Skocz do zawartości

Douglas SBD-1 Dauntless 1:48 Accurate Miniatures


Radziu83

Rekomendowane odpowiedzi

Polerowałem to pastą tamiya i tutaj było sporo pracy bo poza samym polerowaniem musiałem się jeszcze sporo namęczyć żeby później usunąć pastę z linii podziału i innych zakamarków.

Właśnie dlatego zdecydowanie dużo lepiej jest to robić na sucho, bez żadnych dodatkowych środków wspomagających. Najlepsze narzędzie do takiego polerowania to białe bloki polerskie do pazurków:

http://allegro.pl/akcesoria-i-przybory-pilniki-i-polerki-45689

 

Być może, pewnie wypróbuję je następnym razem. Mam tylko pewne obawy czy na wystających elementach nie jest łatwo o uszkodzenie farby takim bloczkiem, szmatka z pastą daje jednak całkowitą kontrolę nacisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

pb260733.jpg

Bardzo ładny żółtoskrzydły "cukiereczek" powstaje. Trochę nie podoba mi się sposób w jaki zakończyłeś paski na dole skrzydeł. Tak przewiduje instrukcja?

Jest kilka zdjęć, na których to widać:

Clipboard02-18.jpg

Clipboard01-37.jpg

źródło: Crowood aviation series, SBD Dauntless

Szkoda, że nie wkleiłem tego wcześniej - teraz to chyba musztarda po objedzie.

Oczywiście nie przesądza to, że na wszystkich egzemplarzach tak było. I teraz chyba pozostaje się tego trzymać. Chyba, że jednak domalujesz te końcówki.

Jeszcze kwestia budowy i malowania kołpaka:

ko1420pak.jpg

Zwróć uwagę, że chodniki zachodzą na oprofilowanie łączenia skrzydła z kadłubem.

Pas przeciwodblaskowy będzie malowany czy kalkomania?

 

Nurtuje mnie jeszcze sprawa obecności światła do lądowania w krawędzi natarcia lewego skrzydła. Wydaje mi się, że pojawia się dopiero od SBD-3. Nie mogę się dopatrzeć go na fotkach wczesnych wersji, chociaż plany w Kagero je pokazują. Może ktoś wie jak to było z tym światłem dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie podoba mi się sposób w jaki zakończyłeś paski na dole skrzydeł. Tak przewiduje instrukcja?

No cóż... tak przewiduje. mam już położony lakier błyszczący i kalki, trochę boję się teraz poprawiać

pb290786.jpg

 

Pas przeciwodblaskowy będzie malowany czy kalkomania?

Malowany będzie.

 

Zwróć uwagę, że chodniki zachodzą na oprofilowanie łączenia skrzydła z kadłubem.

Niestety nie zwróciłem i chyba już za późno. Wczoraj cały dzień walczyłem z tymi kalkami i już nie przesunę tego bo kalki bardzo delikatne i rwą się przy każdej okazji.

 

Wygląda to teraz tak:

pb290763.jpg

pb290762.jpg

pb290780.jpg

pb290795ovq.jpg

pb290777.jpg

 

Zastanawiam się jakim kolorem pomalować karabiny, instrukcja przewiduje czarny ale na fotkach inaczej to wygląda. Straciłem też światła podczas szpachlowania i piłowania dolnej części ogona i myślę jak by tu coś z tym zrobić. Wszelkie sugestie mile widziane.

Dzisiaj jeśli czas pozwoli to położę kalki z napisami eksploatacyjnymi. Wszelkie łosze raczej odpuszczam bo delikatne linie podziału praktycznie są już niewyczuwalne i zapewne nie wszedł by równo wszędzie, z kolei ołówka boję się użyć żeby nie zepsuć tych kalek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne drobiazgi

Ponadto jesteś podstępny Falubaz, bo najpierw z P-40 i Kate dałeś warsztaty z dzieciństwa (ciotki Ci robiły zdjęcia i cudem się zachowały), podpuściłeś nas na porady i wymądrzanie się, a teraz takie rzeczy

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pytanie laika. Czytałem ,że środkowy panel hamulca aerodynamicznego byl srebrny a nie jak w większości malowany na modelach i rekonstuowanych latajacych egzemplarzach na czerwono. Prawda to czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowo panowie Powoli zaczynam coś ogarniać ale do waszych warsztatów sporo mi jeszcze brakuje, więc trzeba lepić ile się da

 

Wracając do modelu, dziś doszło kolejnych kilka drobiazgów. Właściwie wszystko mam już pomalowane i przygotowane do przyklejenia więc niedługo będę finiszował.

pc010825.jpg

pc010812.jpg

pc010827.jpg

pc010830.jpg

pc010859.jpg

pc010862.jpg

 

p.s. Coś też tak czuje Mikołaj że modelarstwo nie jest jedynym naszym wspólnym zainteresowaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pytanie laika. Czytałem ,że środkowy panel hamulca aerodynamicznego byl srebrny a nie jak w większości malowany na modelach i rekonstuowanych latajacych egzemplarzach na czerwono. Prawda to czy nie?

