Skocz do zawartości

Chieftain Mk.5 TAMIYA + Eduardo 1/35


Robert C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sam Model jest prawdopodobnie starszy ode mnie .

ek033.jpg

 

Stare modele tamiya są jak klocki lego i by było fajnie ale zachciało mi się pierwszych blach fototrawionych na dużą skalę.

ek036.jpg

I tu robią się schody, jak to giąć ? jak sklejać ? liczę na Waszą pomoc. Sam czołg jest bardzo ciekawy i ładnie się prezentuje .pomimo tego na forum znalazłem o ile pamięć mnie nie myli tylko jedną galerię z tym modelem....

postęp na razie nie wielki tylko układ jezdny (odlany w kawałku ) i kółka .

ek032.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że nie masz żadnej zaginarki do blach. W tym przypadku po prostu przygotuj sobie różnego rodzaju linijki, pęsety itp.

Co do sklejania to najprostszym wyjściem jest kupno zwykłego kleju cyjanoakrylowego, typu Super Glue i dawkowanie go w małych ilościach, np przy użyciu igieł lub wykałaczek. Dobrym pomysłem byłby też zakup debondera, żeby usunąć ewentualne nadmiary kleju.

No i przede wszystkim cierpliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden z moich trzech ulubionych "Brytoli CCC" czyli Centurion, Chieftain i Challenger. Blaszki faktycznie klej klejem CA i kup jak kolega sugeruje debonder. Naprawdę warto. Blaszki przed klejeniem koniecznie odtłuść benzynką ekstrakcyjną i miejsce przyklejenia też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam ten model. Jak go pokazałem moim brytyjskim kolegom to powiedzieli że do niczego się nie nadaje bo nie przypomina żadnej wersji. Mówili coś o żywicznych dodatkach i takie tam. Ale ja chętnie popatrzę co z wyciśniesz z tego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry patent na początek przygody z blachami to gięcie ich za pomocą metalowego kawałka płytki lub ostrza i taśmy tamiya.

Ja tak zaczynałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

Jak na tylko tyle co zrobiłem z blachami to jestem wykończony Raczej swoich modeli w przyszłości waloryzować zbytnio nie będę . raczej skupię się na malowaniu ale zobaczymy

Foty słabe bo z telefonu .. i tak ma lepsze makro od mojego aparatu

imag0352q.jpg

imag0354s.jpg

imag0356v.jpg

imag0355xx.jpg

Małe porównanie

imag0359s.jpg

imag0358z.jpg

Mam małe pytanko , przód wanny i przód wieży były odlewane ? Jeśli tak to jak nadać fakturę odlewu NITRO ? pędzlem ? ale jakim aby go nie zżarło ?

PS. na fotach wyszło SPOROOOO baboli . będę to jeszcze czyścił i szlifował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

W chieftainie do sklejenia już nie wiele zostało: kosze , granatniki dymne i drobnica .

Jak dla mnie takie blaszki to zło , zawiasy i uchwytu teoretycznie sklejone, przy najdelikatniejszym dotknięciu odpadają ... Jak jest z blaszkami przy malowaniu ? Należy je odtłuścić myjąc model ? Czy jakoś inaczej żeby się nie rozleciał ?

W chieftainach była materiałowa osłona jarzma armaty czy coś w tym stylu ? Mógł by ktoś mi podrzucić jakieś zdjęcie na którym będą widoczne granatniki dymne od tyłu oraz ich mocowanie do wierzy ?

Oto fotki :

rgergreg002.jpg

rgergreg003.jpg

rgergreg005.jpg

rgergreg006.jpg

rgergreg008.jpg

rgergreg010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zniechęcaj się do waloryzacji blaszkami.

Ja dopiero przy 5 modelu waloryzowanym jako tako jestem zadowolony.

 

Ja zawsze pokrywam blaszki podkładem i maluje z całością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszki to to co oddziela modele od zabawek, głowa do góry, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Model daje radę jak na 1-e Twoje blaszki jest spoko.

 

Z innych rad na przyszłość:

 

Polecam użyć Mr. Metal Primer do blach luf itd, lepiej farba trzyma na nim. Maluję nim cały arkusz przed wycinaniem lub już ukształtowane elementy na modelu na to natrysk dowolnego primera czy po prostu farby.

