Skocz do zawartości

Douglas SBD-1 Dauntless 1:48 Accurate Miniatures


Radziu83

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu wewnętrznych konfliktach ;) zdecydowałem się jednak na A50. Zadecydowało chyba to że jednak jest jaśniejsza od c303 i przy zamkniętym kadłubie jest szansa, że coś będzie w środku widać. A33 używałem w avengerze i mam złe wspomnienia z nią związane...

Kilka fotek na szybko zrobionych, sorki za jakość ale słabe światło i z lampą robione.

pb010450.jpg

pb010458.jpg

Zegary postanowiłem zrobić inaczej niż w instrukcji, mam nadzieję że coś z tego wyjdzie. Na razie pomalowałem na biało i zabezpieczyłem sidoluksem. Później psiknę czarnym i przetrę delikatnie drobnym papierem ściernym.

pb010455.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No to jeszcze taki kamyk

http://www.hobby.szeroka5.pl/shop_content.php/coID/140/product/Barwy-wn-trz-samolot-w-USA-II-w-

 

Nie mam w tej chwili pod ręką książki która napisał Seweryn Fleicher na temat kolorystyki samolotów US NAVY, ale jak znajdę to przytoczę to co tam napisano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w tej chwili pod ręką książki która napisał Seweryn Fleicher na temat kolorystyki samolotów US NAVY, ale jak znajdę to przytoczę to co tam napisano

 

A możesz przytoczyć jakiś tutuł książki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w tej chwili pod ręką książki która napisał Seweryn Fleicher na temat kolorystyki samolotów US NAVY, ale jak znajdę to przytoczę to co tam napisano

 

A możesz przytoczyć jakiś tutuł książki

Sęk w tym że schowałem ją dobrze sam przed sobą :-(

Jak tylko znajdę niezwłocznie zacytuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w tej chwili pod ręką książki która napisał Seweryn Fleicher na temat kolorystyki samolotów US NAVY, ale jak znajdę to przytoczę to co tam napisano

 

A możesz przytoczyć jakiś tutuł książki :mrgreen:

Sęk w tym że schowałem ją dobrze sam przed sobą :-(

Jak tylko znajdę niezwłocznie zacytuje

Może autor zajrzy na forum, to nam sam zacytuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A możesz przytoczyć jakiś tutuł książki

Sęk w tym że schowałem ją dobrze sam przed sobą :-(

Jak tylko znajdę niezwłocznie zacytuje

Może autor zajrzy na forum, to nam sam zacytuje ;)

Z pewnych względów wątpie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ się rozruszało w Twoim temacie I świetnie, że masz takie znakomite "zaplecze" merytoryczne

 

Fajnie będzie kopalnia wiedzy też dla innych. Aż dziwne że temat SBD jest taki rzadki na forach modelarskich. Jak dla mnie jeden z ulubionych samolotów.

Jutro może wrzucę porządniejsze foty wnętrza jeśli uda mi się pomalować szczegóły. Muszę też się zaopatrzyć w jakąś porządną lampę, bo dzień krótki a oświetlenie w pokoju mam słabe. Jakieś nocne sesje bym mógł wtedy robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przestudiowałem książkę

Official Monogram - US Navy USMC Aircraft Color Guide II-1940-1949

I doszedłem do wniosku że kabiny były malowane na srebrno w maszynach prototypowych i eksperymentalnych, a w seryjnych już w Zinc Chromate Yellow, a póxniej Interior Green. Ale to tylko moje wnioski.

Radziu83 wysyłam Ci książeczkę z rozrysowanymi kolorkami na jaki trzeba pomalować kokpit. Nie jest może idealna, ale można mieć już jakiś punkt odniesienia.

Niby lotnictwo znane, a wczesny okres II wojny światowej wykazuje brak jakichkolwiek zasad i pośpieszny montaż i oblatywanie maszyn. Wszak wtedy już były im potrzebne w każdej ilości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przestudiowałem książkę

Official Monogram - US Navy USMC Aircraft Color Guide II-1940-1949

I doszedłem do wniosku że kabiny były malowane na srebrno w maszynach prototypowych i eksperymentalnych, a w seryjnych już w Zinc Chromate Yellow, a póxniej Interior Green. Ale to tylko moje wnioski.

Ja osobiście sugerował bym się raczej dostępnym materiałem fotograficznym, niż różnymi nader ogólnymi dywagacjami autorów popularnej literaturki. Dla mnie czysty Yellow ZC jest jeszcze mniej prawdopodobny niż srebrny. Interior green (rozumiany jako jakaś wersja koloru zielonego do malowania wnętrz) - tak.

Przemawiają za tym te kadry, które wkleiłem wcześniej przedstawiające SBD-1 tej samej serii produkcyjnej co ten Radzia - niestety bardzo kiepskiej jakości, a także znakomite zdjęcia z Life'a przedstawiające Devastatory na Enterprise'ie. Ten sam producent, produkcja wcześniejsza niż Dauntless, a wnętrze zielone. O odcieniu można dywagować, ale według mnie wybór Radzia jest jak najbardziej akceptowalny.

A że niczego pewnym być nie można odnośnie US Navy w kolorowej erze niech świadczy zestawienie dwóch TBD obok siebie. Półka za strzelcem - w jednym zielona w drugim chyba srebrna.

th_477db3997db2c41f_large.jpg th_2529170071d99808_large.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam:

http://eltec.pl/STUDIO-FOTOGRAFICZNE/Oswietlenie/Zarowka-studyjna-swiatla-stalego-65W325W-5500K-E27.html

Posiadam, stosuję i nie widzę jak na moje warunki lepszego zamiennika. A światło przy zdjęciach to podstawa. Lampy praktycznie nie używam.

 

Zamówione

Tylko zapomniałem dodać...ja mam 4. Dwie na górze i dwie po bokach. Z jedną to raczej efektu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam:

http://eltec.pl/STUDIO-FOTOGRAFICZNE/Oswietlenie/Zarowka-studyjna-swiatla-stalego-65W325W-5500K-E27.html

Posiadam, stosuję i nie widzę jak na moje warunki lepszego zamiennika. A światło przy zdjęciach to podstawa. Lampy praktycznie nie używam.

 

Zamówione

Tylko zapomniałem dodać...ja mam 4. Dwie na górze i dwie po bokach. Z jedną to raczej efektu nie będzie.

 

Wziąłem dwie. Może nie będzie tak źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawdzie to nie widzę tu potrzeby kompromisu i szczególnego problemu. Chyba, że chodzi o odcień zieleni.

Znane są standardy Navy określone konkretnym rozkazem. Znana jest opinia badaczy tematu (historyków, poszukiwaczy wraków i restauratorów) o konkretnym kolorze i jeszcze są zdjęcia, choćby te wrzucone przez Michała.

 

Zaprzeczenie temu wszystkiemu w określonym egzemplarzu wymaga według mnie raczej solidnego dowodu, niż kompromisu. I ewentualnie tutaj widziałbym szansę na ślepą uliczkę , choć oczywiście zawsze fajnie odnaleźć wyjątek od reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod powyższym. Wczesny Devastator - srebrny, późny - zielony, Dauntlessy wszystkie zielone.

Jeszcze o tym Bronze Greenie. Greatgonzo, jak zwykle masz rację, a ja jestem dyletant. Rozkaz rzeczywiście wszędzie jest przytaczany z Bronze Green (jakiś numer 9 jest mu przypisany (?)) jako kolorem podstawowym i dopuszcza używanie innych approved kolorów. Myślę, że jedyną zagadkę stanowi jaki był odcień tego dauglasowego zielonego, bo chyba jednak nie BG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.