Skocz do zawartości

JMSDF SŌRYŪ Pit-Road 1:350


sotter

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

fajnie Ci wyszły te poręcze, ale mam pytanie ich dotyczące...skąd wiedziałeś jak one są mocowane np: w 10 a nie 12 miejscach do kadłuba, lub po całości jako jego wypukłość - posiadasz jakieś dokładniejsze zdjęcie ich mocowania jeśli tak to poproszę o nie....natomiast drabinka - klasa ( jakim wiertełkiem pan te otwory sprawiał?)

oczywiście poprawisz linie okładzin po szpachlówce i szlifie kadłuba, a co do chemii widzę przygotowania idą pełną parą i zaplecze już jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

fajnie Ci wyszły te poręcze, ale mam pytanie ich dotyczące...skąd wiedziałeś jak one są mocowane np: w 10 a nie 12 miejscach do kadłuba, lub po całości jako jego wypukłość - posiadasz jakieś dokładniejsze zdjęcie ich mocowania jeśli tak to poproszę o nie...

dobra znalazłem zdjęcia potwierdzające takie zamocowanie jak zastosowałeś...

sorry za post pod postem.. już znikam i czekam na postępy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra znalazłem zdjęcia potwierdzające takie zamocowanie jak zastosowałeś...

 

Mocowania są ok, ale nie wiem jakim cudem wymyśliłem tak długą, górną poręcz. Teraz ich skrócenie nie będzie komfortowe...

Troszkę musiałem się nakleić taśmy, żeby wymaskować Soryu ale udało się chlapnąć drugi kolor:

 

f7f23db8pop.jpg

 

1f1fb7ffpop.jpg

 

f6d3a878.jpg

 

zdjęcia biedne bo robione telefonem. być może w weekend uda mi się silikonową formę odlać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odzywałem się wcześniej, ale śledziłem warsztat od początku, Dobrze Ci idzie.

Pytanie czysto teoretyczne: czy pomalowanie modelu docelowo "zanurzonego" w żywicy, jak w Twoim projekcie, na kolor trochę ciemniejszy, niż w instrukcji ma sens? Tak sobie myślę, że spotęguje to efekt głębokości, bo pod wodą jest przecież ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście poprawisz linie okładzin po szpachlówce i szlifie kadłuba, a co do chemii widzę przygotowania idą pełną parą i zaplecze już jest

 

A właśnie że nie jestem jednak w 100% pewien że nie będzie tego widać, w tym miejscu spieniona woda opływać będzie kadłub

 

być może w weekend uda mi się silikonową formę odlać.
Bacznie przyglądam się, jakie będą efekty...

Hehe, sam jestem ciekaw, już dawno bym zrobił odlew gdybym tyklko miał chwilę. Poza tym chcę od razu kilka ekspeymentów odlewniczych pod kątem innych modeli przeprowadzić

 

Nie odzywałem się wcześniej, ale śledziłem warsztat od początku, Dobrze Ci idzie.

Pytanie czysto teoretyczne: czy pomalowanie modelu docelowo "zanurzonego" w żywicy, jak w Twoim projekcie, na kolor trochę ciemniejszy, niż w instrukcji ma sens? Tak sobie myślę, że spotęguje to efekt głębokości, bo pod wodą jest przecież ciemno.

 

Teortycznie tak, ale obawiam sie zbytniego kombinowania. Poza tym myślałem o malowaniu refleksów na kadłubie okrętu płynącego na nieduzej głębokości ale ze względu na kompletnie dziewiczy dla mnie temat jakim jest zanużenie w żywicy dałem spokój. Ciemna natomiast będzie powierzchnia na której stanie kostka żywicy, tak żeby z góry wyglądało na głębię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę o tych refleksach....

skoro i tak będziesz eksperymentował na u-bocie i skoro i tak będziesz go malował aby sprawdzić jak będzie z sobą oddziaływać chemia (farba,model,żywica) to może warto też przeprowadzić mały eksperyment z refleksami, kolejna warstewka jaśniejszej jak mniemam farby w kilku miejscach i tak niewiele zmieni....zastanów się, może warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę o tych refleksach....

