Jump to content

[OPEN] JAK-1 Master Craft

Recommended Posts

Po krótkiej przerwie związanej z gorączką przedświąteczną, zaczynam wstępnie malować pierwsze elementy tj. boczki kabiny i tablicę zegarów. Na początek kolory bazowe, potem będzie cieniowanie i postarzanie.

3%252520%2525284%252529.JPG

3%252520%2525288%252529.JPG

Na koniec rezultaty mojej pracy nad kółkiem ogonowym-kółeczko dopiero w powijakach

3%2525252520%25252525285%2525252529.JPG

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bardzo ładna praca, deska super, kółko ogonowe eleganckie. Czekam na ciąg dalszy, bo i art box ciekawy. Do tej pory byłem zdania, że rury trzeba wyciąć w pień i zastąpić własną produkcją, a w Twoim modelu nawiercenie wygląda bardzo dobrze. Będę czasem zaglądać. Powodzenia.

Wracamy do pracy po przerwie świątecznej

Odcięta i gotowa tablica przyrządów

_DSC8153.JPG

Boczki zaopatrzone w panele sterujące na przwej i lewej burcie

_DSC8156.JPG

_DSC8163.JPG

Nie wklejam jeszcze tablicy,będzie osadzona po sklejeniu połówek.

Jutro zabieram się za skrzydła i wnęki podwozia.

Cześć Bartosz, jeśli nie zamontowałeś jeszcze tablicy i masz ochotę wypełnić te dwa puste prostokąty, to na stronie podanej przeze mnie kilka postów temu są dokładne rysunki znajdujących się tam uchwytów. Roboty będzie niewiele, a efekt ciekawy. Fajnie, że jak leci do przodu

Mikołaju dziękuję za wsparcie-uchwyty km-ów są gotowe i czekają na zamontowanie przed sklejeniem skrzydeł z kadłubem.Jak masz jeszcze jakieś podpowiedzi to czekam na wieści. Powoli idę do przodu-połączone połówki kadłuba

_DSC8180.JPG

_DSC8179.JPG

Teraz praca na skrzydłami,zmieniam wlot powietrza w lewym skrzydle,a w prawym likwiduję je,ponieważ w pierwszych wersjach wlot był tylko w lewej stronie.

Zamontowane już rurki do osadzenia podwozia głównego._DSC8167.JPG

_DSC8164.JPG

_DSC8172.JPG

_DSC8175.JPG

Dalsze zdjęcia z prac już niebawem.

Z podpowiedziami to trzeba ostrożnie, proponuję raczej podrzucić temat do konsultacji, jeśli coś Ci się nasuwa . W konkursie jest kilka Jaków i wszyscy możemy wymieniać poglądy. Ja się strasznie cieszę, że są modelarze, którzy chcą tym starym modelom dać drugą młodość. A na początku to trzeba było stać po Jaka w kolejce...

• 2 weeks later...

Witam po krótkiej przerwie.Ostatnie prace związane były z połączeniem kadłuba z przeźroczystą wytłoczką odpowiednikiem drewnianej konstrukji za kabiną pilota

_DSC8183.JPG_DSC8182.JPG

Następnie zaszpachlowanie i korekta wlotu powietrza

_DSC8184.JPG

Potem korekta usterzenia pionowego

_DSC8185.JPG

Uzupełnienie poszycia na brzuchu

_DSC8186.JPG

Zaszpachlowany tył z naniesionym podkładem

_DSC8322.JPG

_DSC8323.JPG

Jaszcze troszkę pracy przy wygładzeniu i poprawieniu otworów na okienka i kadłub będzie gotowy.

Mam jeszce pytanie dotyczącze półki za fotelem pilota-czy jest ona obecna w pierwszych egzemplarzach Jaka?Wiem,że w wersjach późniejszych znajdowało się na niej wyposażenie elektryczne.Nie wiem czy umieścic ją w mojej wersji.

Następnie zabieram się za tylne usterzenie-stateczniki poziome,stery wysokości i kierunku.

Cześć Bartosz, nie mam jasności co do tej półki. W wielu opracowaniach bardzo często mieszane są rysunki wczesnych i późnych wersji. Ponieważ jednak we wczesnych wersjach opancerzone oparcie fotela pilota sięgało wysoko - w zasadzie pod krawędź osłony kabiny, to gdybym ja miał podjąć decyzję, to półki bym nie robił - ale czy mam 100% racji to nie wiem

Elegancka jest ta blaszka osłony km-ów.

Witam zainteresowanych moim warsztatem.Zakończyłem prace nad sterem kierunku,poprawiona lotka i wykonany panel z tylnym światłem pozycyjnym_DSC8343.JPG

Stateczniki poziome musiałem powiększyć-orginajne "ni jak się miały" do planów.Stery wysokości wykonałem od podstaw i zaznaczyłem linie poszycia(mogą być mało widoczne na zdjęciu)

_DSC8356.JPG

Teraz czas na podwozie główne-opony z zestawu wg. mnie niestety nie odpowiadają wymiarowi,są za cienkie i w moim egzemplarzu są asymetryczne(troszkę śmieci pozostało po pracy i niestety wyszły na zdjeciu)

_DSC8361.JPG

W rupieciach znalazłem wymiarowe opony,a środki dopasowałem chyba z kołpaków od Łosia.

