Jump to content

micmal

Members
 • Posts

  558
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

micmal last won the day on August 14 2019

micmal had the most liked content!

Reputation

38 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja tylko tak chciałem napisać, że jestem i oglądam z przyjemnością
 2. Gratulacje. Kolor też do końca "nie moja bajka", ale model rewelka. Bardzo ładny czołgutek!. Gratulacje za fotkę Admina, i o takie fotki poproszę w kolejnych warsztatach, bo wtedy wszystko widać i można sobie pogadać, co i jak. Jeszcze raz gratki....i aż prosi się o podstawkę ten czołgutek!!!
 3. Ale przyjemna w odbiorze scenka. Jest pojazd, bardzo oryginalny i ładnie wykonany, jest ludzik, jest trochę zieleni, przełamanej tym osypiskiem, jest płot wypełniający kompozycję z tyłu scenki. Super! Teraz trochę mojego "ajabym". 1. Popracował nad wykończeniem podstawki. Coś chyba poszło nie tak na łączeniach boków. Masz braki w trawniku na brzegach scenki. 2. Płot. Malowanie to jedno. Można dopracować, ale jest on taki "od linijki". Ułamię jedno deseczkę od gór, drugą od dołu, reszta prosto. Tak szablonowo, jak dla mnie. płot kończy się "nigdzie". Albo powinien być dosunięty do brzegu, albo jeszcze jedna deseczka. 3. Trawa i krzaki. Trochę za monotonnie. Albo jakaś gra kolorami, albo jakieś przełamanie. Jakaś przerwa w krzakach, kwiatki na trawie. Coś co przełamie schemat. To takie moje "ajabym", nie jako czepianie, a raczej chęć do zainspirowania w przyszłych pracach
 4. Też zostaję przy Italce. Muszę tylko dokupić klamoty Panzerartu. Mam te Black Doga, ale w porównaniu słabo wychodzą. Dalej pociągnę temat malowania...tylko proszę na mnie nie krzyczeć Chcę egoistycznie (przed rozgrzebaniem swojego) rozwiać wszelkie wątpliwości, zatem przez przekorę pomarudzę. Domi wstawiłeś schemat malowania Crusadera, na którym pokazano wersję wcześniejszą Mk I/II. W opisie do schematu-instrukcji, podany jest rok 1941. "Nasza" wersja Mk III weszła do użycia bojowego chyba w maju 1942. Zatem pytanie, czy pomiędzy tymi przedziałami czasowymi weszła jakaś inna instrukcja, gdzie biały kolor już nie występuje w malowaniu dołu wieży i przodu kadłuba? W Militariach XX wieku Nr 5 z 2011r. w artykule "Pierwsze modele czołgu Crusader" Petera Browna, str. 66-81 na stronie 68 przedstawiono takie zdjęcie na moje ewidentnie dół wieży i czołgu to kolor jaśniejszy, zatem idąc zgodnie z instrukcją - biały. I tego białego nie widzę na wszystkich miejscach, tam gdzie być powinien na wielu fotkach Mk III. Naturalnie może oznaczać to, że tylko ja tego nie widzę i właśnie dlatego popłynąłem w tej dyskusji A tu wstawiam, bo to nieczęsty bokorys z "brązowym" malowaniem z Technika Wojskowa Historia nr specjalny 5/2015 ze strony 77 z artykułu Zbigniewa Lalaka "Czołg szybki Crusader Czyli jaka piękna katastrofa" str. 68-81. Zdjęcia zamieszczono w celach dyskusyjnych. Już nie dalej nie marudzę A i jeszcze jedno dopiero teraz zauważyłem, że boxart jest z tej fotki którą wstawiłem na pierwszej stronie tematu.
