Jump to content

PT-91 Modeltrans/Revell 1:72


pan_piotrek
 Share

Recommended Posts

Witam

Nie mogłem się oprzeć i rozpoczynam kolejny projekcik

Model wszystkim chyba znany T-72 Revella w skali 1:72.

IMG_3743.jpg

 

+ zestaw do konwersji Modeltrans

IMG_3835.jpg

 

Może na początek pokaże co znajduję się w zestawie modeltransa i dodam parę uwag dotyczących w/w zestawu.

Zestaw ma pozwalać na konwersję do wersji PT-91A na pudełku widnieje zdjęcie tego czołgu:

 

PT-91_Twardy_NTW_5_93_1.jpg

Zdjęcie z NTW 05.1993

 

Najpierw wieża, tu nie mam większych zastrzeżeń. Wydaję się być to po prostu kopia wieży Revella z dodanym pancerzem reaktywnym. Układ pancerza odpowiada temu co na zdjęciu. Problem będzie z montażem działa ale jakoś trzeba będzie sobie poradzić

IMG_3836.jpg

 

Przedni pancerz reaktywny również nie pozostawia nic do życzenia, co prawda jedynym egzemplarze na którym spotkałem taki układ pancerza jest ten który widać na zdjęciu z NTW, ale raczej nie będzie problemu z przerobieniem go na iny wariant.

IMG_3839.jpg

 

Przednie osłony przed błotem, wyglądają w porządku tylko nie wiem czemu producent nie zaleca obcięcia oryginalnych osłon z T-72 brakuję też górnej części błotnika. Widać trochę dziurek po bąbelkach ale to nie problem.

IMG_3844.jpg

 

Teraz najsłabsza wdg. mnie cześć zestawu czyli osłony boczne. Układ pancerza reaktywnego jest zupełnie inny niż w zdjęciu z NTW na którym podejrzewam wzorował się producent. Występuję on np tutaj: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/POL_PT91_Twardy.jpg, ale w tym wypadku inny jest układ pancerza na wieży i przednim pancerzu. Konieczne będzie dorobienie kostek pancerza, jeśli chcemy uzyskać coś bardziej podobnego do PT-91. Jednak uzyskanie pełnej zgodności z oryginałem będzie raczej nie możliwe. Na błotniku nie zmieści się tyle kostek ile jest potrzebnych. Można dodać tylko jeden rząd. Przeróbka wieży raczej nie wchodzi w grę.

(na zdjęciu modelu zaznaczone bąble)

IMG_3837.jpg

PT-91_Twardy_NTW_5_93_1.jpg

PICT89_-_PT91_Twardy.jpg

 

Zestaw oceniam na 3, konwersja powinna być dokładna a tutaj mamy babol z osłonami bocznymi, który należy poprawiać własnym sumptem, ale którego do końca poprawić się nie da. Osłony są po prostu za małe. Ale chyba nie po to kupuję się konwersje,żeby jeszcze je poprawiać Technicznie odlew bardzo ładny, delikatny. Bąble występuję w sposób umiarkowany.

 

Tyle na temat zestawu teraz konstrukcja:

IMG_3849.jpg

 

IMG_3851.jpg

 

IMG_3850.jpg

 

IMG_3852.jpg

 

IMG_3854.jpg

 

Pozdrawiam

Piotrek

Link to comment
Share on other sites

Poza osłonami bocznymi to początkowa wersja, osłony boczne to już bliższe dzisiejszym wersjom. Spróbuję poprawić ile się da ale raczej w 100% oryginał to nie będzie.

Nawet nie wiedziałem że Toloko robi konwersje PT-91

Link to comment
Share on other sites

Ale chyba nie po to kupuję się konwersje,żeby jeszcze je poprawiać

 

Bardzo przydatne informacje przedstawiłeś skutecznie zniechęcając mnie go tego zestawu. A już się zastanawiałem czy go nie kupić...

Link to comment
Share on other sites

Krotko

aktualne odlewy sa lepiej sprawdzane przez odlewnika.

Przednia plyta zostala wykonana od nowa (nie jest taka "plaska")

Bardziej typowa.

