Skocz do zawartości

Jagdpanzer 38(t) Hetzer 1:72 Italeri


Sandman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym przedstawić Wam mój pierwszy sklejony model (po jakiejś 10 letniej przerwie) - mianowicie Jagdpanzer 38(t) Hetzer 1:72 frimy Italeri. Wybrałem go z sentymentu, ponieważ napisałem o tym niszczycielu czołgów pracę licencjacką. Oto lista prac i technik, które wykonałem na tym modelu:

- całość pokryta czarnym matowym podkładem,

- niektóre elementy dorobiłem ze starych strun gitarowych (np. antena czy mocowanie fragmentów gąsienic na kadłubie),

- całość pomalowana w kamuflażu 1 kompanii 511. (dawny 502.) Schwere Panzer Abteilung, rok 1945 lokalizacja Prusy Wschodnie, malowanie niestety wykonane pędzlem przez co jest trochę niedociągnięć (użyte kolory to Panzer Grun i Dunkelgelb z Pactry),

-przed nałożeniem brudzenia, wszystkie śrubki, spawy itp. zaznaczyłem miękkim ołówkiem, symulując otarcia, niestety tego teraz nie widać (w 2 modelu, nad którym jeszcze pracuję użyłem suchego pędzla i srebrnej farby, prezentuje się to o wiele lepiej),

-brudzenie wykonane suchym pędzlem i miękkim ołówkiem,

-kalkomanie nałożone przy użyciu lakieru (a dokładnie to Sidolux do podłóg, sprawdza się tak samo dobrze ) i zmiękczacza Humbrol (sposób podpatrzony w internecie),

całość pokryta matowym lakierem z Pactry.

 

Chciałbym Was prosić o wytknięcie błędów, które popełniłem i udzielenie kilku rad. Z góry wielkie dzięki!

p3080201.jpg

p3080203.jpg

p3080204.jpg

p3080205.jpg

p3080209.jpg

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fajnie, że powróciłeś do tego wspaniałego hobby

a teraz do rzeczy:

1) dasz rade zrobić lepsze/ bardziej doświetlone zdjęcia? , na tych mało widać

2)nigdy Hetzera nie kleiłem, ale coś jest nie teges z gąsienicami-ułożenie, tu się muszą znawcy wypowiedzieć

3)ja bym na "gąski" jeszcze dał trochę błotka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia, zrobię i wrzucę jeszcze dzisiaj. Co do samego modelu, zamówiłem go zanim wkręciłem się w temat i nie zrobiłem porządnego rekonesansu w dostępnych firmach i modelach:) co do gąsek, dałem ciała z nimi:( są krzywo sklejone i schodzą się do środka, chyba będę to musiał w końcu poprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie poprawiaj, zostaw ten model takim jak jest, będziesz miał porównanie w dokonanych postępach przy kolejnych modelach. A z czasem do model zyska u Cienie wielki sentyment.

 

Kup sobie nowy model najlepiej Dragona lub Revella ewentulanie Trumpeter.

Na początku trzeba dużo czytać oglądać i podglądać.

Wbrew pozorom na forum można wszystko znaleźć ale trzeba na to poświęcić trochę czasu.

 

Kiedyś zrobiłem taki wątek dla początkujących modelarzy.

Zapraszam do lektury.

 

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=27969

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na model po 10-letniej przerwie, to jest całkiem nieźle. Co do gąsek, to fakt, są krzywo, ale też składałem ten model i ciężko skleić je prosto. Z lewej strony pojazdu pod kołem napędowym dałeś o jedno ogniwo za dużo. Krzywo naklejony jest krzyż z tyłu. Również lufa jest krzywo.

Nie poprawiaj go. Za jakiś czas sklej jeszcze raz taki sam model i porównaj efekt końcowy. Zapewniam, że daje to dużo satysfakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za ten post:) mam wrażenie, że większość z tych rzeczy już przyswoiłem, ale i tak za chwilę siądę do dokładnej lektury. Za chwilę wrzucę zdjęcia.

@dumapolski

dzięki za uznanie, rzeczywiście chyba skleję kolejnego Hetzera, z tym że w innej wersji może Flammpanzer 38t zobaczymy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna partia zdjęć, teraz sobie zdałem sprawę, że fragmenty gąsek z tyłu zamontowałem odwrotnie :/ natomiast gąski po bokach kadłuba to już moja inwencja, niestety farba średnio łapie na strunach gitarowych, będę musiał przejść na zwykły drut bez owijki.

 

bokkj.jpg

p3100203.jpg

p3100209.jpg

p3100211.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy o modelu, a praca !? Gdzieś mogłeś ją napisać, na jakim kierunku, na jakiej uczelni, czy możesz ją opublikować na tym forum ( chociażby, spis treści, bibliografię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za zainteresowanie moją pracą:) pisałem ją na kierunku Historia ze spec. hist. wojskowości na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Mógłbym wrzucić, jeżeli bardzo chcecie, ale nie jest ona wysokich lotów, a ja nie jestem specem, dlatego miejcie litość, jak zdarzy mi się palnąć coś głupiego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Celem pracy jest ujęcie tematu dotyczącego rozwoju i znaczenia na polu walki Jagdpanzer 38(t) Hetzer oraz wykazanie jego miejsca w nowym sposobie prowadzenia wojny. W tym celu autor w pierwszym rozdziale opisał zmiany, które zaszły w doktrynach użycia wojsk pancernych i zmechanizowanych. Nacisk został nałożony przede wszystkim na niemiecki dorobek w tej dziedzinie. Podstawowa pozycja książkowa (H. Guderian, Achtung-Panzer!), którą posługiwał się autor, niestety nie została przetłumaczona na język polski."

 

Tutaj, macie link do moich bazgrołów, do pracy dołączony jest aneks, jest tam kilka raportów z bitew Hetzerów, troche rysunków prototypów i trochę ruskiego ustrojstwa.

http://www.megaupload.com/?d=Q8MGEGUA - praca

http://www.megaupload.com/?d=7INTQYWZ - aneks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.