Skocz do zawartości

[OPEN] AJ MODEL PZL W-3 TOPR


grzesiek83

Rekomendowane odpowiedzi

Fajne że to zauważyłeś, bo szczerze mówiąc ja na to nie zwróciłem uwagi. Trochę spiłowałem to co narażało głowy załogantów, na nowo pomalowałem i efekt bardziej mi się podoba jak wcześniej.

 

49_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

48_W-3%252520TOPR.jpg

 

Zabrałem też się za szybki. Na razie dopasowałem te zestawowe, które następnie posłużą mi do wykonania nowych.

 

50_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Te zestawowe to są prawdziwe okna przeciwpancerne, w rzeczywistości miałyby jakieś 7 - 10 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dziś spróbowałem wykonać po raz pierwszy w życiu od nowa oszklenie. Do tego użyłem jednego podgrzewacza, miski, niewielkiego wiaderka, przezroczystej okładki na dokumenty i czegoś okrągłego pozostałego z któregoś z remontów. Najpierw do oryginalnych szybek dokleiłem zwykłe patyczki z ramek.

 

51_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Następnie podgrzewacz umieściłem w wiaderku, a ono w misce, aby w razie czego uchronić przed przypaleniem stół, ale nie było to konieczne - wiaderko prawie wcale nie nagrzewało się.

 

52_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Z okładki wycinałem na wymiar kółko i przyklejałem je do tego czegoś okrągłego. Następnie kierowałem cały zestaw na palący się podgrzewacz.

 

53_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Gdy folia złapała odrobinę temperatury brałem patyczek i delikatnie dociskając szkiełko formowałem kształt szybki. Szkiełko zabierałem dopiero jak folia odrobinę ostygła. A oto efekt pracy zaraz po wykonaniu szybki:

 

54_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

I po jej wycięciu z folii:

 

55_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Jedne wyszły lepiej, drugie gorzej, ale jak na pierwszy raz to chyba nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób, na którym się wzorowałem znalazłem tutaj: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?t=1111&highlight=kopyto.

Z tego co pamiętam też coś znalazłem na forum modelworka, ale niestety nie mam linka. Po tej lekturze przetrząsnąłem szafki w mieszkaniu w poszukiwaniu czegoś co wyda mi się przydatne. Najtrudniejsze było zdobycie odpowiedniej okładki, większość była zbyt miękka albo nieprzezroczysta. Pomogła dopiero przypadkowa wizyta żony w osiedlowym papierniczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem jakoś ostatnio czasu na modelowanie, więc postępy prac niewielkie. Dziś udało mi się wkleić szybki w ich miejsca. Do tego użyłem takiego oto specyfiku, który kupiłem jakiś czas temu i wreszcie go wypróbowałem.

 

56_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Spisał się całkiem nieźle. Nakładanie go pędzelkiem mijało się z celem, gdyż bym uwalił nim wszystko jak leci, więc rozprowadziłem go wykałaczką. Oczywiście i tak znalazł się tam gdzie był zbędny, ale na szczęście usunięcie go jest bardzo łatwe. A oto efekt pracy:

 

57_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Trzeba jeszcze tylko parę drobnych poprawek i będzie super. Nowe szkiełka prezentują się o niebo lepiej od tych zestawowych. Następnym punktem programu będzie zamknięcie kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro szybki zostały już wklejone i zabezpieczone, czas nadszedł na sklejenie obu połówek kadłuba. Najpierw dodałem trochę obciążenia, aby na pewno modelik stał na kółkach, a nie leżał na ogonie. Później w jedną z połówek wkleiłem podłogę kabiny z tym co do niej zostało już wcześniej przyklejone.

 

58_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Następnie dokleiłem tylną ściankę, dodałem fotele oraz przewlekłem parę nici, które mają imitować liny rozciągnięte we wnętrzu.

 

60_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

59_W-3%252520TOPR.jpg

 

Później nadszedł czas na istną mękę z dopasowaniem sufitu. Jakbym nie próbował tego dopasować to zawsze coś było nie tak. Po dłuższej walce jednak dało rade jakoś to poskładać. Oto efekt:

 

61_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Następnie nadeszła wielka chwila, zamknięcia kadłuba. Najpierw przewlekłem do końca nitki, a potem szybko skleiłem obie połówki. Na razie efekt jest taki:

 

62_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Jak to wszystko poschnie to zdejmę taśmę i zobaczymy jaki będzie efekt końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę, będę pamiętał na przyszłość. Niestety trochę się pospieszyłem, ale człowiek uczy się na błędach. Pocieszeniem jest to że po zamknięciu kadłuba nie są aż tak bardzo widoczne, a gołym okiem ciężko się dopatrzyć że są włochate. A oto Sokół po zdjęciu taśm:

 

63_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Łączenie połówek kadłuba wygląda okropnie, czeka mnie sporo pracy przy nim, ale wcześniej dokleiłem panel sufitowy w kabinie pilotów, niestety słabo widoczny na tym zdjęciu.

 

64_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Oraz przednią ramę oszklenia:

 

65_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Po tym poszpachlowałem model, tak to wygląda:

 

66_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Czeka mnie trochę pracy przy szlifowaniu tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Po dłuższej przerwie czas się zabrać do roboty i skończyć Sokoła. Jak się pospieszę to może się wyrobię do końca konkursu. Póki co dokleiłem parę elementów na górze kadłuba oraz dociążyłem jego przód. Tak to wyszło:

 

67_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

68_W-3%252520TOPR.jpg

69_W-3%252520TOPR.jpg

 

To co widać to połączenie elementów z pudełka i własnej twórczości. Z osłon silnika odciąłem rury wydechowe, które spróbuję wykonać sam. Także wyciąłem i wyszlifowałem łopaty wirnika, tylne śmigło oraz skrzydło.

