Skocz do zawartości

Pojazdy grudnia 1970 - pancerne i karetki


kret69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

poniewaz moje aktualne projekty powoli posuwaja sie do przodu, zaczalem kreslic zalozenia ekspozycji kolejnej porcji kolekcji. W tym celu planuje zebrac kilka karetek polskich z podobnego okresu na jednej dioramie. Tematyka grudnia 1970 narzuca sie wlasciwie sama, bo te karetki to Nysa F501, Warszawa M20 i Warszawa kombi, a samo wydarzenie pozostalo na dlugo w pamieci starszych pracownikow sluzby zdrowia jako zdarzenie masowe i w dodatku typowo "wojenne" (urazy).

 

Niestety nie mam pojecia, jakie tym karetkom moglyby akompaniowac czolgi i transportery opancerzone. Nie wiem, jakie zestawy w skali 1:72 stanowilyby dobry material do takiej dioramy. W zasadzie z pancerki z tego okresu rozrozniam tylko SKOTy, ale nie wiem juz, czy takie z wiezyczka albo bez byly milicyjne czy wojskowe. Jesli chodzi o czolgi, to wydaje mi sie, ze to sa T-55 ale tez nie wiem czy to prawda. Prosze nie zrozumiec mnie zle, nie ignoruje tego tematu, ale primo w sieci jest tak duzo materialow (o czesto sprzecznej tresci), ze trudno mi ocenic a secundo - zwyczajnie do tej pory nie interesowalem sie bronia pancerna PRL.

 

Z gory dziekuje za pomoc.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoty mogły być i milicyjne i wojskowe. Na czarno-białych zdjęciach kolor będzie trudno rozróżnić, więc najprościej będzie po numerach rejestracyjnych. Wojskowe będą miały na początku U, milicyjne Y (wg. http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_tablice_rejestracyjne#1956-1976 )

Czołgi - różne wersje T-54 i T-55. Tu nadadzą się modele Trumpetera. Mogły gdzieś być użyte staruszki T-34.

Z transporterów opancerzonych na Wybrzeżu mogły się gdzieś pokazać Topasy 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej.

Nie jestem pewny kiedy przyjęliśmy na uzbrojenie BWP-1.

Gdybyś chciał oprzeć się na konkretnym zdjęciu to je wrzuć na forum - spece od pancerki LWP na pewno pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W tamtym okresie jeździły też jako karetki Warszawy Furgon ale było ich niewiele. Czy będzie te modele robił od podstaw? Nysy w 1:87 i 1:43 są ale w 1:72 się nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nyse przeskalowalem z modelu "Modelika" w skali 1:25 to skali 1:72-75 (mniej wiecej, biore pod uwage blad wydruku na domowej drukarce). To samo zrobilem z Polonezem. Teraz leza na polce i smieja sie ze mnie, bo poki co na pewno sie za nie nie wezme. Slyszalem o ofertach ciecia polistyrenu laserem do grafiki wektorowej, ale przy tej skali to nie wiem, czy tylko fototrawienie nie da pozadanych efektow. Papier poki co w tej skali troche mnie przeraza. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zdjęcia znalezione w Google więc nie jestem pewien czy na pewno się tyczą tego wydarzenia uclpmn.jpg

T-54a (trzeba dorobić skrzynkę narzędziową po lewej stronie wieży lub dokupić z żywicy)

b70ac2af-ce66-4656-8765-0788a592a827.file

t-34 (kaczor?)

26-2752.jpg

t-55a (trzeba dorobić skrzynkę narzędziową po lewej stronie wieży lub dokupić z żywicy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje. Warszawa M20 z tego zdjecia juz od dawna jest naliscie zakupow, chociaz nie wiem, czy jednak nie pokazac jej w ciekawszym i bardziej politycznie neutralnym zestawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś jakie pojazdy wojskowe były w gdańsku to odpowiedziałem na postawie zdjęć bo nie mam za dużej wiedzy na temat tych wydarzeń. A jak przedstawisz swoje modele to już twoja sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam też "Człowieka z żelaza" - tam też można znaleźć trochę pojazdów z grudnia '70 np. wojskową karetkę na bazie Lublina-51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Co do sprzętu to przejrzyj ujęcia kronik filmowych z tamtych czasów na tubie. Kołacze mi się że mignął tam też chyba BTR 40 (w Szczecinie). Większość stanowiły SKOTY i to tylko jako wojskowe (nowy sprzęt to wówczas był i nie na wyposażeniu MO), TOPAS-y nawet masz na jakimś zdjęciu z Gdańska. Poza tym ciężarówki (star 66)i lekki sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.