Skocz do zawartości

PZL P-37 "Łoś". Prawdziwe kolory bombowca


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym zaczął od wizyty w muzeum i obejrzał elementy wyposażenia, broni i amunicji malowane kolorem ''ogólnowojskowym''. Gdybym miał wzornik FS, albo jakiś inny, to spróbowałbym ocenić powtarzalność odcienia na różnych rodzajach broni i wyposażenia. Mam podejrzenie, że nie trzeba szukać w ziemi produktów PZL ryzykując starcie z argumentacją o wpływie warunków atmosferycznych, kwasowości gleby itp. Podejrzewam, że samoloty dostały taki sam kolor jak armaty i metalowe części żołnierskiego oporządzenia. Tak zebrane dane można by skonfrontować z numerem FS uzyskanym w czasie remontu na Okęciu i tymi z wykopków. Być może już ktoś się na taką analizę zdobył i potwierdził , lub wykluczył moje podejrzenia?

Według mnie zwrot o 180 stopni nastąpił w latach 1990. Kiedy to nie wiadomo z jakiej przyczyny podważono tą teorię. I wszechobecna stała się "o zgrozo khaki Pactry".

No właśnie wtedy, albo trochę wcześniej odkryto pierwotne warstwy farby na remontowanej Jedenastce. Nie wiem rzeczywiście na ile to co robi Pactra odpowiada temu co odkryto na płatowcu, ale przy odrobinie dobrej woli można to zweryfikować.

 

Pytanie do eksperta: Który kolor na Jedenastkę?

http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=20122+34088+30108+30118

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greatgonzo napisał:

Ja jestem zawsze chętny nauczyć się czegoś nowego. I dużo jeszcze przede mną. Już pytam. Jakie elementy stalowe znajdujące się nad tym przedmiotem wywołały ów nalot?

 

Stalowy pojemnik o średnicy około 200 mm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greatgonzo napisał:
Ja jestem zawsze chętny nauczyć się czegoś nowego. I dużo jeszcze przede mną. Już pytam. Jakie elementy stalowe znajdujące się nad tym przedmiotem wywołały ów nalot?

 

Stalowy pojemnik o średnicy około 200 mm.

Pozdrawiam

 

Jaki pojemnik ?! To jest jakieś nieporozumienie. Być może ja niewyraźnie piszę, ale mam wrażenie, że nie aż tak i podejrzewam, że czytasz moje wypowiedzi trochę po łebkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greatgonzo napisał:

Jaki pojemnik ?! To jest jakieś nieporozumienie. Być może ja niewyraźnie piszę, ale mam wrażenie, że nie aż tak i podejrzewam, że czytasz moje wypowiedzi trochę po łebkach.

 

Hmmm...po łebkach. A czy ja napisałem że ten element pochodzi z samolotu? Chyba nie. Proszę przeczytać mój post powyżej.

Po południu wyjaśnię zagadkę do końca.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kolorów khaki w polskim lotnictwie: Jakie są przesłanki do uznania, że były dwa różne odcienie khaki, a nie chodzi tylko o rożnicę odcieni między kilkuletnim lakierem na P.11 i świeżą farbą na P.37?

 

Ponawiam pytanie do flying:

http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=20122+34088+30108+30118

Który wydaje Ci się najlepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam starannie i widzę, że Twoje posty nie odnoszą się w ogóle do moich wypowiedzi. Nie dyskutuję z Tobą o przykładach, które przedstawiasz, a o niektórych tylko tezach ogólnych. Przykłady, o których wspominam na poparcie swoich uwag znajdują się za oceanem albo w galeriach.

OK, kto zechce wyciągnie wnioski. Nie będę przedłużał tego offtopu.

 

pozdrawiam również .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

letalin napisał:

Wracając do kolorów khaki w polskim lotnictwie: Jakie są przesłanki do uznania, że były dwa różne odcienie khaki, a nie chodzi tylko o rożnicę odcieni między kilkuletnim lakierem na P.11 i świeżą farbą na P.37?

 

Ponawiam pytanie do flying:

http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=20122+34088+30108+30118

Który wydaje Ci się najlepszy?

Odpowiadam:

Na pierwszej stronie tego wątku napisałem że nie ja jestem autorem tych analiz tylko Pan Kostyra który był przy eksploracji elementów pochodzących z samolotów "wrześniowych".

Także P11c.A więc o to, to trzeba zapytać autora tych analiz.Nie czuję się także ekspertem w tej dziedzinie.Co do kolorów. Podałem także kolory dostępnych farb na rynku polskim z proporcjami ich mieszania. To także informacja od Pana Kostyry.

Napisałem także że kolor jedenastki był jaśniejszy. Nie posiadam tych elementów samolotu i nie mogę go porównać w obecnej chwili z wzornikiem FS.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odpowiadam:

Na pierwszej stronie tego wątku napisałem że nie ja jestem autorem tych analiz tylko Pan Kostyra który był przy eksploracji elementów pochodzących z samolotów "wrześniowych".

Także P11c.A więc o to, to trzeba zapytać autora tych analiz.Nie czuję się także ekspertem w tej dziedzinie.Co do kolorów. Podałem także kolory dostępnych farb na rynku polskim z proporcjami ich mieszania.

 

Czy masz jakiś przykład, wzornik koloru przygotowany z tej mieszanki jaką proponujesz?

 

Ponawiam pytanie o dwa odcienie khaki i błękitu z posta powyżej.

 

Wracając do kolorów khaki w polskim lotnictwie: Jakie są przesłanki do uznania, że były dwa różne odcienie khaki, a nie chodzi tylko o rożnicę odcieni między kilkuletnim lakierem na P.11 i świeżą farbą na P.37
?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że chyba już czas zakończyć "kruszenie kopii" w sprawie kolorów. Zdjęcie elementu to nie jest część samolotu. Jest to fragment busoli używanej przez WP przed 1939 rokiem.

Zdjęcie wykonałem wczoraj. Oglądałem dokładnie kolor busoli. Nie wydaje się jakiś zużyty, bo leżała w metalowym pojemniku, który podobno rdzewiał. Drugie zdjęcie to fotografia "powszechnie" znanej jedenastki z Muzeum lotnictwa w Krakowie.

 

Czy oba kolory są identyczne lub podobne to niech każdy sam sobie odpowie.

 

Myślę także że na koniec bardzo dobrym stwierdzeniem będzie:

 

Marek_G napisał:

...Ktoś chce może malować w khaki nie to może w czekoladowym kolorze.

Pozdrawiam i życzę samych udanych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.