Skocz do zawartości

M4A2 Maczuga II Korpus - 1:72 UM


mate64

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem skleić jako alternatywę dla sahariany, która na razie utknęła w martwym punkcie "powiedzmy z braku weny/czasu" oraz dla projektu Mi-2

 

Interesuje mnie zbudowanie na dobry początek przygód z Shermanami w małej skali wyżej wspomnianego:

maczug1.jpg

 

Maczuga" z Pułku 6. Pancernego im. Dzieci Lwowskich z II Korpusu

 

Kontynuując dyskusję z hyde parku, oraz korzystając z netu i z dostępnych publikacji wyszło mi co następuje: jest to M4A2 z odlewaną osłoną przekładni, ze spawanymi wieżyczkami kierowcy i pomocnika, i armatą 75 mm.

 

Wyszło mi na to że uda się zrobić go z zestawu UM 370, i taki też zestaw jest w moim posiadaniu:

http://www.mojehobby.pl/UM-M4-Sherman-p-1-1241882.html

Póki co udało mi się stworzyć na sucho taki układ:

general.jpg

 

Pytanie do shermanofilów i znawców tematu:

Płyta nad silnikowa pochodzi z zestawu M10 UM (dali kilka szpargałów gratis do Rosomaka, który czeka w kolejce do sklejenia) - czy jest właściwa? Mam jeszcze 3 inne

 

Druga kwestia to jakie powinny być koła tu zastosowane? Bo nie znalazłem jeszcze fotki maczugi na której widać koła, natomiast porównując zdjęcia polskich szermów to jest kompletny miszmasz, niekiedy na jednej maszynie Natomiast rysunek maczugi w "Polskich Shermanach" pokazuje pierwsze:

TAS35-007.jpg&sa=X&ei=p-geT_62CoaD-waYvrw6&ved=0CAsQ8wc4LQ&usg=AFQjCNGC5ZOPGC7ElNvT4ulSbpJs6WrwYQ

 

Trzecia sprawa sprawa to osłona jażma armaty, dobrze celuje że to jest wąska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow! ale projekt! przede wszystkim znajdź do niego gąsienice bo te z zestawu można od razu wyrzucić (za wąskie!). koła raczej pełne bym obstawiał, obejrzyj wiecej zdjęć w necie, np. w polskim archiwum cyfrowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wiem że z gąsiennicami jest problem ale niestety chwilowo lepszych nie posiadam, a i z niedolanymi z M10 mam problem i czekam na przesyłkę...

 

Szczegółowe podejście? Niekoniecznie, po prostu ostatnio naszło mnie na sklejanie "polskich" pojazdów z różnych frontów,a z shermanem z pudła jest problem niejaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dobrze, że powstał taki temat, sam się bardzo powoli przymierzam do sklejenia czegoś podobnego. A model można też skleić z późniejszej wersji M4A3, gdyż UM dodaje do niej (o ile się dobrze zorientowałem) części do wcześniejszego modelu. Czekam zatem na postępy prac, i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele UM to misz-masz: w zestawie M10 są 3 płyty nadsilnikowe od shermana, które nie pasują do Rosomaka itp.

 

Co do tematu, to szukam sam odpowiedzi bo zagadnienie jest dość zawiłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia i wiele cierpliwości

 

To naprawdę szczere życzenia bo wchodzisz we wspaniały, ale jednocześnie bardzo wymagający temat.

 

Będę Ci na pewno gorąco kibicował!

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, dzięki, zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie zbieram kwity na delikwenta. Już wiem że płyta nad silnikowa nieco inna, a zad w zasadzie trzeba będzie zrobić od podstaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

No i jest krok naprzód:

 

general6.jpg

general5.jpg

 

Maczuga prawdopodobnie napędzana była kołami z ażurowym wieńcem, więc trzeba co nieco porzeźbić:

general4.jpg

 

w monografii Militariów (na rysunku co prawda) Maczuga ma podcinane koło napędowe i pozostałe koła pełne. I do takiej konfiguracji się wstępnie przymierzam. Ponieważ planuje tez M10 Gdynia II zastanawiam się nad wymieszaniem kół między nimi, aczkolwiek jeszcze nie sprawdzałem co w niej powinno siedzieć

 

 

Wymyśliłem taki niecny plan na gąsiennice, które są za wąskie: poszerzę te z zestawu UM-a poliestrem i przerobie na WE210, (czeka mnie wycięcie kilkudziesięciu elementów gumowych :-/ ) no chyba że trafie jakieś gąski wolne

 

Podaje także linka do warsztatu na npwm: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=169&t=19775 Sporo cennych informacji na ten temat można w nim znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.