Skocz do zawartości

Junkers Ju 52 Italeri 1:72


JETO

Rekomendowane odpowiedzi

A już myślałem, że kolega JETO zniknął z forum, jakoś dawno nic nie było widać, a tu proszę - pracował w pocie czoła!

 

Ciotka Ju bardzo fajna! Złożona czysto i schludnie, a konstrukcja samolotu sprawia że brak washa nie specjalnie rzuca się w oczy. W ciemno mogę orzec, że Kornik skrytykuje wydechy , ale mnie się model ogólnie podoba. Oznaczenia malowałeś? Bo kładzenie kalek na żłobkowaną blachę to zawsze spore ryzyko...

 

Nie podobają mi się tylko dwie rzeczy.

 

Humbrol 30 to niewłaściwy kolor. Wiem, że wiele materiałów sugeruje użycie tej barwy jako RLM71, ja też się nabrałem podczas budowy Ju-88, ale to totalna pomyłka. Pomijając niewłaściwy odcień barwy, to kontrast między zielonymi jest zbyt mały i słabo widać segmentowe kamo na modelu.

 

Druga rzecz to zdjęcia... Naprawdę nie służą ocenie modelu. Podwieszenie na żyłkach jest nieco infantylne, a tło w postaci popekanego sufitu, z widocznymi fragmentami mebli nie uchodzi, moim zdaniem oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model całkiem przyzwoity, ale trochę razi nienawiercona rura wydechowa. Jak nie masz wiertarki, to powinieneś spróbować chociaż gorącą igłą, ale to już musztarda po obiedzie.

Odbiór psuje tło, o czym wspominał Banny, a z mojej strony również kurz. Rozumiem, model wisi na żyłce, i ciężko go wyczyścić, ale mogłeś go przynajmniej "obdmuchać" albo "zamieść" np. miękkim pędzlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobnie jak 109 bardzo schludnie i czysto wykonany model, naprawdę miło oglądać

ale i znów pułapka kolorystyczna - Hu30 (Humbrol jak rozumiem?) daleki jest od RLM71, Airfix podawał tak przez lata i przyjęło się "przez zasiedzenie", ale w niejednym katalogu widnieje dużo bliższy odpowiednik - Hu116 (moim zdaniem tyć za ciemny, ale i tak o niebo lepszy).

pozdrawiam!

 

p.s. ups banny mnie troche uprzedził w trakcie pisania posta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że na barwach to się nie znam za bardzo. Kiedyś gdzieś w necie znalazłem tabelkę z barwami luftwaffe i ich odpowiednikami Humbrol no i tego się trzymałem. Jeśli koledzy dysponują lepszym zestawieniem, to chętnie bym rzucił na nie okiem. Mam dostęp tylko do farb Humbrol i Revell. Był bym wdzięczny za takie zestawienie mające odwzorowanie w tych dwu markach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeto, w czasach sklepów internetowych ma się dostęp do dowolnych farb...

 

Anyway, jak jesteś przywiązany z jakichś powodów do Humbroli, to polecam nowe farbki z zakresu 240-249, które Humbrol właśnie wprowadził. Są opisane jako odpowiednie RLMy, także nie powinno być problemów z identyfikacją barw. Nie wiem, czy te kolory już są dostępne, jak nie to polecam zbliżone zamienniki stąd: http://falkeeinsmodel.blogspot.com/2010/08/rlm-humbrol-equivalent-colours.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Banny. O to mi właśnie chodziło. Przetrzepałem moje zapasy farb i zrobiłem listę zakupów

Żałuję tylko, że tak późno się dowiedziałem o tej głupiej interpretacji Airfixa dotyczącej tego RLM 71. Sporo pracy mnie kosztowało malowanie tego kamo a efekt końcowy jest prawie niewidoczny. No cóż niewiedza kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie prowadzisz warsztatu, to byś się zapewne wcześniej dowiedział.

 

Co do schematu segmentowego Luftwaffe, to gdzieś na forum jest mój Fw-189 malowany autentykami Model Mastera, możesz zerknąć i porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.