Skocz do zawartości

P-37B Łoś by jjkiller


jjkiller

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem przedstawić swojego pierwszego Łosia. Zapewne nie jest to rewelacja i pewnie jest pełen wad. Model jest Plastyk'a, nie był szpachlowany i malowany był pędzelkiem. Starałem się zapoznać z fotkami oryginałów aby ustrzec się jak największej ilości błędów (pewnie i tak się nie udało) poza tym dostępne fotki oryginałów są B\W

 

v2010112514091776683361.jpg

v2010112514092138524802.jpg

v2010112514092358131118.jpg

v2010112514092450109762.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ proszę na pierwszy rzut oka: co to są te obwisłe sznurki;jakoś dziwnie wyglądają karabiny;dziwne druty przy kołach i niepokoi mnie położenie kalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

te "obwisłe druty" były naprężone ale... moja córa je lekko zmodyfikowała :\

Karabiny - no cóż takie były, takie wkleiłem. W montażówce było że mają być czarne.

Druty przy kołach to miały być przewody hamulcowe. Taka moja chyba trochę nietrafiona inwencja twórcza (podobnie jak światełka na krańcach skrzydeł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw gdzie znalazłeś zdjęcie Łosia SP-BNL z szachownicami.

Czy cześć osłony silnika za kołpakiem (i kołpak) są u Ciebie elementem wydechowym (kolor rdzy)? Bo na pewno nie powinna być.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie przed sobą instrukcje z 1979r jak i instrukcje z reedycji Master Craft.( która to jest nieco zmieniana wersją oryginału) i na obu egzemplarzach jest wszystko ładnie i ze szczegółami wyjaśnione jak malować elementy silnika. Tak że nie mam pojęcia jakim cudem kolejna osoba robi taki sam błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji "Plastyk" jest schemat malowania i oba elementy są zaznaczone jako "rdzawo czerwony" niestety już nie posiadam jej ale na 100% było.

Poza tym zobacz że wiele osób robiących Plastyka popełniło ten sam błąd.

 

A napisz mi jeszcze czy wnętrze tej obudowy też rdzawe czy srebrne (tak jak zrobiłem) bo w schemacie nie było wogóle

 

Ponadto tytułem wstępu, to jest mój kolejny model sklejony, ale pierwszy pomalowany, i do którego starałem się przyłożyć, drugi był AN-2 na pływakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam wspominałeś o dziecku że popsuła te sznurki na pranie:) osobiście nie mam pociechy ale polecam takie fajne gabloty ze szkła zamykane na mały zameczek koszt ok 250 zł (tyle co dobry model) a przynajmniej masz pewność ze nikt nie bedzie macał paluchami i nie zbiera się kurz jeśli do modelarstwa podchodzisz poważnie bedziesz musiał je jakos chronic przed dzieckiem chyba ze chce kleic to kupic model:) Gablota 1,60 m wys. i ma 4 pólki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzidzią już sobie poradziłem, modele będą stacjonowały w 3 piętrowej galerii zabudowanej w regale (taka wystająca, przeszklona ambona) zamykana na podwójne magnesy i z klameczkami 1,60m od podłogi. Dosyć toto szczelne więc i kurz nie powinien tam ingerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Cieszy mnie niezmiernie to, że nastąpił taki swoisty "wysyp" Łosi na forum. To świadczy o tym, że ludzie są w pewien sposób przywiązani do tego samolotu i jakby na to nie patrzeć samego modelu ZTS/Mastercraft, który już dawno stał się legendą. Jedni wykonują o lepiej, drudzy nieco gorzej, ale najważniejsze jest to, że w ogóle chcą go robić.