 

Dobrze przyklejone elementy metalowe nie mają prawa odpadać używaj rzadkiego cyjanoakrylatu najlepiej kup sobie butelkę "rzadkiego" od Wamodu starczy na lata a nie jak zwykły super glue, parę kleksów i tubka do kibla

 

Pzdr

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz dokładnie na myśli ale spróbuję wyjaśnić. skleiłem ją oddzielnie i wyszlifowałem . aby zamieścić blaszki ( te paski z klamrami , które wiszą ) musiałem ściąć płaskorzeźbę którą dała tamka oraz co nie co pogłębić rowki . potem wkleiłem blachy oraz pomalowałem podkładem aby znaleźć babole oraz je wyszlifować z tond przebija zielony kolor .

A jeśli chodzi Ci o merytorykę to lufa była otoczona swoistym pokrowcem ( tak ja challenger 1 i 2 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi Ci o merytorykę to lufa była otoczona swoistym pokrowcem ( tak ja challenger 1 i 2 )

 

To izolacja cieplna. Nie była tak mocno spięta paskami jak w Twoim modelu, tylko trochę luźniej bo ten płaszcz sam w sobie był dość gruby i sztywny

http://data3.primeportal.net/tanks/robert_de_craecker/chieftain_fv201_mbt/images/chieftain_fv201_mbt_5_of_7.jpg

 

Ale w sumie fajnie wyszło. Nic już nie zmieniaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że się wam podoba

A jeśli chodzi Ci o merytorykę to lufa była otoczona swoistym pokrowcem ( tak ja challenger 1 i 2 )

 

To izolacja cieplna. Nie była tak mocno spięta paskami jak w Twoim modelu, tylko trochę luźniej bo ten płaszcz sam w sobie był dość gruby i sztywny

http://data3.primeportal.net/tanks/robert_de_craecker/chieftain_fv201_mbt/images/chieftain_fv201_mbt_5_of_7.jpg

 

Ale w sumie fajnie wyszło. Nic już nie zmieniaj.

Paweł patrząc na twoje zdjęcie zrozumiałem że zrobiłem jednego wielkiego babola ..... nadałem fakturę odlewu na przodzie wierzy i "dziobie" kadłuba tak jak na jakimś stalinowskim teciaku a powinna być znacznie bardziej subtelna .... . Już nie będę tego zmieniał ale uwzględnijcie to podczas dalszej oceny mojej pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł patrząc na twoje zdjęcie zrozumiałem że zrobiłem jednego wielkiego babola ..... nadałem fakturę odlewu na przodzie wierzy i "dziobie" kadłuba tak jak na jakimś stalinowskim teciaku a powinna być znacznie bardziej subtelna .... . Już nie będę tego zmieniał ale uwzględnijcie to podczas dalszej oceny mojej pracy

 

Powojenne pojazdy miały lepsze wykonanie. Zakładów nie goniły terminy dostarczenia sprzętu na front........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

Chieftain jest już przygotowany do malowanie. Ale nie wiem jaki kamuflaż zrobić.... Widziałem kilka fajnych , takie jak by pikselowe ale z tego co wiem to były robione na innej wersji czołgu . Więc zostają mi trzy opcje:

- Ciemno zielony z naniesionymi jasno zielonymi pasami

- Ciemno zielony z naniesionymi czarnymi pasami

- Ciemno zielony

Ostatnia opcja mnie nie interesuję. Ale nie znalazłem z kolei zdjęć pierwszej z opcji . Widziałem same czarno zielone.. Mógłby ktoś mnie wesprzeć jakimiś fotkami takiego zielono-jasno zielonego kamuflażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to jest wersja mk 9 a ja mam mk 5 . Chciałem zachować pozory zgodności merytorycznej

Już go pomalowałem na zielono-czarno . Wrzucę niedługo fotki jak baterie w aparacie się naładują....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zrobiłem kamo.

Robiłem je dwa razy bo za pierwszym razem wyszło prawie czarne. Niestety w Lublinie jest bardzo słaba pogoda że fotki też są słabe.... spróbuję wieczorem zrobić kilka w sztucznym świetle.

kamo006.jpg

kamo004.jpg

kamo003.jpg

kamo001.jpg

kamo002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Me likes. A na poważnie ładnie wyszło, podoba mi się zwłaszcza tekstura wieży w tych kolorach super się to prezentuje. GJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że wam się podoba

Chciałem nałożyć dzisiaj kalki ale dupa blada bo mi się sidolux skończył . Prawie połowę wlałem na podstawkę z Su 76 .... Mam raczej skromne plany co do tego czołgu - łosza zrobię , zacieki na panelach bocznych ( te płaskie powierzchnie same się o to proszą ! )i lekkie kurzenie dołu wanny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.