Jump to content

Sherman M4A1 - Tamiya 1/48


Domi
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałem zaprezentować swój pierwszy warsztat na tym forum - wczesny Sherman M4A1 w malowaniu U.S.Army.

 

Model ma przedstawiać trójkolorowy pojazd amerykańskiego 752 Batalionu Czołgów, z okresu walk w Italii w lipcu 1944 roku.

Na nieistniejącej już stronie http://www.752ndtank.com udało się kiedyś znaleźć zdjęcie Shermana nr 14 należącego do tej jednostki, a z racji tego iż niestety nie posiadam w tej skali gąsienic T54E2 /widocznych na zdjęciu "14"/ postanowiłem odtworzyć hipotetyczny wygląd pojazdu nr 11, stawiając go na dostępnych gąsienicach T48 :-) Sam Sherman nr 11 dowodzony przez por. Edwina W. Cox'a jest o tyle ciekawy, iż 1 lipca '44 w mieście Cecina, stoczył zwycięską walkę z Tygrysem na bardzo krótkim dystansie.

 

Sam model to jeden z ładniejszych "wypustów" Tamiyi z lufami RB Model, zaadaptowanymi z zestawu do M4 blaszkami Abera, oraz pięknymi kalkami numerów i symboli odlewów firmy Archer. Nieszczęsna metalowa wanna została przerobiona na wersję nitowaną, zaś na górze kadłuba oraz wieży starałem się odtworzyć bardzo delikatnie fakturę odlewu, która na zdjęciach oryginałów była niemalże niewidoczna... Myślę że w tym tygodniu uda mi się zacząć malowanie. Mam nadzieję że się spodoba.

 

Zdjęcie oryginalnej "14":

14_cecina.jpg

 

Moja "11"

S_M4A1_752TB_08.jpg

S_M4A1_752TB_06.jpg

S_M4A1_752TB_04.jpg

S_M4A1_752TB_03.jpg

S_M4A1_752TB_02.jpg

S_M4A1_752TB_01.jpg

 

Pozdrawiam

Dominik

Link to comment
Share on other sites

bazylms szczerze powiedziawszy jeszcze nie dobierałem farb. Podkładem ma być Olive Drab - pewnie użyję Tamiyi, natomiast plamy brązowe i piaskowe spróbuję Life Colorami - zobaczę co z tego wyjdzie :-)

 

Tremac nity i śruby robię z przyciętych plastikowych patyczków Plastructa o różnych przekrojach i rozmiarach. Moim zdaniem najlepsza metoda w tej skali.

 

Lipstein numery odlewów to przestrzenne kalkomanie Archer'a /dokładnie ten zestaw http://www.archertransfers.com/AR88007.html /, pozostały w naturalnym kolorze - jak w załączonym linku.

 

Pozdrawiam

Dominik

Link to comment
Share on other sites

Kalkomanie Archera gorąco polecam, moim zdaniem bardzo przydatne i super zrobione. Myślę że spokojnie można nimi 3 Shermany w 1/35 obkleić, więc w ogólnym rozrachunku nie wychodzi strasznie drogo.

Co do szpachli i faktury celowo ją jeszcze podszlifowałem po wyschnięciu może dlatego te prześwity gołego plastiku. Zauważyłem że amerykańskie odlewy w porównaniu np. do radzieckich z tego okresu można nazwać idealnie gładkimi. Na zdjęciach z epoki kadłuby wczesnych Shermanów wyglądają jakby były wytłoczkami :-)

 

Pozdrawiam

Dominik

Link to comment
Share on other sites

Śliczny, o ile można tak powiedzieć o Shermanie. Ten Browning jak wisienka na torcie.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.