Skocz do zawartości

Pantera, Su-22M4R 1:72


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

Pracując nad MiG-15bis pomyslałem, czy nie wystartować z kolejnym modelem, rzuciłem monetą i oto klejny warsztat: Su-22M4. W klasie standard, bo nie mam żadnych dodatków, a za mało czasu na przeróbki własnoręczne. Zestaw firmy Pantera, ale wypraski te same co w Mastercraft, jakość porównywalna.

 

In-box:

 

011412115920.jpg

 

011412120018.jpg

 

011412120038.jpg

 

011412120111.jpg

 

011412121009.jpg

 

011412121055.jpg

 

011412121038.jpg

 

Ja widać, kalkomanie nie będą zestawowe (poza zegarami na pulpicie przednim). Te, które zastosuję pochodzą właśnie z zestawu Mastercraft, i pozwolą na wykonanie samolotu nr 9204 z 40PLBR ze Swidwina. Samolot będzie w konfiguracji na rozpoznanie (co za oyginalność w konkursie ), z zasobnikiem KKR-1 pod kadłubem i dwoma zbiornikami PTB-800 na zewnętrznych podwieszeniach skrzydłowych. A propos tych ostatnich -czy dozwolone w klasie standard będzie skorygowanie kształtu płyt brzegowych na zestawowych zbiornikach? Te zestawowe są zaduże, wystarczy je tylko przyciąć na odpowiedni kąt i zmniejszyć nieco ich rozpiętość, czyli nie ma potrzeby dodawania jakichkolwiek elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki. Powodzenia prawdopodobnie będę potrzebował przy kalkomaniach, co zaobserwowałem już teraz przy wykonywaniu pulpitu czołowego - puzzle z 4 elementów

 

011412132642.jpg

 

Kolor pulpitu to Humbrol Mat87, dobierając kolor wzorowałem się na politechnicznej suce, w ktorej cały kokpit jest właśnie w takim kolorze.

 

edit:

 

Popracowałem jeszcze trochę nad kokpitem, stan na dziś wieczór:

 

011412174951.jpg

 

011412175017.jpg

 

011412175103.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i kalki na powidzką sukę, nb 3812, więc nie ma problemu. Chciałem zastosować kalki "z koniem" sugerując się kalkomaniami z Mastercrafta, dzięki, że to sprostowałeś. W sumie to logiczne, skoro zasobniki zostały przejęte po Su-20 ...

 

011412185210.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, 4 zasobniki zakupiono dla Su-20. Od 1997 r. do 2008 r. wykorzystywano je na Su-22 w Powidzu, później przekazano Świdwinowi.

 

Kalki do 3812 są do malowania fabrycznego. Warto prześledzić zmiany w kamuflażu, godłach poszczególnych egzemplarzy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię go tak, jak zaproponował producent, w fabrycznym kamo, z żółtymi numerami. Lewą burtę widać na pudełku, z rozkładem plam na prawej będę musiał kombinować, bo zdjęcia w necie w wiekszości przedstawiają samolot już na pomniku w Mirosławcu. A chcę go zrobić w takim malowaniu, bo także "moja" politechniczna suka jest podobnie malowana, kamo nowsze, ale żółte numery i godła z lisem. Poza tym, w kolejce czeka Su-20, które na ogonie będzie miało godło "Primus Vincit", więc będzie ciągłość historyczna zachowana w kolekcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu nieudolnie zrobiłem 3812

i cytat Norberta Czajkowskiego na temat tego malowania/fabrycznego/

 

"Dla Su-22 nr 3812 użyłbym następujących barw wg. emalii Humbrol

Dolna część płatowca – szary H87 (H122)

Kolor podstawowy na górnej powierzchni płatowca – ciemnozielony H116 (H117)

Pozostałe barwy kamuflażu: brązowy H118, zielony H117 (H80), oliwkowy H142

W nawiasach podałem kolory, które proponuje producent tych kalkomanii."

 

i wątek ,niestety wszystkie zdjęcia Norberta wyleciały w kosmos

 

http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=7821&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Dzięki za ten link, jest schemat malowania, więc jesteśmy w domu

 

Skleiłem, poszpachlowałem i wyszlifowałem kadłub. NIebo a ziemia z robotą w porównaniu z MiG-15bis. Nie trzeba uważać na wypukłe linie i nity, kadłub będzie gotowy w dwa dni, nie dwa tygodnie

 

011512101558.jpg

 

011512101741.jpg

 

W kilku miejscach trzeba szpachlę nakładać na kika warstw (miejsca mocowania kadłubowych węzłów podwieszeń) bo są głębokie i jedna warswta zapadłaby się i spekała, ale to w sumie kosmetyka.