Poczawszy od 10 odlewu pakowane sa dodatkowe wyrzutnie granatow dymnych (Revellowskie sa krotsze)

Jezeli masz jednago z pierwszy (a na to wyglada) dodatkowe moge podeslec.

Tololoko nie robi konwersji tylko kompletny model zywiczny wersji pozniejszej

pzdr

Link to comment
Share on other sites

Jakość odlewu jest znośna. Gorzej mają się rzeczy z merytoryką, z tego zestawu nie można zrobić żadnego istniejącego PT-91. Porównując ze zdjęciami, to w jednym przypadku nie pasuję układ pancerza reaktywnego na osłonach bocznych, w innym znowu nie taki na wieży i z przodu. Zresztą układ na wieży też jest trochę inny niż egzemplarza z NTW.

 

Najbardziej przypominałby ten egzemplarz(minimalne różnice w układzie na wieży)

twardy1.jpg

 

, ale układ pancerza na przodzie pojazdu różni się(na zdjęciu jest płaski u mnie bardziej wypukły, także między zaczepami na liny znajduję się 6 kostek, w zestawie jest 5 kostek. Wydaję mi się że osłony boczne też są takie jak w w zestawie ale nie widzę dokładnie na zdjęciu

Link to comment
Share on other sites

Podeślij zdjęcia boków i wieży jak możesz. Wiem że w niektórych jest 5. Ale wtedy różnią się układem na wieży i bokach. Rozumiem że jesteś producentem, szkoda że nie dołączasz do zestawu zdjęć oryginału na którym się wzorowałeś. Bo takiego jak na zdjęciu które dałeś na pudełku nie da się zrobić z Twojego zestawu.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, wielka szkoda że nie napisałeś nigdzie na opakowaniu że wzorowałeś się na tym pojeździe.(adres strony by wystarczył) Sporo przejrzałem dokumentacji w poszukiwaniu takiej konfiguracji pancerza jak u Ciebie i nigdzie go nie znalazłem, dodatkowo zmyliło mnie zdjęcie na opakowaniu.

Część zdjęć ze strony nie otwiera się ale z tego co widzę wszystko pasuję.

Przepraszam za zamieszanie

Link to comment
Share on other sites

Mam dokładnie ten sam kit-bash na tapecie. Jutro będę go gruntował, zostały mi tylko do przyklejenia granaty i wkm. Ogólnie to powyższą konwersję można zjechać jeszcze bardziej, praktycznie oprócz wieży (choć tam też jest kilka detali wymagających poprawy) każdy element zawiera w sobie mniej lub więcej baboli. Najporściej zrobić z tego wersję PT-91 dostarczaną WP w 1994 r. (nie jest to PT-91A ani T-72M1Z), z opływowym ułożeniem kostek na wieży, taka mi się najbardziej podoba. Zestaw Tololoko zapewne jest lepszy, ale przedstawia brzydką kanciastą wersję T-72M1Z i nie oszukujmy się, sporo kosztuje( a do tego zlali mojego meila nie racząc na niego odpowiedzieć - ale to już osobisty uraz).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Powoli pracuję nad PT. Staram się wprowadzać poprawki w miejscach w których to możliwe. Na razie dorobiłem brakujące kostki pancerza reaktywnego na wieży i przerobiłem (skróciłem i dodałem nóżkę z drucika + przesunąłem trochę bliżej frontu ten element przy celowniku laserowym (?) ), dalej wydaję mi się za duży i w ogóle nie podobny do pierwowzoru ale już taki zostanie. Dodałem też kabelek na wieży, na zdjęciach wyszło że muszę go poprawić. Poszpachlowałem też pancerz reaktywny bo przypominał ser szwajcarski.

 

IMG_3982.jpg

 

IMG_3984.jpg

 

IMG_3986.jpg

 

IMG_3987.jpg

 

IMG_3985.jpg

Link to comment
Share on other sites

nie zapomniałeś przez przypadek wyciąć w przedniej płycie pancerza reaktywnego prostokątnych pól w których będą mocowane haki holownicze?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.