 

70_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Jutro ciąg dalszy prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Niestety brak czasu mocno wyhamował budowę Sokoła. W wolnych chwilkach powalczyłem z kratkami na osłonach silników, dokleiłem belki na spodzie kadłuba i spróbowałem wykonać światła na przodzie. Oto efekt:

73_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

71_W-3%252520TOPR.jpg

72_W-3%252520TOPR.jpg

 

Nie wygląda to zbyt imponująco, ale będę jeszcze nad tym trochę pracował. Także po raz pierwszy w życiu zmierzyłem się z blaszkami. Wyszło to tak:

 

74_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Drobnych poprawek wymagają jedynie wycięte okienka w przednich drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kratki przerabiaj natychmiast, w takiej postaci zrujnuja model. Zamiast stosować nici poszukaj jakiejś siateczki - niektóre herbaty ekspresowe są w dość mocnych siateczkowych torebkach, to dość dobry patent na takie przeróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po takich komentarzach postanowiłem się zmobilizować i jeszcze raz podejść do tego tematu. Zacząłem od przodu. Sposób wykonania był ten sam tyle że użyłem innych materiałów, zamiast żyłki w ruch poszły zszywki do zszywacza. Wyszło tak, moim zdaniem trochę lepiej.

 

75_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Wymaga trochę szlifowania, ale to dopiero jak wszystko ładnie wyschnie, czyli zaraz . Gorzej było z tymi bocznymi. Podchodziłem do nich już kilka razy i każdy efekt był jeszcze gorszy od tego. Zacząłem na nowo od ponownego przetrząśnięcia mieszkania w poszukiwaniu czegoś co się nada. Niestety akurat nie pije herbaty z takich woreczków. Tym razem trafiłem na coś takiego:

 

76_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

 

Moja żona trzyma w takim woreczku kolczyki. Po małym nacięciu uzyskałem kawałek materiału potrzebny mi do modelu. Wyszło tak:

 

77_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

78_W-3%252520TOPR.jpg

 

Efekt jest o o niebo lepszy. Dziękuję Wam za szybką odpowiedź którą ocaliliście ten model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest lepiej, ale powinieneś rozwiązać problem krawędzi tych siatek. Ponieważ kadłub jest już sklejony, zastanów się nad zrobieniem z cienkiego plastiku otworów, które dałoby się przykleić do kadłuba, a następnie obrobić za pomocą szpachli i CA. A jeśli masz jeszcze trochę czasu i ochoty słuchać zrzędzenia, to te pręciki na wlocie proponuję z ciągniętych ramek plastikowych. Wkładasz sporo zaangażowania w ten model, to widać - i dlatego nie warto robić mu kuku pospiesznymi rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc, szczerze mówiąc to myślałem nad rozciąganiem ramek, ale wybrałem zszywki. Jak tylko zaoszczędzę trochę czasu to postaram się to poprawić przed malowaniem. Wszelkie niedociągnięcia na modelu będę poprawiał przed położeniem podkładu więc i na siatki nadejdzie czas. A póki co staram lecę z budową dalej. Wczoraj przyszedł czas na wirnik główny i tylni, skrzydło oraz płozę. Oto zdjęcia:

 

80_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

81_W-3%252520TOPR.jpg

82_W-3%252520TOPR.jpg

79_W-3%252520TOPR.jpg

 

Dziś popracuję na podwoziem, stopniami i uchwytami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, wczoraj dalej walczyłem z Sokołem. Udało mi się dorobić stopnie, parę uchwytów oraz podwozie. Dziś miałem trochę mniej czasu i udało mi się dorobić tylko przednie oszklenie.

 

83_W-3%252520TOPR.jpg[/url]

84_W-3%252520TOPR.jpg

85_W-3%252520TOPR.jpg

 

Na fotkach to kiepsko wygląda, w rzeczywistości dużo lepiej. Jutro z rana wezmę się za poprawianie błędów takich jak zachlapane klejem oszklenie i mam nadzieję że zbliżę się do końca budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżizusssss, wyłączyli Ci światło w czasie klejenia, czy jak...

Wywalaj to oszklenie i kombinuj nowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się jak mogłem by pięknie wyszło

 

A tak na serio, to do klejenia użyłem specyfiku który już wcześniej w tym temacie pokazywałem. Strasznie się on ciągnie, stąd aż tak upaprane oszklenie, ale jego zaletą jest to, że nie niszczy klejonej powierzchni i można go bez problemu usunąć przy pomocy jakiegoś nożyka lub skalpelu. Wcześniej wklejone oszklenie wyglądało podobnie tyle że dałem fotkę już po oczyszczeniu. Dziś musiałem przerwać pracę po wklejeniu, stąd taki efekt. Jutro będę miał więcej czasu więc w parę minut to poprawie.

 

A co do miśka to siedzi w pudełku i czeka na malowanie by zająć honorowe miejsce w Sokole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety te uchwyty wyszły Ci strasznie grube jak na tę skalę. Do tego praktycznie każdy z nich jest w inną stronę Nie masz cieńszego drucika ?

 

Szkoda by było to tak zostawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.