 

Ponawiam pytanie do moderatorów o korekcję kształtu płyt ustateczniających na zbiornikach dodatkowych. Czy nadania im odpowiedniego kształtu bez uzywania dodatkowych elementów jest zgodne z regulaminem dot. klasy Standard? Wystarczy je tylko dociąć na odpowiedni kąt i rozpiętość, na szczęście producent zadbał o spory nadmiar tworzywa w tym miejscu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś padło pytanie dot. płyt na zbiornikach i z tego co pamiętam, to nie zakazano tego, lecz nadmieniono, żeby nie przesadzać z próbą upodobania modelu do oryginału w tej klasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś padło pytanie dot. płyt na zbiornikach i z tego co pamiętam, to nie zakazano tego, lecz nadmieniono, żeby nie przesadzać z próbą upodobania modelu do oryginału w tej klasie.

 

Znalazłem odpowiedź w temacie Turo z budowy Su-20:

 

(...)

 

@Turo - w przypadku budowy rozpoznawczego Su-20R zwróć szczególną uwagę na poprawienie kształtu płyt ustateczniających zbiorników dodatkowych, bo te zestawowe za wiele z rzeczywistością wspólnego nie mają.

Ale kolega buduje w Standardzie ;)

 

Tak więc żadnych przeróbek tego typu robił nie będę, regulamin jest jednakowy dla wszystkich

 

@ Robert - dobrze, że jeszcze daleko do malowania to jest czas na wyjaśnianie takich kwestii Tak czy inaczej, w temacie, który podrzuciłeś są zdjęcia rzeczywistej maszyny sprzed i po remoncie, jakoś sobie poradzę.

 

Póki co - kokpit gotowy. W porównaniu z pietnastką obogo aż w oczy kole, ale tym razem owiewke wkleję w pozycji zamkniętej, więc powinno wystarczyć.

 

011512154945.jpg

 

011512155336.jpg

 

011512155727.jpg

 

Na pulpicie domalowałem czerwoną farbką główna lampę odstrzegawczą, a na drążku sterowym imirację przycisków. Mała rzecz, ale przy tak skromnym wyposażeniu kabiny każdy taki akcent urozmaica model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dla Su-22 nr 3812 użyłbym następujących barw wg. emalii Humbrol

Dolna część płatowca – szary H87 (H122)

Kolor podstawowy na górnej powierzchni płatowca – ciemnozielony H116 (H117)

Pozostałe barwy kamuflażu: brązowy H118, zielony H117 (H80), oliwkowy H142

W nawiasach podałem kolory, które proponuje producent tych kalkomanii.

 

Kupiłem dziś farby do kamuflażu suki. Numeracja nieco inna niż ta, którą zaproponowałeś, ale powinno być ok, w razie czego będę mieszał z innymi.

 

011712194713.jpg

 

Dolną powierzchnię na 100% będę malował Mat87+Mat89, tek kolor mam już w miare poracowany, bo kilka latadeł z szachownicą mam już na koncie, a i uważam, że samo Mat87 byłoby za ciemne.

 

Z prac nad modelem - szlifowanie, maskowanie, jednym słowem po mału szykuję się do montazu skrzydeł, póxniej całości i malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie jestem ekspertem od kolorystyki Su, ale na jedno zwróćcie uwagę - na efekt skali. Przy 1:72 czysty H87 bez rozjaśnienia może sprawić wrażenie zbyt ciemnego. To samo ryzyko dotyczy kolorów z góry - niby te zielone w puszeczkach się różnią, a potem na modelu różnica jest minimalna.

Poza tym niezmiennie pozostaję na stanowisku, że niektórzy koledzy przy swoich możliwościach i warsztatach całkowicie zbędnie wybierają kategorię Standard - szkoda, szkoda..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokpit w tym modelu jest pomalowany Mat87, na moje oko niespecjalnie pasuje na spód w takiej postaci, ale do malowania jeszcze trochę, popróbuję na boku z proporcjami.

 

Przeglądając malowania na wp.scn.ru samolotów demludu można znaleźć jakiś konsensus (niebiesko-szary) ale numer podany jest tylko na jednym schemacie:

 

http://img.wp.scn.ru/camms/ar/42/pics/145_1.png

 

49d7f053da40f22bmed.jpg

 

To zdjęcie ze strony, którą podałeś w zasadzie potwierdza Twoje słowa, ale zastanawiam się, czy nie jest to kwestia oświetlenia. No zobaczymy, jest jeszcze czas na ustalanie zeznań.