skoro i tak będziesz eksperymentował na u-bocie i skoro i tak będziesz go malował aby sprawdzić jak będzie z sobą oddziaływać chemia (farba,model,żywica) to może warto też przeprowadzić mały eksperyment z refleksami, kolejna warstewka jaśniejszej jak mniemam farby w kilku miejscach i tak niewiele zmieni....zastanów się, może warto

 

hmm... grzechem byłoby nie spróbować. próba "na chama" chciałem tylko obaczyć czy w ogóle jest sens kombinować. Niestety zdjęcia kiepskie, niespecjalnie oddają wrażenia w realu.

IMG_3649.jpg

 

IMG_3652.jpg

 

IMG_3653.jpg

 

no i pod "wodą"

IMG_3654.jpg

 

IMG_3656.jpg

 

tyle eksperymentów na ubocie doświadczalnym. Generalnie jeśli eksperymenta z żywicą się powiodą to kolejny podwodniak będzie płynął w niewielkim zanurzeniu i wtedy te bliki i refleksy będą jak najbardziej na miejscu.

 

Przy Soryu skrócenie poręczy było traumą, skutkującą koniecznością podmalówek. Położony trzeci odcień czerni na część "podwodną" Teraz czas na kalki (w tak zwanym międzyczasie wyglacowalem "kopyto" do silikonowej formy)

 

IMG_3637.jpg

 

IMG_3638.jpg

 

IMG_3641.jpg

 

IMG_3642.jpg

 

IMG_3645.jpg

 

jak mi koniec końców żywica zepsuje podwodniaczka to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

fajnie, że się zdecydowałeś na refleksy - wiesz jak tak patrzę na Twoje ich wykonanie to zaczyna mi się to podobać i cały pomysł nabierać sensu, żywica z swoją całkowitą stabilnością z pewnością lepiej je odzwierciedli niż mało stabilna woda w wannie Również podpinam się pod pytanie kolegi dumapolskiego. Wiem, że gdy wprowadzamy jakiś większy o bardziej zaokrąglonych kształtach element do wstępnie zastygającej żywicy, to tworzą się bąbelki powietrza podczas jego wyciągania, które to pozostają już w niej na stałe- może w taki sposób stworzyć owe zawirowania za śrubą....kombinuj waść, kombinuj....my trzymamy kciuki za efekty

fajne to niejednolite, wielokolorowe (jak na współczesnego "topielca") malowanie Soryu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszły konie po betonie ale chyba daleko nie dobiegną.

Po kolei: kopytko wyszlifowałem, korytko z klocków zbudowałem, silikon rozbełtałem, odpowietrzyłem i.... jak ostatnia ofiara nie zostawiłem zbyt dużej przestrzeni żeby wlewać silikon do klockowego korytka, w efekcie czego nie zalał się od najniższego miejsca tylko ziuuuu jak leci. Oczyma wyobraźni widzę już formę z dziurkami od powietrza jak ser szwajcarski. Zdjęcia zrobię jutro bo teraz jestem

 

Co do śladów po zawirowań wody. Hmm.. czy jakimś cudem ktoś mógłby mi pokazać jakieś foto albo grafikę jak to może wyglądać, bąbelki? zawirowana woda? Planowałem z vallejowskiego transparentnego water effect porobić takie zawijasy, zamocować je do śruby i zalać żywicą.

 

Generalnie tak jak cały projekt - mocno eksperymentalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No etap pierwszy zakończony pełnym sukcesem. Mimo obaw co do jakości silikonowej formy w związku z moją niezgrabnością udało się idealnie gładką formę osiągnąć.

Poniżej fotostory z dramatycznej akcji wyciagania formy z konstrukcji klockowej.

