Skocz do zawartości

PZL Mi - 2 URP-G, Hobby Boss, 1/72


Steve

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ! Można śmiało powiedzieć, że po latach oczekiwań, a może nawet po dziesięcioleciach, mamy wreszcie przyzwoicie wykonany model najbardziej popularnego śmigłowca, który latał na polskim niebie. Nie ukrywam, że spośród wszystkich, które były i są w służbie lotnictwa polskiego, tego darzę największą sympatią. Model wykonany jest na takim poziomie, że nie powinien sprawiać problemów w budowie nawet mniej zaawansowanym modelarzom. Jedyne zastrzeżenie, jakie ja osobiście mam do tego zestawu, to brak możliwości pokazania wnętrza kokpitu w przedniej części bez konieczności wycinania bocznych drzwi po obu stronach kadłuba oraz uformowanie razem z przednią szybą wycieraczki. Jeszcze jeden, może niewielki szczegół rzuca się w oczy : brak, nazwijmy to, okapnika nad drugim oknem po lewej stronie kadłuba. Moje plany przewidywały wykonanie wersji URP - G na bazie dostępnego wówczas na rynku Mi – 2T. W tej sytuacji postanowiłem sięgnąć do starych zapasów w postaci blaszki PARTA i niektórych części zestawu INTECH. Odpowiednio modyfikowane i dopasowywane ( zwłaszcza PART sprawiał w tej sytuacji dużo problemu ), wyglądają całkiem nieźle. To i owo dorobiłem sam, żeby nadać modelowi bardziej realistyczny wygląd. Za wszelkie uwagi Szanownych Kolegów będę bardzo wdzięczny, ponieważ czekają już w kolejce następne wersje tego popularnego śmigłowca. Mam nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się skali „48”, a kto wie, może nawet tej jedynej słusznej, w której śmigłowce prezentują się najbardziej okazale, czyli „35”. Pozdrawiam wszystkich.

 

DSC_0066.jpg

 

DSC_0065.jpg

 

DSC_0064.jpg

 

DSC_0063.jpg

 

DSC_0062.jpg

 

DSC_0057.jpg

 

DSC_0054.jpg

 

DSC_0053.jpg

 

DSC_0052.jpg

 

DSC_0051.jpg

 

DSC_0055.jpg

 

DSC_0059.jpg

 

DSC_0067.jpg

 

DSC_0073.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie rozwierciłeś wlotów powietrza, trochę cienko wyglądają takie zaklejone...

Szachownice zdają się mieć niewłaściwą wielkość pól

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki można znaleźć na Airplanes Pictures. Creative Aviation Photography, strona 15. Mam jeszcze kilka wydrukowanych zdjęć takiej wersji, znalazłem je kiedyś w grafice, dawno temu !! I ten właśnie przypadł mi najbardziej do gustu. Tofi - ta farba, która mniej więcej odpowiada, to RLM 82.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słowa uznania i krytyki. Już teraz wiem co jest nie tak i co jeszcze można poprawić . Co do wirnika, to na szczęście nie jest przyklejony i chyba jednak założę ten z INTECHU i każę leżeć przewodom. Wloty powietrza czekają na czerwone "zaślepki", muszę je tylko dorobić, być może też na rurach wydechowych, zobaczymy. Aha, okopcenia z rur !! Jeżeli chodzi o kosmiczny reg, to nie miałem niczego innego pod ręką, ale myślę, że aż tak tragicznie to nie wygląda, jak Kolega Adam nam to przedstawił. Co do szachownicy, to poszedłem na przysłowiową "łatwiznę" i położyłem tę z zestawu, bo najlepiej podchodziła pod płyny zmiękczające. Również napis "Uwaga śmigło". Ufff, to chyba wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, nigdzie nie użyłem słowa "oryginalny". Robert też chyba opatrznie mnie zrozumiał. Ty Adamie chyba za bardzo tym wszystkim się przejąłeś, wyluzuj. Ja do modelarstwa podchodzę na spoko i na luzie. Nie rajcuje mnie, przy budowie modeli, konsultowanie się z Mega Specjalistami, bo w tej zabawie nie o to chodzi. A to czy numer jest nieco mniejszy, czy większy, szachownica szersza czy węższa, to akurat dla mnie nie ma dużego znaczenia. Mimo wszystko, dziękuję Adamowi i Robertowi za pomoc i cenne wskazówki, bo widzę, że mam do czynienia z doskonałymi i doświadczonymi pod każdym względem, modelarzami. Z wyrazami szacunku. Karol Jagusiński, Kielce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, Adam, co masz na myśli, pisząc, że "nie ma takiego śmigłowca w naszej armii". Czy chodzi Ci o ten wymyślony przeze mnie numer boczny, czy też o egzemplarz ze strony podanej w linku ? Jeżeli o to pierwsze, to całkowicie się z Tobą zgadzam i nie mam podstaw do polemiki. Przy budowie modelu, chodziło mi wyłącznie o odwzorowanie wersji i w miarę możliwości, estetyczne wykonanie. Numer i szachownica stanowiły dla mnie czynnik drugorzędny. Jeżeli o to drugie, to skąd to zdjęcie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, Adam, co masz na myśli, pisząc, że "nie ma takiego śmigłowca w naszej armii". Czy chodzi Ci o ten wymyślony przeze mnie numer boczny
Dokładnie o to chodziło Adamowi

 

Spokojnie Panowie, niepotrzebne te przepychanki przy naszym wspólnym hobby.