 

Poza tym niezmiennie pozostaję na stanowisku, że niektórzy koledzy przy swoich możliwościach i warsztatach całkowicie zbędnie wybierają kategorię Standard - szkoda, szkoda..

 

Jeśli to nie jest tylko dygresja w moim temacie a sugestia w moim kierunku, to raz, że miło, że ktoś we mnie wierzy a dwa, że chętnie wziałbym się za ten model z przeróbkami, gdyby tylko do konca konkursu było więcej czasu. Z przeróbkami własnym sumptem z obecną ilością wolnego czasu na pewno bym nie zdązył do końca lutego, w standardzie jest mglista szansa, że zkończę model na czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie szkoda "pary" czasu i kasy na tego Su w klasie Open/dodatki itd/ ,chcąc mieć fajną sukę na półce należy ją zrobic z zestawu Bilka plus kokpit Pavli plus zestawy Parta i kupa własnej twórczości ,ten zestaw zasługuje najwyżej na standard to jest moje zdanie /mam na koncie ten model i Bilki w pudełkach ,wiem o czym mówię/

Co do koloru spodu to ja bym teraz dał preszajding prysnął H 87 i panele rozjaśnił H 87+biały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno sie nie zgodzić z Robertem odnośnie modelu Bilka...wystarczy spojrzec na inbox,szkoda że dostępność niewielka,a szkoda....

 

Mam jednak zdanie ,że z rodzimej suki tez można osiągnąć dobre efekty ale wydajac kupe kasy na pavle i parta,czyli mocno przewyższając cenę modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tokiem rozumowania, to po cholerę dłubać i poprawiać Plastyka vel Master Crafta vel Mister Crafta i tym podobnym maszkaronam Robercie? Szkoda pary i czasu, od razu lepiej kupić MiGa-21 Fijimi, Zwezdy, Revella, łatwiej dostępne niż Su-22 Bilka ( Italirii). To jest konkurs akurat tego nie innego producenta, więc wybór jest dowolny, a i czy open czy standard to już jest dobra wola modelarza. Oba modele są tylko modelopodobne do oryginału. Niech autor robi z modelem co chce i z czego chce, czyli z tego na co pozwala regulamin konkursu i nie klasyfikujmy od razu na ,,gnioty i ciut lepsze". Oceniajmy efekt końcowy, nie wypowiadajmy się o projekcie zanim nie zostanie skończony. Jakaś dziwna maniera zapanowała na forum, poklepywanie co niektórych po plecach, wyśmiewanie innych, bo nie potrafili wrzucić zdjęć na forum( ja proszę o to swojego syna) a jak już ten ktoś dał foty, to co niektórym szczęka opadła. I jak tu nie zgodzić się w opiniach z Marcinem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno byłoby w tym konkursie konkursie wykonywać model Bilka czy Italeri ;) Z Robertem nie sposób się nie zgodzić odnośnie jakości tamtych modeli, ale raz, że ciężko je znaleźć gdziekolwiek a dwa, że jako towar chodliwy mają swoją cenę.

 

Z placu boju dziś jedno zdjęcie:

 

012112202625.jpg

 

farbka to 27001 Humbrola, malowane pędzlem, póxniej suchy pędzel w różnych kierunkach i na koniec polerowanie, powierzchnia wyszła gładka więc nie narzekam. Poeksperymentowałem z retuszowaniem linii podziałowych ostro zatęperowanym ołówkiem, wyszło to dość delikatnie, moim zdaniem efekt dość przyjemny dla oka.

 

Porobiłem trochę więcej zdjęć, ale wieczorem przy braku naturalnego światła moje foty są koszmarne, wybrałem tylko jedno, "najwyższej" jakości, żeby pokazać, ze coś się dzieje. Poza tym poprawiałem szpachlowanie i szlifowanie łączenia połówek kadłuba, bo po kontrolnym malowaniu widać było nierówności.

 

Wracając jeszcze do poprzedniej dyskusji o kolore na dolną powierzchnię modelu - pomalowałem H87 wneki podwozia oraz golenie i utwierdziłem się w przekoaniu, że jest do nieco za ciemny kolor na malowanie kadłuba. Popróbuję mieszanek z niebieskim H89 jak i szarym H147. Na pewno uda się dobrać odpowiedni kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.