Skocz do zawartości

Mi-24W/Wp Zvezda 1/72


dumapolski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj listonosz przyniósł paczkę z Hindem (swoją drogą wysłali wczoraj o 16:30 - szybko przyszło z Wieliczki). Wypraski ładnie się prezentują, oszklenie bez rys i przejrzyste. Panele w kokpicie są całkiem płaskie, a zegary występują w formie kalkomanii. Nie mam pomysłu jak je "uwypuklić". Chyba je tak zostawię, a skupię się na przedziale transportowym. Figurek chyba nie będę wklejać. Zvezda zrobiła ładne silniki. Chyba stało się tradycją pokazywanie ich w gotowym modelu. Trochę mnie przeraża ilość kabelków, które będę musiał dorobić. Dobra, koniec gadania . Idę robić kokpit, a zdjęcia jutro lub pojutrze, jak ciotka (i telefon) będzie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam możliwości edycji posta, więc piszę nowego. Niewiele zrobiłem, stąd tylko jedno zdjęcie.

hind1.jpg

Tylna wręga jest na sucho.

Zvezda każe malować przedział transportowy na jasno szaro, a kokpit na czarno. Nigdy nie spotkałem się z taką kolorystyką. Jeśli całe wnętrze pomaluję na niebiesko, to nie zrobię błędu?

Na podłodze są wyraźne linie podziału. Pomyślałem, że zrobię washa . Nie posiadam white spiritu, ani farb dla plastyków, więc wpadłem na genialny pomysł: rozcieńczę Model Mastera Sidoluksem. I tu moja prośba do Kolegów. Nie mam narazie Sidoluksu. Czy ktoś z Kolegów mógłby dla sprawy poświęcić odrobinę tego specyfiku i przetestować mój pomysł?

 

Na koniec akcent humorystyczny:

aleurwa.jpg.

Idę dalej rozmyślać jak pomalować wnętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci odcinek monologu.

Wczoraj cały wieczór siedziałem nad modelem i zrobiłem wnętrze.

Kokpit:

hind6.jpg

 

hind5.jpg

Wszystkie panele to kalki, mimo to całkiem nieźle się prezentują. Jedyna moja modyfikacja to pasy z taśmy.

 

Przedział transportowy:

hind7.jpg

 

hind8.jpg

 

hind9.jpg

 

hind4.jpg

Muszę jeszcze poprawić brzegi ławki.

 

A tu będą silniki:

hind10.jpg

Przedział oczywiście nie skończony. Trzeba wkleić różne duperelki, pomalować kable i wkleić silniki.

 

Całość na sucho:

hind2.jpg

Połówki kadłuba dobrze pasują, pomimo dużej ilości części w środku.

 

Powoli trzeba się zastanowić nad wyborem malowania. Marzy mi się polski Hind z oczami na wlotach powietrza. Skoro jednak ma być polski, to potrzebne są szachownice. Znalazłem jakieś w "zapasach":

hind3c.jpg

Będą pasować? Chodzi mi o rozmiar.

Pytanie do znawców tematu: Czy Polska ma Hindy z numerami bocznymi składającymi się z cyfr 9, 4 i 8? Niekoniecznie w takiej kolejności.

A teraz najgorsze: silniki i kable. Nie chcem, ale muszem.

 

P.S. Niech ktoś coś napisze, sam do siebie gadać to trochę dziwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szachownice wydają się ok.

Numery zapewne masz białe?

Trzebaby sprawdzić czy z którąś kombinacją takich cyfr był egzemplarz z oczami.

 

Rozumiem że malowanie łaciate?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% są śmigłowice z nb 46x (ale dokładnie jakie ostatnie cyfry są to musiałbyś poszukać w necie, tyle tylko, że w 49PŚ i są to wersje Mi-24D). Cyfry 6 i 9 są malowane od tego samego szablonu, więc możesz pokusić się o dorobienie ostatniej cyfry. Ja sam będę robił śmigłowiec z nb 461.

 

Całkiem nieźle prezentuje się kokpit z tymi kalkomaniami Zvezdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, wreszcie się ktoś zainteresował.

Numery zapewne masz białe?

Mam numer z MiGa 17 i jest czerwony. Jeśli krój cyfr nie będzie pasował, to mam jeszcze z Iskry Mastercraftu, też czerwone, ale nie pamiętam jakie cyfry.

Malowanie będzie łaciate.

w 49PŚ i są to wersje Mi-24D).

