

 

a może za jakiś czas jeszcze przed zakończeniem konkursu jednak uda Ci się zdobyć gąski ogniwkowe

Wolę za tą kasę kupić kolejny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może jakąś elektryczną mini-wiertarkę lub szlifierkę ?

Można spróbować wytoczyć taki detal mocując kawałek ramki z modelu w uchwycie, włączyć obroty i ostrożnie obrabiając jakimś ostrym nożykiem.

Można też spróbować dorobić tę lufkę z jakiegoś cienkiego pręcika plastikowego. Jakiej średnicy jest wylot tej lufki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla Ciebie prosty sposób na dorobienie lufy. I sprawdzony osobiscie Idź do apteki,kup igłę do strzykawki i po problemie! kwestie techniczne: wykorzystaj stronę zatopioną w plastiku ewentualnie ścinając ostrą stronę zrób to cienkim brzeszczotem. Szczypce itp. zaginają ścianki. Koszta symboliczne,efekt fajny. Kup odpowiedni kaliber Trennuj,powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak koledzy podpowiadają.. igły się nadają, tylko że to co wystaje nie jest proste.. tłumik ognia ma kształt stożka..

kupujesz 3-4 rozmiary igieł... wsuwasz (wklejasz) jedną w drugą.. a potem mocujesz na wiertarce i iglakiem doprowadzasz do potrzebnego stanu.. środek tak samo można ostro zakończonym frezem rozwiercić do potrzebnego rozmiaru.. wygląda to tak:

th_maxim.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.