Skocz do zawartości

IJN Maya 1:350


Rhayader

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam to samo na składzie,blaszki , lufy nazbierałem przez jakiś czas i lekki strach przed rozpoczęciem .Ale jak mistrz pociągnie to może się wreszcie odważę .Ha! albo i mnie zgasi bo zapewne wykonanie będzie powalające. Jakby nie było będzie materiał poglądowy . No to będę zaglądał! Maya to pikny okręcik !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś mnie waść rozbawił! Za rękę prowadził i bardziej doświadczony?!? Po pierwsze to trzeba by kilka kilogramów kurzu usunąć i jak sobie pomyslę o tych podwójnych i potrójnych działkach aliance modelworks które mam do Mayki to mnie mrozi, przy moim "sokolim wzroku". Muszę niewątpliwie zbadać co ja tam mam w pudełku które się ledwo domyka. Blaszki flychawka , lufki ,armatki alianca ale wiem że i jakiejś innej firmy brałem pod rozwagę.... No i zacząłem cosik innego tworzyć . Zatem mistrzu do dzieła !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dać fotkę ,bo nadal w tym kraju co niektórzy nie wierzą w słowa i bywa ze trzeba chodzić z "czymś" na wierzchu by pokazać że nie jest się wyznania np. mojżeszowego . Przepraszam autora wątku. Jeśli zechce to usunę ten wpis.Oto co posiadam. Pozdrawiam!

d1fc309863c22677m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze koledzy cały czas próbuję dojść skąd wy takie wypasione dodatki macie. Ja pomimo prób nigdy w rodzimych sklepach nie znalazłem kompletu do swoich modeli:/ Mógłbym prosić o jakieś namiary? Może lepiej na pw żeby nie zrobić zamętu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze koledzy cały czas próbuję dojść skąd wy takie wypasione dodatki macie. Ja pomimo prób nigdy w rodzimych sklepach nie znalazłem kompletu do swoich modeli:/ Mógłbym prosić o jakieś namiary? Może lepiej na pw żeby nie zrobić zamętu na forum.
Bo i my raczej z rodzimych nie korzystamy.

Ale jeśli już koniecznie mają być rodzime, to chyba saharahobby ma dość szeroką ofertę.

 

Pozwolę sobie dać fotkę
Nooo....faaajne masz zabawki Tak patrzyłem na Twój zestaw flyhawka, patrzyłem i zacząłem sprawdzać jak duże są różnice z moim (ja mam do Takao). No i niestety są. Dlatego dokonałem właśnie dodatkowego zakupu. Najwyżej skleję kiedyś jeszcze Takao lub sprzedam...zobaczymy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAYA_003.jpg

 

Pierwszy raz będę malował linoleum, stąd pytanie do bardziej doświadczonych. Jak to zrobić, aby poszło to jakoś najsprawniej? Odcinać wyposażenie, czy nie odcinać, a później pomalować pędzlem? Listwy pomalować pędzlem czy maskować pokład i aerografem? W obu wypadkach jakoś czarno widzę dokładność. Można nakleić po wszystkim listwy z fototrawionki lub drutu, ale wszystkie wykonania jakie widziałem do tej pory wyglądały fatalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAYA_003.jpg

 

Pierwszy raz będę malował linoleum, stąd pytanie do bardziej doświadczonych. Jak to zrobić, aby poszło to jakoś najsprawniej? Odcinać wyposażenie, czy nie odcinać, a później pomalować pędzlem? Listwy pomalować pędzlem czy maskować pokład i aerografem? W obu wypadkach jakoś czarno widzę dokładność. Można nakleić po wszystkim listwy z fototrawionki lub drutu, ale wszystkie wykonania jakie widziałem do tej pory wyglądały fatalnie.

 

Moim zdaniem listwy z fototrawki......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - taki już urok pierwszego ciężkiego krążownika IJN wypuszczonego w PS w 350-ce. Całe pokłady są do zrycia. :(

Zerknij na ten zestaw. Mosiężne paski na pokład są w nim wyjątkowo delikatne. Grzybkowe wentylatory robił kiedyś Voyager ale i tak część z nich jest dość średniej jakości.

 

Aoshima wypuściła ostatnio wersje 'Retake' krążowników typu Takao ale kupowanie całego zestawu tylko dla poprawnie zrobionych wentylatorów trochę mija się z celem...

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścinanie wentylatorów nie jest takie straszne. Sam to przerabiałem przy Kongo. Żywiczne wentylatory z Voyagera to padaka. Lepiej kupić dodatkowe wtryskowe zestawy wyposażenia z Hasegawy gdzie jest cały zestaw wentylatorków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścinanie wentylatorów nie jest takie straszne
Ścięcie to nie problem. Ścięcie tak by dało się to później wykorzystać, ot co!
Lepiej kupić dodatkowe wtryskowe zestawy wyposażenia z Hasegawy gdzie jest cały zestaw wentylatorków.
Jakoś ciężko dostępny. Nie mogę nawet zobaczyć dokładnie co i ile jest tego w środku.
Aoshima wypuściła ostatnio wersje 'Retake' krążowników typu Takao ale kupowanie całego zestawu tylko dla poprawnie zrobionych wentylatorów trochę mija się z celem...
Akurat na wentylatory nie zwróciłem uwagi. Są za to dużo lepiej wykonane samoloty i łodzie.

