Skocz do zawartości

Galeria modeli w skali 1/24 Eugeniusza Sobczyka (1924-1997)


DARKMAN1

Rekomendowane odpowiedzi

Niezła robota z tymi spawami w Lublinie i Potezie.Wydech w Karasiu-bomba.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie...to modele robione w latach 80-tych i na początku 90-tych, gdzie nie było blaszek fototrawionych, farb akrylowych, projektowanych komputerowo kalkomanii itp. To modele wykonywane na podstawie skąpych materiałów (gdy nie było internetu) i są głównie wykonane z materiałów ,jakie występowały w oryginale,czyli blacha, płótno, drewno. Większość modeli była wykonywana metoda lutowania z całą struktura wewnętrzną kadłuba.

Wielu może powie... że modele sa nieprecyzyjne,ale taki ich urok.To rękodzieło wykonane przez pasjonata lotnictwa.Tu nie chodziło o to ,czy zgadza się wymiar , milimetr w tą czy tamtą ale o fakt że tworzy się kolekcja POLSKICH samolotów,niepowtarzalna i jedyna w tej skali.

 

 

PZL-P-11C:

 

DSCN0168.jpg

DSCN0158.jpg

DSCN0159.jpg

DSCN0160.jpg

DSCN0161.jpg

DSCN0164.jpg

DSCN0159.jpg

DSCN0166.jpg

DSCN0169.jpg

DSCN0173.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko. Panowie. To jest właśnie prawdziwe modelarstwo.

Zrobić coś z niczego. Na to co teraz napisze wiem ze wielu zbulwersuje i bedą psy po mnie wieszać ale jak nieraz czytam relacje z budowy modeli to mnie jasny szlak trafia. W zasadzie relacja to opis gdzie modelarz coś wyciął a w to miejsce wstawił jakiś żywiczny element ,tu i ówdzie wkleił blaszke itd. Ja wiem że jak coś jest na rynku to czemu nie wykorzystać. Model precyzyjniej wygląda i wogóle czasu się zaoszczędza. Ale panowie. Ile to ma wspólnego z prawdziwym modelarstwem? Tu nie chce się wypowiadać. Niech każdy sobie sam odpowie. Ja też czasem wykorzystuje dodatki ale tylko z własnego lenistwa . Bo mi się nie chce coś zrobić tylko kupuje gotowe i wszystko gra. Guzik z pętelką . Nie gra a przy najmniej nie do końca. Bo to nie ja zrobiłem tylko ktoś a ja wykorzystałem jego umiejętność i osobiście nie czuje się z tym dobrze do końca. Może moje myślenie jest staroświeckie i nie pasujące do dzisiejszych czasów ale patrząc na te zdjęcia tylko w tym się utwierdzam.

Dla mnie te modele są piękne bo nie dość że związane z lotnictwem polskim ale właśnie wykonane według zasady jaką wyznaje.

Szczególne pozdrowienia dla wykonawcy.

Darek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, niestety wykonawca jest już tylko w naszej pamięci. Tamte czasy były trudne, a więc podwójny szacunek nie tylko do umiejętności, ale i doborze materiałów pozyskiwanych Bóg wie skąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dla mnie naprawdę niezręczna sytuacja z tymi pozdrowieniami ale może za to chwila modlitwy za dusze tego modelarza zrekompensuje jeśli można tak powiedzieć moje niedopatrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprawdy wspaniała kolekcja. Chylę czoła przed wykonawcą i mam nadzieję, że również tam gdzie teraz jest, jego dzieło zostanie docenione.

 

Oby więcej takich modelarzy, kolekcji i wątków na naszym forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Sztuka, Rekodzieło, to jest Piekne! pierwszy raz, przegladając forum zawolalem żonę i powiedzialem jej: patrz, to jest zrobione od podstaw, a ona na to:szkoda,że ty takich nie robisz, ale ty nie jesteś rzeżbiarzem.