 

833cadb2.jpg

 

755e4902.jpg

 

55cd689b.jpg

 

4e58b135.jpg

 

26cc8671.jpg

 

1e66f967.jpg

 

f445c0dc.jpg

 

4048fde2.jpg

 

Teraz stoję przed dylematem. Może zaryzykować i od razu Soryu wpakować do żywicy? Rozsądek podpowiada żeby najpierw zrobić próbę na Uboocie ale troszkę się obawiam czy mi się forma nie zepsuje, zużyje etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forma wyszła naprawdę fajnie , co do ewentualnej próby z ubotem...

uważam, że ten silikon spokojnie wytrzyma i próbę z ubotem i właściwe zalewanie Soryu, jak dobrze go zabezpieczysz, to żywica będzie odchodzić bezproblemowo, nie pozostawiając w formie swoich przyklejonych kawałków.Sam doskonale wiesz, że tego typu formy wytrzymują po kilkanaście odlewów o ile nie więcej....Szkoda tylko że nie masz już więcej tego silikonu-można by zrobić formę częściową. Mam na myśli formę, która by tyko w połowie zachodziła na model, przecież żeby ocenić efekt nie musisz go całego zatapiać - pozwoli to zaoszczędzić i silikon jak i żywicę, a zebrane doświadczenia okażą się bezcenne podczas finalnego zalewania. Można również, jak masz więcej czasu zatopić jakiś większy element, pomalowany dokładnie tak jak ubot, a sama forma mogłaby mieć niewielkie rozmiary. Zastanów się, bo faktycznie jeśli nie jesteś pewny, to lepiej popróbować- a nie iść od razu na całość, bo szkoda by było, trzymam kciuki i życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewny, to lepiej popróbować- a nie iść od razu na całość, bo szkoda by było, trzymam kciuki i życzę powodzenia

Tak, nie ma co kombinować, próba być musi, tym bardziej ze chce przetestować pomysł na ślad za śrubą i fale.

 

powiedz mi za ile i gdzie kupiłeś żywicę panie drogi ?

http://www.progmar.waw.pl/

Cena nie pamiętam, ale nie zabijała. Żywica translux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem ale żywica została wylana.

 

Nie przesadzałbym z obawami nad toksycznością żywicy ale jako urodzony panikarz podszedłem do tematu co najmniej tak jakbym miał doczynienia z sarinem.

 

Fotostory poglądowe telefonem, sorki za jakość.

Oto cały jak z wywalonymi galami ocznymi w "kombinezonie bojowym"

a626460f.jpg

 

Odpowietrzanie żywicy w piekarniku domowym, ale w hermetycznym zamknięciu :

996e7b83.jpg

 

zalany ubocik:

198901e9.jpg

 

9c899dbd.jpg

 

proszę zwrócić uwagę na czerwony, klocek lego duplo stabilizujący okręcik

 

dobre zdjęcia dopiero jak wyjmę ubota z formy (o ile wyjmę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z kolei ja poproszę o dokładniejsze zdjęcie dziobu ubota, z racji tego,że bardziej podoba mi się o dziwo bardziej zanurzona rufa.Rozumiem koncepcje wynurzającego się z "toni" okrętu, dlatego pytanie o fotkę ma zweryfikować moje wątpliwości. Zdaję sobie sprawę, że wysychająca żywica pomimo swojej transparentności jeszcze powinna zmienić konsystencję a co za tym idzie- kolorek,stać się hmm, bardziej satynowa, jednakże jakoś kurcze nie podchodzi mi w takiej postaci na dziobie. Z pewnością trzeba będzie ją podkolorować, jakaś bielsza fala, zawirowania wody, opływające wynurzający się kadłub itp. coś w tym stylu. Sam zanurzony kadłub jak na razie z tymi refleksami - miodzio - jednak jest ale.... coś mi się wydaje, że te ferleksy powinny być zróżnicowane : na dziobie mniejsze ,na rufie większe (przy koncepcji wynurzenia), przy całkowitym zanurzeniu- jednakowe na całym kadłubie. Co do tego czegoś co za rufą- celowo poruszyłeś kadłub próbując zobaczyć jaki uzyskasz efekt w żywicy mając na myśli ślady wywołane śrubą czy kadłub się "wymsknął" i podpierałeś go klockami Pozostaje pytanie o ślad za śrubą....coś mi się wydaje, że lepszy byłby pomysł z podmalowaniem zaschniętego kawałka żywicy transparentnej białym kolorkiem i zalaniem go wraz z modelem....chyba że wymyślisz coś innego....