 5. Co do kolorów. Crusader z Bovington z kolorowej fotki pomalowany jest Desert Pink plus Black, bez białego dołu lufy i dolnej części wieży. W książce Real Colors of WWII (którą gorąco polecam), jak już Marcin wspomniał z interesującego nas okresu wynika malowanie Desert Pink + Dark Olive Green lub zamiennie Black, Slate, Dark Brown. Ja malowałbym plamy czarnym. jakoś tak wizualnie bardziej mi pasują. Przyjąłbym za Ledwochem "Afryka 1940-1943 Włochy 1943-1945 malowaniw i oznakowanie", że mój czołg pochodzi z pułku The Bays, który właśnie zamiast Dark Olive Green stosował Black. Co do białego to dół lufy jako biały OK. Jest to zgodne zresztą ze schematem malowania Shermanów i Grantów, ale dół wieży jakoś mi nie pasuje, choć się nie zarzekam. Na przykładzie tego zdjęcia Shermana widać wyraźnie jak odcina się kolor biały na spodzie osłony transmisji. Źródło "The New Breed North Africa Colour and Markings Series. Dennis Oliver, Michael Starmer, str. 4. Zdjęcie tylko w celach dyskusji. Wiem, że Crusader to dół wieży, inny kąt itd. ale ten biały... Choć sam już nie wiem. Właśnie przeglądam sobie zasoby mojego kompa i trafiam na taką fotkę tu za to, dół lufy biały, a reszty...nie widać tutaj kolorowe foto. Nie wiem czy oryginał, czy też pokolorowane. tutaj piękne zdjęcie ja mam taką "wersję" fotki dyskusyjnej i gdybym nie wiedział o czym mówimy nie zwróciłbym uwagi na dół wieży Na zakończenie powiem, że jest we wspomnianej książce AK na stronie 150 seria dwóch zdjęć polskiego Carriera w malowaniu Caunter Scheme i na nich najjaśniejszy kolor też mógłby zostać odebrany jako biały (jak dla mnie przynajmniej ) Podsumowując ajabym Desert Pink + Black +lufa biała od dołu.
 6. Jakoś po macoszemu ostatnio potraktowałem dział Galeria i choć widziałem wcześniej i z podziwem oglądałem przepiękne malowanie czołgutka, to jakoś nic nie napisałem. Zatem czapki z głów Panowie Świetne malowanie.
 7. Piękny model na skromnej, ale jakże smakowicie podanej podstawce
 8. Świetny, jak zawsze zresztą
 9. Coś muszę poszukać Chyba mam gdzieś szablon z palemką tylko muszę go namierzyć.
 10. Pomaziałem olejami. Z ciekawości zakupiłem też migowe Dio Drybrush, którymi porozjaśniałem krawędzie oraz dodałem trochę przebarwień. Następnie "popstrykałem" rozcieńczonym DAK-owym washem oraz buffem. Dodałem też kilka zacieków z Streaking Grime for DAK.
 11. Oj Koledzy nie uważacie na lekcjach https://www.youtube.com/watch?v=OMW3r5ovwfw&t=948s
 12. Kolega ma i zachwala: https://www.amazon.com/Panzerkampfwagen-IV-Backbone-Germanys-Legends/dp/0764353594 Nie mam tej pozycji, ale za taką cenę to ilość fotek u tego wydawcy całkiem zadowalająca. Ciekawe wydawnictwo z dużą liczbą zdjęć, choć jakościowo to PEKO ani Panzerwrecks to nie jest. https://www.bookdepository.com/Panzer-IV-Anthony-Tucker-Jones/9781473856752?ref=grid-view&qid=1612468647108&sr=1-3 Tej pozycji nie widziałem, ale kiedyś się nad nią zastanawiałem https://www.bookdepository.com/Panzer-IV-Workhorse-Panzerwaffe-Bob-Carruthers/9781781581025?ref=grid-view&qid=1612468940316&sr=1-20
 13. Fajnie idzie Teraz bardziej mi się podoba. Na pierwszym zdjęciu ciekawie wygląda wieża czołgu, coś się na niej dzieje, widać grę kolorów, rozjaśnienia, przebarwienia, osłona jarzma też mi się podoba. Przydałyby się zbliżenia, żeby "momenty" wyłapać Ajabym teraz: 1. Zrobił...dokładnie tak jak napisałeś z brudzeniem. Może z przodu kadłuba od spodu jakieś dwa mokre zacieki? Zastosowałbym do brudzenia oleje lub pudry Tamki do kurzenia. W zakamarkach na błotnikach i przodzie dałbym trochę prawdziwej ziemi. Pamiętałbym też o zakamarkach na wieży. 2. Coś mi nie gra z tylną płytą. Trochę monotonna się wydaje na tym etapie, ale to może wina dalszego ujęcia.
 14. TAW lepiej bym tego nie ujął. Jedna ze szkół mówi, że jeżeli bawisz się w modulację, czy też rozjaśnianie płaszczyzn, to po co potem przyciemniać to wszystko z powrotem filtrem. Nie do końca zgadzam się z tym ujęciem, bo dla mnie właśnie filtr daje
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.