Jump to content

Albatros BIIa, model CHOROSZY, 1/72, kalko dorabiane.


Wojciech Butrycz
 Share

Recommended Posts

Model robi duże wrażenie, tym bardziej, że to 1:72. Do tego kolorystyka i oznaczenia czyniące z niego fantastyczny element kolekcji

Jeśli można, prosiłbym o zbliżenie silnika, który jak mniemam mógłby być sam w sobie odrębnym modelem.

Link to comment
Share on other sites

Nie mogę wprost napatrzyć się na "plątaninę" naciągów, cięgien- naprawdę misterna robota i to w 1:72 . W ogóle cały model jest przepiękny. Trzy pytania od laika: spod bander "namalowanych" na burtach prześwitują lekko szachownice- czy tak było w oryginale? Te wielkie oczy w niebieskiej oprawie podpowiadają mi że samolot ten był używany do celów obserwacyjnych-racja czy moje błędne domniemanie? I na koniec jeszcze: czy ta maszyna była uzywana do wybuchu wojny w 1939r? Pozdrawiam

Marcin

p.s równiez poproszę o kilka zbliżeń -w miarę możliwości.

Link to comment
Share on other sites

Egzemplarz był najpierw używany w eskadrze obserwacyjnej w Toruniu, stąd "oko" oraz szachownica prześwitująca spod bandery MW. Ostatni BII został wycofany ok. 1927 roku, a więc nie dotrwały do 1939 roku. Poniżej kilka dodatkowych zdjęć.

dsc03489q.jpg

dsc03538s.jpg

dsc03535qo.jpg

dsc03537l.jpg

dsc03554x.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Jedno z praw Murphy'ego w modelarstwie brzmi: Jak tylko zbudujesz jakiś historyczny model, oddając jego kolorystykę i oznaczenia na podstawie nielicznych, starych zdjęć, natychmiast pokazuje się materiał stwierdzający, że jego malowanie,(ew. rozwiązania techniczne) było nieco inne. W tym wypadku było to nieco ponad 5 lat, aż do ukazania się pierwszego numeru, znakomitego periodyku (?) p.t. "Historie Puckie", gdzie ukazano po raz pierwszy fragment prawej burty egzemplarza nr 4 z Pucka, na której to burcie wyrażnie widać złotą (żółtą?) kotwicę, znak przynależności do tejże jednostki, w miejscu gdzie na podstawie dotychczas publikowanych materiałów, sądzono, że jest symetryczne godło z Torunia, poprzedniego użytkownika tego egzemplarza BIIa. Cóż było robić, trzeba było zamalować znak jednostki szkolenia obserwatorów z Torunia i namalować kotwicę przy pomocy pędzelka nr 000 oraz czarnego cienkopisu 0,05. Pozostawiam jednak moją interpretację malowania kadłuba. Moim zdaniem, historycy i artyści zbyt dowolnie szafują kolorem "oliwkowo-zielonym", jako uniwersalnym do wszystkiego, co latało w lotnictwie wojskowym w Polsce. Także szachownice pozostawiam starego typu..., dopóki nie odnajdą się zdjęcia ukazujące, że jest inaczej.

92f2edad976e8f9dmed.jpg

7062f15ac1d83bb7med.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.