Jeśli chodzi o wychylaną część to dla SBD-1 raczej nieprawda. Jest takie zdjęcie, na którym (według mnie) widać, że klapa/hamulec pod centropłatem jest w tym samym kolorze co ta pod skrzydłem, ale bardzo możliwy jest inny kolor we wnęce klapy w centropłacie. Niestety nie potrafię powiedzieć jaki - ja zrobiłbym srebrny. W późniejszych wersjach także sama klapa jest rzeczywiście w innym kolorze, ale nie jestem pewien czy srebrna czy w kolorze spodu. Też chętnie dowiedziałbym się tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no właśnie samą klapę też obstawialbym czerwoną ( ponoć mialo to sluzyc temu ze bylo widac ze samolot wchodzi w nurkowanie czy jakos tak...musialbym znowu sie wyczytać w monografię) ale już wnękę w swoim modelu pomalowalem na srebrno gdyz ponoc w tym kolorze byla nie zaś w kolorze kadłuba ale jak pisalem trzeba by do literatury sięgnąć.

 

Skąd inąd przedstawiony model to moim zdaniem jeden z piękniejszych modeli Dauntlessa. Świetne wykonanie i dbałość o szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra jest, z brudzeniem nie przesadzaj.

 

Jeśli chodzi o wychylaną część to dla SBD-1 raczej nieprawda. Jest takie zdjęcie, na którym (według mnie) widać, że klapa/hamulec pod centropłatem jest w tym samym kolorze co ta pod skrzydłem

Z tego muszę się wycofać. Fotka, którą miałem na myśli wcale nie przedstawia SBD-1 a odrestaurowanego A-24. Tak więc o sposobie malowania klap w żółtoskrzydłym Dauntlesie nic nie potrafię powiedzieć. To co napisałeś wydaje się opcją najlogiczniejszą - wszystkie ruchome części na czerwono - wnęka na srebrno. W Detail & scale 48 podają, że wychylane na czerwono, a wnęka dla trójkolorowego malowania na biało czyli kolor spodu. Tymczasem istnieją mocne dowody w postaci filmów w kolorze, że środkowa klapa była w kamuflowanych SBD (kto wie czy we wszystkich ?) w kolorze innym niż te w skrzydłach.

Choćby tu: http://www.criticalpast.com/video/65675071280_flight-deck-operations_F6F-Hellcat_Douglas-SBD-Dauntless_TBF-Avenger ok. 1'40''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że niespodziewanie znalazłem dziś więcej czasu dorobiłem jeszcze kilka elementów (koła nie są przyklejone tylko nałożone do fotek, teraz patrzę że się przekrzywiły), pobrudziłem chodniki i wydechy. Postarałem się też zrobić kilka lepszych fotek. Do zakończenia budowy zostało już tylko śmigło, bomby, antena, światła i chyba to wszystko, więc jest już to prawdopodobnie ostatnia moja aktualizacja tego warsztatu. Jeśli są jeszcze jakieś sugestie co do tego co jest na fotkach poniżej to prosiłbym o odzew zanim będzie za późno Powiem tylko że dla mnie tak jak jest teraz już mogłoby zostać.

pc020911.jpg

pc020914.jpg

pc020915.jpg

pc020916.jpg

pc020920.jpg

pc020922.jpg

pc020933.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tyle na Dauntlessach aby doradzać merytorycznie, ale technicznie nie mam zastrzeżeń. Jeżeli chcesz coś brudzić to tylko delikatnie ...albo wcale

Popracuj też nad tym co i u mnie jest problemem czyli fotkami. Ten kolorowy samolot się po prostu prosi o jak najlepszą jakość.

Ogólnie rewelacyjny progres.

A co do pasji - he, he. Tu akurat mogłeś nie trafić, bo czarny sport mnie specjalnie nie kręci, ale jak wiesz w FZ i FG trzeba po prostu wiedzieć co to Falubaz i Stal

O wiele ważniejsze jest to, że wiesz co to Przylep. Wiesz..?

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ukończony (zostało naciągnąć antenę). Niedługo postaram się wrzucić galerię.

Popracuj też nad tym co i u mnie jest problemem czyli fotkami.

Pracuję, ale łatwo nie jest...

A co do pasji - he, he. Tu akurat mogłeś nie trafić, bo czarny sport mnie specjalnie nie kręci, ale jak wiesz w FZ i FG trzeba po prostu wiedzieć co to Falubaz i Stal

O wiele ważniejsze jest to, że wiesz co to Przylep. Wiesz..?

Czyli nie trafiłem Co to Przylep to wiem ale myślę, że bardziej masz na myśli to co się w nim znajduje

A lufy tych sprzężonych karabinów są chyba nienawiercone

Już są nawiercone

 

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za zainteresowanie moim warsztatem oraz pomoc merytoryczną i techniczną, bardzo to było mobilizujące i dzięki temu model wygląda tak jak wygląda, czyli chyba całkiem nieźle

Pozdrawiam

 

pc040966.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.