z niecierpliwością czekam na efekt po wyschnięciu, aż żal du... ściska ,że nie mogę zobaczyć tego na żywca, powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z kolei ja poproszę o dokładniejsze zdjęcie dziobu ubota, z racji tego,że bardziej podoba mi się o dziwo bardziej zanurzona rufa.Rozumiem koncepcje wynurzającego się z "toni" okrętu, dlatego pytanie o fotkę ma zweryfikować moje wątpliwości. Zdaję sobie sprawę, że wysychająca żywica pomimo swojej transparentności jeszcze powinna zmienić konsystencję a co za tym idzie- kolorek,stać się hmm, bardziej satynowa, jednakże jakoś kurcze nie podchodzi mi w takiej postaci na dziobie. Z pewnością trzeba będzie ją podkolorować, jakaś bielsza fala, zawirowania wody, opływające wynurzający się kadłub itp. coś w tym stylu. Sam zanurzony kadłub jak na razie z tymi refleksami - miodzio - jednak jest ale.... coś mi się wydaje, że te ferleksy powinny być zróżnicowane : na dziobie mniejsze ,na rufie większe (przy koncepcji wynurzenia), przy całkowitym zanurzeniu- jednakowe na całym kadłubie. Co do tego czegoś co za rufą- celowo poruszyłeś kadłub próbując zobaczyć jaki uzyskasz efekt w żywicy mając na myśli ślady wywołane śrubą czy kadłub się "wymsknął" i podpierałeś go klockami Pozostaje pytanie o ślad za śrubą....coś mi się wydaje, że lepszy byłby pomysł z podmalowaniem zaschniętego kawałka żywicy transparentnej białym kolorkiem i zalaniem go wraz z modelem....chyba że wymyślisz coś innego....

z niecierpliwością czekam na efekt po wyschnięciu, aż żal du... ściska ,że nie mogę zobaczyć tego na żywca, powodzenia

 

eeee... to tylko próba -nie stoi za nią żadna koncepcja modelarska. ten uboot nawet nie sklejony, jedno kadłub i śruby żeby zobaczyć jak żywica oblewa taki kształt. Malowanie też jedynie żeby zerknąć czy się da odwzorować takie refleksy.W związku z powyższym absolutnie nie ma co oceniać tego obiektu eksperymentalnego, choć oczywiście masz 100% racji co do konieczności zmiennego malowania etc. Tyle tylko że nie chciało mi się rzeźbić przy takiej próbie. W dodatku w żywicę wepchnąłem lego żeby ustabilizować sam okręcik

Za rufą eksperymentalknie water effect żeby zobaczyć czy to będzie wyglądało jak zawirowania wody - czysto teoretycznie bo dokleiłem do rufy po prostu.

 

Jak zastygnie o ile wylezie z formy bedę musiał popróbować jeszcze jak odzworować fale żeby nie Soryu nie sunął po "lodowisku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z innej beczki- jakim "specyfikiem" smarowałeś formę aby żywica sama odlazła, bez rozrywania, skoro tak się tego obawiasz? kiedyś z powodzeniem zastosowałem do podobnych prac środek w sprayu używany przy spawaniu i było ok , jest jeszcze WD40, wazelina techniczna, a w sytuacjach awaryjnych.....pomadka do ust o smaku truskawkowym pozostawiona przez pewną osobę i zużyta w sposób niezgodny z instrukcją zastosowania....ale ciiiii, tylko wam mogę się pochwalić, bo miałbym przes....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.