_DSC8359.JPG

Po oponach czas na golenie.

Powoli kompletuje wszystkie elementy przed ostatecznym złożeniem.

Cześć Bartosz! Stateczniki i stery podobają mi się. Natomiast koła mi nie leżą, kołpaki nie powinny być wypukłe. Zakładam też, że nawiercisz felgi pod ośki.

Dawno Cię nie było . W ogóle zauważyłem, że koledzy z klubu Jaka obniżyli swą aktywność w konkursie...

• 2 weeks later...

Witam znowu i przedstawiam kilka elementów na d którymi pracowałem w wolnych chwilach-a tych jest bardzo mało.Poprawione śmigło i kołpak z zamontowaną osłoną działka,elementy jeszcze nie sklejone a połączone na sucho

_DSC8406.JPG

Teraz czas na podwozie - osłony podwozia i goleń - wszystko jeszcze w fazie robót

_DSC8408.JPG_DSC8409.JPG

_DSC8410.JPG_DSC8411.JPG

I na koniec zapomniełem o lotkach skrzydeł -fotka zaraz po pracy i jeszce nie oszlifowane

_DSC8405.JPG

Witaj Bartosz! Śmigło świetne, bardzo mi się podoba. Golenie dobrze rokują i mają nawet charakterystyczne dla wczesnych wersji wygięcie - jedynie do ośki powinien być raczej kąt prosty. Aha! Tylko lewa lotka miała trymer - myślę że łatwa korekta.

W klubie Jaków mamy nowego faworyta! Śledzę z uwagą

Mikołaju dzięki za podpowiedź w sprawielotki-rzeczywiście tylko lewa lotka jest z trymerem,moje niedopatrzenie.Poprawie ją w wolnej chwil.Co do ośki,jeszcze jest nie skończona-trzeba coś zamieścić, jakieś zdjęcia,efekty z prac na forum,żeby ludziska nie pomysleli,że warsztat przestał działać.A że czasu jak na lekarstwo (jak napisał w którymś z postów Fiedotow) to tempo prac też nie jest zabójcze.

Witam po przerwie,popracowałem ostatnio nad elementami podwozia.Wykonałem siłowniki podwozia,sprężyny i drążki.Na razie wersja surowa - ostateczne wykończenie i spasowanie przez samym zamontowaniem.

_DSC8452.JPG

_DSC8453.JPG_DSC8454.JPG

A to mój celownik

_DSC8450.JPG_DSC8451.JPG

Jeszcze nie odcięty i nie pomalowany.

Mam już wszystkie elementy do wykonania Jaka,nareszcie mogę go zacząć składać w całość.

Acha, jeszcze zamontowałem oszklenie w okienkach za kabiną.

_DSC8449.JPG

W koło szybki jeszcze nic nie jest obrobione wię nie wygląda to rewekacyjnie.

Witaj Bartosz! Fajna robota z tym podwoziem, widzę, że wypadło nam mniej więcej w tym samym czasie

Patrząc na poziom zdetalowania Twojego modelu, mam jedną refleksję - rury wydechowe, które są do tej pory wystającą częścią kadłuba. Rozważ proszę możliwość ich zeszlifowania, wyfrezowania otworów na rury w blachach - nawet niekoniecznie na wylot - i wklejenie w nie rur wykonanych odrębnie. Myślę, że pozwoli to utrzymać wysoki poziom we wszystkich widocznych fragmentach modelu, a gdybyś się zdecydował, to lepiej to zrobić przed sklejeniem z płatem.

• 2 weeks later...

Witam po długiej przerwie-niestety jak zwykle mało czasu na prace warsztatowe, ale mam nadzieję, że wyrobię się w czasie przed końcem konkursu. Ostatnio zakończyłem pracę na wnętrzem kabiny i będę łączył kadłub ze skrzydłami. Drogi Mikołaju niestety czas mnie goni i nie mam czasu na rozgrzebywanie i poprawianie rur-może nie będą w takim stanie jak w twoim Jaku, nad którym możesz spokojnie i powolutku dłubać.

_DSC8455.JPG_DSC8459.JPG

_DSC8460.JPG_DSC8461.JPG

To mój jedyny zakup waloryzacyjny przeznaczony do Jaka,jak wiadomo wszystkim oszklenia fabryczne są okropne-owiewka z Pavli.

_DSC8466.JPG

Musze przysiąśc nocami nad moim Jakiem.

Ostatnie pracy zaowocowały połączeniem kadłuba i skrzydeł i zrobiłem blachy łączącą statecznik pionowy z poziomym

_DSC8467.JPG

Dokleiłem chłodnicę

_DSC8469.JPGMoje światła na prawym i lewym skrzydle

_DSC8471.JPG

_DSC8472.JPG

I widok kabiny w środku

_DSC8476.JPG

Teraz przyjdzie pora na pomalowanie i złożenie w całość celownika,dołożenie sterów i lotek-jak je wykonam to załącze kolejną partię fotek