Ma rację. to sa rzeźby wielkieo artysty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy prezentacji kolekcji:

 

VICKERS VIMY:

 

IM001933.jpg

IM001934.jpg

IM001935.jpg

IM001936.jpg

IM001937.jpg

IM001938.jpg

IM001939.jpg

IM001940.jpg

IM001941.jpg

IM001942.jpg

IM001943.jpg

IM001944.jpg

IM001945.jpg

IM001946.jpg

 

RWD-8:

 

DSCN0141.jpg

DSCN0142.jpg

DSCN0143.jpg

DSCN0144.jpg

DSCN0145.jpg

DSCN0146.jpg

 

PZL-37B Łoś:

 

 

DSCN0132.jpg

DSCN0133.jpg

DSCN0134.jpg

DSCN0135.jpg

DSCN0136.jpg

DSCN0137.jpg

DSCN0138.jpg

DSCN0139.jpg

DSCN0140.jpg

 

 

Jedyna istniejąca fotografia ukazująca prawie całą kolekcję w jednym miejscu w 1994 roku ( kilka modeli było w budowie jeszcze m.in Short Sunderland, B-17G, C-47), jeszcze za życia Eugeniusza Sobczyka.Wykonawcą fotografii jest p.Czesław Szachnitowski najstarszy grudziądzki żyjacy (96 lat)modelarz-honorowy obywatel naszego miasta Grudziądza.

 

Niestety kolekcja została rozproszona po śmierci Eugeniusza Sobczyka.

Nie ma możliwości obecnie zrobić sesji foto samolotom RWD , Ił-2m3, PWS-26,Wildze,Gawronowi,F-16 gdyż znajdują się w prywatnych kolekcjach lub na terenie wojskowym w WZL-2 w Bydgoszczy.

 

001.jpg

 

W kolejności od góry od lewej:

PWS-26, RWD-8, PZL-23 B Karaś, Ił-2m3, F7F Tigercat

 

PZL-101 Gawron, PZL-104 Wilga35,Me-109E(Airfix),FW-190A(Airfix),Ju-87B(Airfix),

 

RWD-9, RWD-4, RWD-5BIS, RWD-6, LUBLIN R-XIIID, JAK-9,POTEZ XXV

 

RWD-2(W BUDOWIE), SAMOLOT BRACI WRIGHT (MONOGRAM BEZ SKALI), SPITFIRE MK IA(AIRFIX) , HURRICANE MK1 (AIRFIX)

 

TS-11 ISKRA, UH-1D(MONOGRAM), AV-8B(AIRFIX)

PZL-P-11C, F-16C, PZL-37B ŁOŚ

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serce boli, jak one są zakurzone. Dużo nie trzeba: kilka pędzelków do nakładania pudru i dostęp do modeli. Dacie radę coś z tym zrobić? O gablotkach dla modeli nawet nie śmiem marzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi Gulus,gdyby to było możliwe to z miłą chęcią dbałbym o te modele z racji przyjaźni jaka był z rodziną Sobczyków.

Obecnie nikt nie wie co dzieje się z modelami. Żona p. Sobczyka zmarła w ubiegłym roku, a syn zmienił miejsce zamieszkania. Część modeli z tego co mi wiadomo jest w WZL-2 w Bydgoszczy. Prawdopodobnie samoloty RWD i IŁ-2m3 oraz PWS-26.

Wilga ,Gawron i F-16 trafiły po śmierci p. Sobczyka do innego modelarza-przyjaciela rodziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez wiele lat znajomości z panem Sobczykiem nigdy, niestety, nie przyszło mi do głowy sfotografowanie jego modeli... Mam jedną fotkę Wilgi zrobioną na MP w Ostrowie Wlkp. w 1993 roku.

 

skanowanie0001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec prezentacji model będący w kolekcji P.Sobczyka ,ale wykonawcą jest Henryk Hemke.

Model szybowca w skali 1/24 Kobuz, na którym Jerzy Makula zdobywał mistrzostwa świata w akrobacji szybowcowej.

 

 

IM001908.jpg

IM001909.jpg

IM001907.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.