Każdy ma swoje podejście do modelowania i niech tak zostanie

 

Steve nie zaznaczyłeś na początku, że nie wszystkie szczegóły są dla Ciebie istotne, stąd nasze wpisy co w modelu odbiega od oryginału (a współczesnym lotnictwem z szachownicą akurat parę osób się interesuje).

Przy budowie modelu, chodziło mi wyłącznie o odwzorowanie wersji i w miarę możliwości, estetyczne wykonanie
No i skoro takie miałeś założenie, to myślę się udało!

Załóż tylko zatyczki do wlotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steve nie zaznaczyłeś na początku, że nie wszystkie szczegóły są dla Ciebie istotne, stąd nasze wpisy co w modelu odbiega od oryginału (a współczesnym lotnictwem z szachownicą akurat parę osób się interesuje).

 

Ja tak zrobiłem i chłopaki nie wnikają

 

Witam

 

Prosto z pudła bez wnikania w merytorykę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz powyżej opisanych nieścisłości, jest jeszcze coś, co rzuca się w oczy niezależnie od numeru burtowego i wersji.

 

Łopaty śmigła ogonowego powinny być czarne.

 

http://www.airplane-pictures.net/photo/191356/4545-poland-air-force-mil-mi-2/

 

Natomiast łopaty wirnika nośnego powinny mieć kolor zielony w każdej z wersji malowań, ale na pewno nie w odcieniu kadłuba. I żółte końcówki od góry i dołu. Rzadko spotykany jest kolor zielony od góry, czarny od spodu- taki mają łopaty wyprodukowane ostatnio w Kazaniu.

 

http://www.airplane-pictures.net/photo/192682/4545-poland-air-force-mil-mi-2/

http://www.airplane-pictures.net/photo/124860/2126-poland-air-force-mil-mi-2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steve nie zaznaczyłeś na początku, że nie wszystkie szczegóły są dla Ciebie istotne, stąd nasze wpisy co w modelu odbiega od oryginału (a współczesnym lotnictwem z szachownicą akurat parę osób się interesuje).

 

Ja tak zrobiłem i chłopaki nie wnikają :D

 

Witam :D

 

Prosto z pudła bez wnikania w merytorykę ...

I to wcale nie jest za dobrze, że nie wnikają ;) Wielu początkujących modelarzy przegląda galerię w poszukiwaniu gotowego modelu który lepią i dobrze by było, by mieli jak najwięcej informacji. Oczywiście, jeżeli ktoś zaznacza, że w merytorykę nie wnika, to nie należy się nad nim znęcać, ale ktoś bardziej doświadczony mógłby chociaż zasygnalizować błędy producenta i błędy modelarza, by tych żółtodziób taki jak ja nie powielał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steve nie zaznaczyłeś na początku, że nie wszystkie szczegóły są dla Ciebie istotne, stąd nasze wpisy co w modelu odbiega od oryginału (a współczesnym lotnictwem z szachownicą akurat parę osób się interesuje).

 

Ja tak zrobiłem i chłopaki nie wnikają

 

Witam

 

Prosto z pudła bez wnikania w merytorykę ...

I to wcale nie jest za dobrze, że nie wnikają ;) Wielu początkujących modelarzy przegląda galerię w poszukiwaniu gotowego modelu który lepią i dobrze by było, by mieli jak najwięcej informacji...

 

wystarczy trochę poczytac forum

 

viewtopic.php?f=63&t=32822

 

viewtopic.php?f=86&t=33943

 

na temat modelu i troche o oryginale

 

i wujek google

 

https://www.google.pl/search?q=lim+5&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=EPSeUNyTCMnBtAadn4GYAg&biw=1366&bih=642&sei=EvSeUOfWIo7Ksgb44IDYCg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam te tematy ;) Nie chodziło mi o ten konkretny model tylko o "ogólną tendencję" ;p Nie wszystkie modele mają warsztaty, nie wszystkie są dobrze udokumentowane, a jeżeli "znawcy" nie będą się dzielić swoją wiedzą między innymi w galeriach, to i w sieci ciężko to będzie znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do Adama !! Napisałem też na warsztacie. Jeżeli możesz dać mi namiary na te kalki, które pokazałeś wyżej, albo kogoś, kto mógłby mi je odsprzedać, to byłbym Ci bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu początkujących modelarzy przegląda galerię w poszukiwaniu gotowego modelu który lepią i dobrze by było, by mieli jak najwięcej informacji. Oczywiście, jeżeli ktoś zaznacza, że w merytorykę nie wnika, to nie należy się nad nim znęcać, ale ktoś bardziej doświadczony mógłby chociaż zasygnalizować błędy producenta i błędy modelarza, by tych żółtodziób taki jak ja nie powielał ;)
Powiem tak - niech początkujący modelarz zrobi model na takim poziomie jak Robert, choćby nawet z błędami, to będzie sukces

 

Prośba do Adama !! Napisałem też na warsztacie. Jeżeli możesz dać mi namiary na te kalki, które pokazałeś wyżej, albo kogoś, kto mógłby mi je odsprzedać, to byłbym Ci bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
O ile dobrze poznaję, to są kalki zrobione przez Adama, chyba że się mylę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.