 

Twój mały Łoś ma trochę niedoskonałości. Są wśród nich:

 

- Głęboki mat na powierzchniach modelu przedstawiającego maszynę Reprezentacyjno/Salonowo/Pokazową, która na zdjęciach wręcz się błyszczy;

- Odznaczające się kalki kładzione zapewne na nie nabłyszczoną powierzchnie bez użycia płynów;

- Wspomniane już malowanie kołpaków;

- Druty antenowe, które poza zwisaniem są również zbyt grube;

- Wspomniany wcześniej kształt karabinów;

 

Poza tym napisałeś, że zapoznałeś się ze zdjęciami oryginału SP-BNL, których jakby na to nie patrzeć jest dość sporo, a popełniasz dość spory błąd nanosząc insygnia wojskowe na samolot nie znajdujący się w służbie

 

Trochę tych błędów jest jednakże na korzyść twojego modelu działają dwie bardzo ważne rzeczy:

 

- Gładko i dokładnie wykonane malowanie pędzlem. Szczególnie dobrze wypadła Ci rama oszklenia;

- Pomysł na wykonanie właśnie egzepmlarza SP-BNL, który pojawia się znacznie rzadziej niż maszyny frontowe. Za to masz ogromnego plusa!

 

Ogólnie rzecz ujmując jest nieźle, ale mogłoby być lepiej. Mam nadzieję, że pokusisz się w przyszłości o kolejnego P.37, który nas wszystkich miło zaskoczy

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w mojej rupieciarni trzecią instrukcje do Łosia z TEGO zestawu i tam również jest wszystko ok.

I jeszcze małe pytano. Czy nie było tak ze oznaczenia P-37 odnosiło się tyko do prototypów maszyny seryjne miały oznaczenie PZL.37 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to troszkę zbaraniałem :|

W instrukcji pudełkowej jak byk są szachownice oraz uzbrojenie na tej wersji. Jestem bardzo wczesno początkującym w modelarstwie i starałem się robić po kolei zgodnie z opisem jaki był dołączony do modelu, ze zdjęciami jakie znalazłem w necie zapoznałem się, ale myślałem że jak jest opis to powinien być 100% zgodny z oryginałem.

Rozumiem że ten łoś to totalna kaszana i żeby pozbyć się moralniaka trzeba zanabyć jeszcze jednego, ale tym razem opis do kosza i robić zgodnie z poradami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety instrukcje i opisy wielu firm często podają uproszczone lub wręcz niezgodne z rzeczywistością informacje. Instrukcja jest ważną częścią modelu, ale spójrzmy prawdzie w oczy, żeby zrobić model maszyny przynajmniej w części oddający pierwowzór, trzeba sięgnąć do fachowej dokumentacji oraz przeanalizować modele danej maszyny, wcześniej wykonane przez innych modelarzy.

 

Twój model nie jest totalną kaszaną. Do tego sporo mu brakuje. Ma pewne błędy wynikające właśnie z braku wcześniejszego zapoznania z dokumentacją.

 

Jestem pewien, że w następnych projektach unikniesz popełnionych tutaj błędów.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja potrafi wprowadzić w błąd, na tej jest chyba podane malowanie wojskowe i cywilne SP-BNL razem zestawione na jednym bocznym rzucie samolotu, chyba? Ale BNL nie miał ani szachownic, ani uzbrojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami po prostu warto poświecić pięć minut na przestudiowanie instrukcji. Jak już wspomniałem mam trzy różne instrukcje i na jednej jest przedstawione malowanie wojskowe i cywilne na jednym schemacie, ale są tam umieszczone odnośniki wyjaśniające co do czego. Wystarczy przeczytać a nie tylko obrazki oglądać. Najlepiej by było jakbyś pokazał instrukcje wtedy by się wyjaśniło kto popełnił błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem instrukcję Plastyka i faktycznie kolory są poprawnie podane. Wewnętrzna część silnika zarówno jak i kołpaki powinna być w kolorze Khaki. Niestety ja też popełniłem błąd i wewnętrzną część silnika pomalowałem na Rdzawy:

 

PICT1646.JPG

 

No cóż ale chyba każdy popełnia błędy ;p

Aha na obronę dodam, że instrukcja plastyka jest kiepsko czytelna dla młodego doświadczeniem modelarza ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, ja też popełniałem podobne błędy i do dziś się może zdarzyć, mój kuzyn zawsze narzekał na instrukcję KP i co skleił to zawsze mu gadałem że coś nie tak dobrze że Plasticardów nie lepił bo by niezłe potworki powstały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.