 

Jest coś nie tak z tymi wentylatorami na modelu?

Zarówno Aoshima, jaki i Tamiya na Mogami, zrobiły je w kształcie walców, z lekko zaokrąglonymi ściankami na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Lepiej zedrzec calosc do plaskiego pokladu i odtworzyc detale. Zestaw Aoshimy jest calkiem niezly - poza pokladem wlasnie.

Wentylatory na IJN mialy ksztalt cylindrow z zaokraglonymi krawedziami ale zawsze osadzanych na znacznie cienszych stopach. Aoshima zepsula je dokumentnie doklejajac zwyczajne walce...

A na Takao jest ich calkiem sporo.... Ja zamawialem toczone u przemilego Pana spod Warszawy... Zloscil sie ale wytoczyl super!

Przepraszam za malego offtopa:

http://imageshack.us/photo/my-images/849/p4040424.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/22/p2190129.jpg/

 

Pewnie mam gdzies na niego namiary jak by co.

Powodzenia w budowie jednego z najladniejszych okretow w historii !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawialem toczone u przemilego Pana spod Warszawy
Pewnie mam gdzies na niego namiary jak by co

Nazwiska!, Adresy! kontakty!

Choć może najpierw nieśmiało zapytam - a po ile?

 

Te fototrawione wierzchy wentylatorów, listwy moziężne, to z jakiego zestawu?

A silniczek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwiska!, Adresy! kontakty! Choć może najpierw nieśmiało zapytam - a po ile?Te fototrawione wierzchy wentylatorów, listwy moziężne, to z jakiego zestawu?A silniczek?

No z ust mi pan wyjąłeś!!

 

Tanio nie było - prawie 300zł po negocjacjach i argumentacji o potencjalnym rozwodzie jeśli wydam więcej niż 300. Ale to za 140 szt wentylatorów...

 

Powiem nawet dramatycznie drogo, ale jakby zrobić zbiorcze zamówienie powinno być trochę taniej. W razie czego piszcie mnie na zamówionko kolejne.

Tylko czasu brak... że tak nostalgicznie skończę swój wpis .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet dramatycznie drogo

Flyhawk ma w podobnej cenie wentylatory do Royal Navy, a pewnie zrobił dużo większą serię; może tyle musi to kosztować.

Można by spróbować zrobić kilka wzorów i robić odlewy w żywicy.

Bardzo podobają mi się listwy. Nie widać połączeń pomiędzy nimi, a zapewne nie składały się z jednego kawałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz różnic w wielkości i trochę w kształcie, wentylatory IJN różniły się też wierzchem. Jedne mają na górze przykręcona okrągłą płytę jak u blacmana, a inne kółko do kręcenia

Oba rodzaje występowały jednocześnie/zamiennie? Któreś są wcześniejsze/późniejsze? A może były inne powody np. na pancernikach z kółkiem, a na mniejszych jednostkach bez?

Zacząłem oglądać posiadane modele IJN pod kątem pozyskania wentylatorów do ewentualnych odlewów. I abstra:bip:ąc od różnic w wielkości, Kongo i Nagato mają takie z kółkiem, a Yahagi już bez.

Maja i Tamiyowskie Mogami również bez. Wiecie o co w tym chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie o co w tym chodzi?

 

Probowalem zglebic temat juz kiedys podczas budowy mojego Takao...

ventsc.jpg

zdjęcie pochodzi z publikacji Random Japanese Warship Details - Tamiya

 

Wydaje mi sie (ale nie jestem pewien) ze pierwsze duze jednostki IJN (Tosa, Kaga, Akagi Amagi, Nagato Mutsu oraz kolejne Yamashiro, Fuso i pewnie też typ szybkich pancerników Kongo), na których potrzebny był wydajny system wentylacji mialy wentylatory z użyciem ręcznego regulatora w postaci pokrętła na górze. Stąd typowe "kółeczko" - rys 354. "Pierwsze duże" tzn pierwsze w czasach nowożytnych

 

Gdzieś w latach 20 wprowadzano zmodernizowany, nowy typ wentylatorów z półautomatyczną regulacją czyli takie jakie są na ciężkich krążownikach wczesnych typów (typy Aoba, Kako, Haguro oraz jako ostatni typ Takao) - rys 355. Modernizacją tych z kolei były wentylatory z kierunkowych nawiewem - rys 356 - występujące na najnowszych krążownikach min na typie Mogami, Tone oraz nowych lekkich krążownikach Yahagi. Ale również na typie Takao.

 

Tak sądzę...

powodzenia w budowie!

 

p.s.

Nie widać połączeń pomiędzy nimi, a zapewne nie składały się z jednego kawałka.

Składały się z jednego kawałka ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.