Jump to content

[Technika] jak uzyskać efekt chromu


Recommended Posts

Bardzo często w modelach spotyka się elementy chromowane, które niestety po wycięciu z ramek mają ubytki chromu, lub mają skazy na powłoce. Niekiedy dane elementy trzeba samemu pomalować, od podstaw. W tym celu niektórzy modelarze stosują przeróżne spraye, jednak nie dają one pożądanego efektu.

Z mojej dotychczasowej praktyki wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie metalizera ALCLAD II LAQUER CHROME 107. Niestety jak na polskie warunki farbka jest dość droga, buteleczka 30ml. kosztuje około 35zł.

 

615667483we.jpg

 

Przedstawiona relacja opisuje technikę, jaką ja osobiście stosuję.

Aby uzyskać jak najlepszy efekt chromu, należy dany element odtłuścić w roztworze wody z płynem do naczyń, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Uwaga - aby zapobiec naelektryzowaniu elemenu, nie należy go wycierać Po takim zabiegu nakładamy na niego warstwę podkła du, niekiedy trzeba to uczynić nawet dwukrotnie aby zakryć strukturę plastiku.

americanlafrance0479sn.jpg

 

Po wyschnięciu podkładu, szlifujemy go papierem wodnym i malujemy czarną błyszczącą farbką ( osobiście stosuję Pactrę A1).

 

americanlafrance0488wt.jpg

americanlafrance0497cy.jpg

americanlafrance0581oi.jpg

 

Po wyschnięciu czarnej farby przechodzimy do nałożenia ostatniej powłoki farby, czyli malujemy Alcladem. Oryginalna farbka jest już przystosowana do aerografu i nie należy jej rozcieńczać, no chyba że komuś zaschła.

A oto końcowy efekt:

 

americanlafrance0523en.jpg

americanlafrance0519mc.jpg

americanlafrance0593fw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pytanie: czarny błyszczący ma być to emalia czy też akryl? I w zasadzie dla dopełnienia pytania - podkład akryl czy emalia?

Wzasadzie to jest chyba obojętnie, czy użyjesz akryli,czy emali. Ja jestem zwolennikiem farb szybkoschnących, dlatego stosuję akryle. Podkład kładę po to, aby farba nie odpryskiwała i aby zakryć załamania struktury na powierzchni plastiku. Jeżeli tego nie zrobimy, to może się zdarzyć, że gdy pomalujemy powierzchnię Alcladem, to nieraz przebijają z pod farby tak jakby linie podziału :( Co do emali, to jeszcze z nią nie robiłem prób, najważniejsze aby była to czarna błyszcząca farbka . Postaram się wykombinować taką emalię i zrobię eksperyment, wynik zamieszczę oczywiście na forum.

Link to comment
Share on other sites

A ja spytam tak: czy ten metalizer Alclad to jest farba akrylowa, czy emalia?

I jeszcze jedno. Do tej pory mialem do czynienia tylko z metalizerami Humbrola, ktore po wyschnieciu nalezy polerowac. Jak rozumiem, Alclada nie trzeba polerowac, efekt metelu jest natychmiastowy?

Link to comment
Share on other sites

Czy to jest akryl, to tródno mi dokładnie powiedzieć, w każdym razie z buteleczki mocno zawiewa spirytusem. Nie zalecam stosować jako środek zastepczy

Nadmienię, że farbka już po minucie jest sucha i można śmiało dotykać pomalowany element nie zostawiając odcisków

Link to comment
Share on other sites

Witam. Oto ręka Pana........ szukam takiej farby od...hohoho....Masz jakies namiary gdzie to kupić.... Biore pewno od razu 2-3 szt., kurcze.... Mam juz serdecznie dosyc walki z tymi obrabianymi chromami a raczej tym , co po nich zostaje...

Link to comment
Share on other sites

Alclada kupiłem na giełdzie w Bytomiu, odbywała sie podczas konkursu modelarskiego. Nieraz można trafić na allegro, a tak to oficjalnych namiarów na farbkę nie

Link to comment
Share on other sites

Mam... kupiłem na niemieckim eBayu...... Szczęście nie ma granic, chociaz je zatruwa wizja wprowadzenia nowej technologi... Ale do przodu, towarzysze..... Dzieki Ci w kazdym razie za ten temat..... Bardzo dzieki......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

wła�nie ja miałem taki sam problem z efektem chromu ale sam znalazłem optymalne rozwišzanie mianowicie musimy mieć farbę czarnš połyskowš pomalować czę�ć czarnym połyskowym uwaga BEZ PODKŁADU dać porzšdnie wyschnšć lekko przyszlifować i znowu pomalować na ten sam czarny połyskowy poczekać aż wyschnie a następnie dać chrom efekt mogę się obejrzeć w tej czę�ci jak w lustrze

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
tornado czy jest jakaś inna farbka do chromu bo tego alclada nie moge dostać. czy jakiś silver czy aluminium może być??

Alclad chrom (1oz. Bottle Chrome Lacquer for Plastic

Kod: ALC-107 ALCLAD II) jest dostępny w sklepie podanym przez OldMana:

http://www.modelcentrum.sote.pl/go/_category/index.php?idc=id_300&page=1

Oczywiście można stosować zamieniki, ale nie dadzą żądanego efektu.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
No dobra,a co z tymi chromami w sprayu? Albo nie umiem albo coś jest do d... bo jeszcze nigdy nie uzyskałem efektu chromu, chociaż minimalnie zbliżonego do tego w rzeczywistości :/

i raczej nie uzyskasz, szkada wydawać kasy na nie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 years later...

Użyłem sprayu z supermarketu jakiegoś i efekt jest marny. Na zatyczce piękny chrom a jak pomalowałem to okropny matowy srebrny kolor ktoremu daaaaleko do chromu.

Link to comment
Share on other sites

Użyłem sprayu z supermarketu jakiegoś i efekt jest marny. Na zatyczce piękny chrom a jak pomalowałem to okropny matowy srebrny kolor ktoremu daaaaleko do chromu.

Mnie też to zastanawia, dlaczego sprzedają coś co nie działa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.