Dużo przeróbek przede mną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam numer z MiGa 17 i jest czerwony. Jeśli krój cyfr nie będzie pasował, to mam jeszcze z Iskry Mastercraftu, też czerwone
Proszę nie żartuj... kupienie kalkomanii z numerami do polskich Mi-24 to nie problem. Rozejrzyj się w necie, albo na naszym forum, to naprawdę do przeskoczenia, bo wsadzanie kalkomanii czerwonych z innych modeli to nieporozumienie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej- bez przeróbek z tego modelu da się tylko i wyłącznie wykonać polskiego Mi-24W n/b 956.

 

na dodatek musiałbyś zaszpachlować żaluzje wlotu powietrza do silnika rozruchowego AI-9, który producent załączył z wersji D.

Takie masz w modelu:

aid.jpg

A takie musisz zrobić:

aiw.jpg

 

Tak ów egzemplarz wyglądał kiedyś:

CCI20101004_00000.jpg

 

http://www.airplane-pictures.net/registration.php?p=956

 

Obecnie jest przystosowany do NVG, zmodernizowany i ma wnętrze kabiny pilota i operatora pomalowane na czarno.

Modernizacja z zewnątrz jest widoczna na belce ogonowej- dodano nowe anteny i zmieniono Ispankę na Adrosa:

 

http://www.minireplika.pl/component/content/article/90-uzupelnienia-korekty/223-mi-24-z-nr-69-poprawione-opisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolego, jeśli ma być 727, to musisz zmienić wyrzutniki flar na klasyczne pod belką i osłonę AI-9 z prawej strony na owalną (tylko zaszpachlować żaluzje)- w polskich Mi-24W są jej 2 rodzaje- do nru 730 owalna i od 731 w kształcie jak na powyżej umieszczonym przez mnie zdjęciu.

Wyrzutniki:

 

2-1.jpg

 

1-2.jpg

 

3-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dokumentację ;). Nie powinno być problemu.

Te przeróbki, to dopiero jak skleję kadłub do końca. Przy okazji: puste połówki kadłuba pasowały ładnie. Teraz wkleiłem to coś, (przekładnia?) do czego przymocowany jest wirnik. I teraz kadłub w miejscu "dziury" na wirnik nie chce ładnie pasować, bo jedna część trochę się "rozpycha". Muszę pocienić ścianki w tamtym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przeróbką ASO nie powinno być problemów, w zestawie są wyrzutnie, co prawda odlane 3 razem, ale mozna to pociąć na osobne części. Sam będę robił coś takiego w swoich modelach.

 

ps. Cieszę się, że kalki dotarły całe i zdrowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, wiem, nie pisać posta pod postem, ale nie mogę edytować.

W modelu są części do dwóch wersji malowania. Chodzi mi o to, że np mocowanie śmigła ogonowego to dwie różne części. Przy jednej pisze: "dla pierwszej i drugiej wersji malowania", przy drugiej: "dla trzeciej wersji malowania". To samo tyczy się "pulpitu" przed operatorem uzbrojenia , wyrzutni flar ( dla wersji 1, oraz dla wersji 2 i 3), działka (dla wersji 1 i 2 oraz dla wersji 3) i tego czegoś przy wylotach z silników ( punkt 32 w instrukcji). Co mam sklejać dla 727?

Drugie pytanie: nasze hindy miały napisy eksploatacyjne po polsku czy po rusku? Zastanawiam się czy w tej skali ma to znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie ok. Ruskie napisy są słuszne tylko i wyłącznie dla malowania fabrycznego, polskie natomiast do poremontowego. Też ciapki, ale inny zestaw kolorów. W tej materii istotna jest data- musisz posiłkować się zdjęciami i robić konkretny egzemplarz, a nie ad hoc malować na pałę i przylepiać kalki też na pałę. Skoro chcesz robić 727, to tu masz przykładowe zdjęcie malowania poremontowego:

 

http://www.airplane-pictures.net/image30259.html

 

Gdzie tu widzisz ruskie napisy? Jeśli dotrzesz do zdjęć w malowaniu fabrycznym ( o innych odcieniach barw i nieco innym rozłożeniu plam) to wtedy jak najbardziej. Powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jak najbardziej. Eksploatacyjne, polskie, czarne, wykonane czcionką Stencil. Masz tu przykład z Mi-24D nb 460 i 211 (widać zresztą ex niemieckie napisy), niemniej na wersji W były i są takie same ( w zielonym malowaniu również):

 

z1.jpg

 

z3.jpg

 

z4.jpg

 

z2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.