Skocz do zawartości

PT-76 11 Batalion Czołgów Pływających Słupsk (1:35)


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jeżeli fotki nie są zbyt osobiste, czy moglibyście wrzucić je do działu 1:1? Zapewne po nowym roku będę próbował skleić model tego czołgu i wszelkie informacje przydadzą mi się i innym pewnie też.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokół mam dużo fotek Ojczulka z poligonów lata 80 daj maila to wysle ci jakies dwa a z tego co pamietam Ojczulek mi opowiadał że właśnie w Lęborku w 4 Pułku były 4 petki tylko różniły sie kadłubami były o 5cm wyższe od normalnego co sie potem okazało były do kadłuby z Chin a wiadomo że chinczycy robili swoje kopie jak np: WZ 501 miał to być wzór radzieckiego BMP-1
No i mamy zgrzyt w tej teorii, bo przyznam się, że zaintrygowałeś mnie tą rewelacją.

Problem w tym, że Chiny nigdy nie produkowały PT-76.

Pewne ilości otrzymały w niezmienionej wersji prosto z fabryki z ZSRR.

Na bazie PT-76 Chińscy modernizatorzy opracowali zupełnie nowy czołg pływający o nazwie TYP-60 a dalej po modernizacji TYP-63, który tylko wyglądem zewnętrznym i to przy dużej dozie wyobraźni można pomylić z PT-76.

Chińska modernizacja ma inną armatę, inny kształt wieży, i inne wymiary kadłuba o wyglądzie takich detali jak koła nie wspomnę.

 

 

Zatem, że jako Chiny nigdy nie produkowały PT-76 nie mogły zmodernizować jego kadłuba poprzez podniesienie jego wymiarów, i taki kadłub wysłać do Polski..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli fotki nie są zbyt osobiste, czy moglibyście wrzucić je do działu 1:1? Zapewne po nowym roku będę próbował skleić model tego czołgu i wszelkie informacje przydadzą mi się i innym pewnie też.

 

To pytanie do Sokoła

 

sokol się nie wypowiada bo to nie jego fotki

 

Gerd, ładny ten twój peciak. Ale robiony chyba z wersji rosyjskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już prawie koniec prac nad PT-76. Doszła antena (ta zestawowa jest w postaci złożonej i mi się nie podobała, więc wykonałem nową z wyciągniętej ramki), peryskopy (clearfix + srebrny + transparentny metaliczny niebieski Vallejo), no i oczywiście domontowane zostały brakujące elementy

 

Teraz został werniks, kalki i piasek z Wicka Morskiego

 

pt76.jpg

 

Zdjęcie jak zwykle robione o północy, więc takie sobie Ale w galerii będą lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No to ostatni raz pojawia się w wątku warsztatowym, dorobiony został znak priorytetu drogowego, pozostał lakier na całość

 

PICT0005a.JPG

PICT0006a.JPG

PICT0007.JPG

PICT0008.JPG

 

W galerii ulegnie też zmianie tytuł - zorientowałem się, że kalki które sobie wcześniej zrobiłem to też nr 4067

 

Więc nie będzie to wóz ze Słupska Ale mam motywacje, żeby robić następnego peciaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nie wiedziałem gdzie to umieścić, więc wrzucę to tu. Swego czasu pojawiały sie wątpliwości odnośnie tych trójkątów na dole kadłuba. Poniższe zdjęcia powinny je rozwiać. Niestety nie widać numerów, więc trudno o zidentyfikowanie jednostki, z której pochodzą wozy na zdjęciach.

51d775a1f1a7d0f9m.jpg756a75c3bc89f2dem.jpg

Zdjęcia autorstwa S. Kaczorka pochodzą z książki I. Witkowskiego "Czołgi 94"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Sory że odgrzewam kotleta i to tak starego ale odnośnie kadłuba czołgu PT-76:

Wszystkie czołgi były produkowane w ZSRR , u nas jedynie modernizowano pierwsze serie które miały otwierany cały właz na wieży , nasza modernizacja polegała na doprowadzeniu włazów na wieży do standartu wersji B i wyposarzeniu wozu w WKM Dszk.

Kadłub wersji B był podwyższony w celu zwiększenia pływalności i widać to doskonale na 2 fotce zamieszczonej przez FAHR, pierwszy czołg ma kadłub pierwszej serii (niski), dwa kolejne- drugiej(B)-wysoki.

W wersji B wylot spalin i siatki wlotu powietrza do filtrów są obniżone (wpuszczone w kadłub) w PT-76 pierwszych serii s one równo z kadłubem, również światła tzw"obrysówki" są w obu przypadkach na tej samej wysokości od błotnika(baza otworów od dolnej krawędzi płyt bocznych) i widać różnicę w wysokości boku kadłuba.

W samym Lęborku było tych czołgów (B) co najmniej kilkanaście.

Osobiście miałem do czynienia z dwoma czołgami z wysokim kadłubem w Kompanii Rozpoznawczej w Lęborku i poznałem je do ostatniej śrubki :-)

Numeracja czołgów wyglądała w ten sposób że nr. 87..to Lębork, 88.. to Gdańsk 89.. to Słupsk numer 4067 to jakiś fikcyjny na potrzeby agencji foto lub stary numer z początków uzytkowania tych pojazdów.

Osobiście nie posiadam fotek czołgów z Kompanii Rozpoznawczej ale znalazłem taką w necie tu widać oba czołgi w czasie ćwiczeń:

http://elfnet.hu/images/haditechnika/harckocsik/pt76/pt76_beszallas.jpg

Zdjęcie pochodzi z przed 1984 roku ponieważ kotwice są na tle bordowym , trójkąt w kolorze szarym .

Pamiętam że w roku 1984 (jakoś pod koniec tego roku -śnieg już leżał), był u nas fotoreporter z "Żołnierza Polskiego" i zrobił fotoreportaż który ukazał się w jednym z numerów owego czasopisma, być może ktoś ma dostęp do numerów archiwalnych to mógł by poszukać ja nie mam takiej możliwości :-).

Jest tam kilka zdjęć tych czołgów .

Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cześć ziomal

O co chodzi z tymi trójkątami ? Były malowane na czas ćwiczeń czy na stale ?

Cześć

Trójkąty na przedzie kadłuba z dołu malowane były na stałe, ponieważ ta część kadłuba najbardziej narażona była na ścieranie farby w czasie jazdy(często przód czołgu "walił !" o nierówności terenu i można było zęby stracić:-), ścierając farbę do gołej blachy.

ps. czasem malowano je też z tyłu ale sporadycznie.

Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.