Skocz do zawartości

Tamiya set 35215 - Panzerkampfwagen III Ausf. L - 1:35


Martinez

Rekomendowane odpowiedzi

Odciąłem lufę Tamiyi od jarzma działa + 4 mm (o tyle wyjdzie przedłużka), rozwierciłem. Lufa RB prawie idealnie wpasowuje się w jarzmo z przedłużką (obwód identyczny) i jest dłuższa o 4mm, Trochę szpachli i będzie jak nowa

 

Coś takiego:

lufa_2013_05_26_9.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

lufa_2013_05_26_9_1.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Ten sposób chyba też dobry?? W Zvezdzie go po raz pierwszy testowałem Bo armata Tygrysa się zapadała za nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 259
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na początku też zrobiłem tak jak Ty. Fizycznie zrobiłeś dłuższą ale powinieneś ją przedłużyć od końca lufy a nie od jarzma. Bo w tej chwili grubsza część lufy nienaturalnie (za dużo) z niego będzie wystawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze to przemyślę, generalnie zbyt duże wystawanie tej grubszej części to też z lipa - już chyba lepiej byłoby mieć ją za krótką o 4 mm Zrobię albo przedłużkę z plastiku, albo zostawię krótszą. W końću z metrówką nikt mi po domu latać nie będzie i mierzyć luf czołgów Zastanowię się w każdym razie -opcja przedłużenia od strony jarzma pasuje najmniej i tę przedłużkę później dotnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem przymiarkę na sucho z przedłużką u jarzma - posklejałem taśmą malarską. Ten kanciasty uskok jest zasłonięty przez osłonę na dziale w dalszym ciągu. Wydaje mi się, że jednak zostanę przy koncepcji przedłużki na jarzmie bo porównując obie wersje z i bez różnica jest niezauważalna Co najwyżej 0,1/0,2 milimetra w obwodzie, nie dostrzegalna gołym okiem. Przymiarki robiłem przy pomocy przykładania orginalnego działa (czyli bez przedłużki) oraz przykładanie lufki RB (dłuższa łącznie o 4 milimetry). Wydaje mi się, że po zaszpachlowaniu to jest najprostsze i dość poprawne wyjście z sytuacji, ponieważ faktycznie różnic nie widać gołym okiem

 

na_sucho.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieża zakończona, poza zasobnikiem z tyłu (przymierzam się do blaszek zanim go dokleję).

Kadłub szykuję - zostało kilka części przed bazą, oraz blaszki. Foty:

 

turret_1.JPG

turret_2.JPG

hull_123.JPG

mix.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Ponieważ brakujące części - wężyk do aero/kompresor i szczotki do czyszczenia aero będę miał na początku czerwca, przypuszczalnie będę miał przerwę kilkudniową. Nie sądziłem, że z Tamiyą tak szybko będzie szło... W związku z tym wielce prawdopodobne, że zanim zacznę kłaść podkład na Panzer III to rozpocznę jakiegoś Dragona lepić - są to zestawy na pewno trudniejsze Jeśli tak się stanie, założę drugi warsztat, który będzie aktywny dopóki nie wrócę do tego

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij od środka rozwiercić otworów na lampy przednie przed zamknieciem skorupy kadłuba. No i dobrze by było, gdybyś przerobił imitacje haków na wieży na haki, bo to co dała Tamiya nawet haków nie przypomina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te haki mam chyba na blaszce eduarda. Zobaczę czy sobie poradze z dolnymi hakami na kadłubie. Jak się uda to zaaplikuje je na wieżę. Te dolne haki mam już przygotowane do robienia, ale mam masę obaw co do tych blaszek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszki, blaszki... Eduard ma momentami bardzo kiepską instrukcję, pełną niejasności. Poza tym haki na kadłub są źle pokazane więc źle je pozginałem (haki na wieżę są o dziwo pokazane poprawnie) Nabrałem się na błąd instrukcji i zepsułem 2 sztuki. Dopiero w monografi Panzer III przyuważyłem... ten bład - całe szczęście da się naprawić bez straty materiału. Już je odgięłem lekko więc to kwestia czasu. Wydaje mi się, że z haczykami na kadłub sobie poradzę... W takim wypadku użyłbym również tych dwóch wieżowych (są na ramce dalej). Będzie trzeba pewnie odkleić plastiki i oszlifować powierzchnię, ale chyba spokojnie da radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam zestaw plus lufę rb - o wypowiedzi kolegi wyżej dodam: gąski są nie prawidłowe powinny mieć dziury w zębach. Po za tymi faktami model dobry.

Zasiadam i kibicuje

 

Czołem.

Dziury w zębach ? Nie koniecznie. Niemcy używali różnych rodzajów gąsienic. Ważne aby były to gąski o szer. 40 cm. No chyba, że Marcin robi konkretny pojazd i ma zdjęcie na którym widać te otwory ulgowe w zębach prowadzących.

 

Pozdrawiam.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na jakąś fotkę wieży (ja mam tylko podstawowy dostęp do netu) bo z tego co pamiętam w moim Pz.kpfw.IV Tamiya dała też dwa haki a powinny być cztery. Trójką się jeszcze nie interesowałem więc z głowy nie wiem.

 

Poprawka. Sygnał się troszkę poprawił i udało mi się kilka fotek zobaczyć. Widać faktycznie tylko dwa, a na niektórych nie było nawet tych z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś 3 haczyki z blaszek eduarda. Powiem szczerze - dużo brakuje do doskonałości, ale haki przypominają. Użyje ich.. znów kłania się zasada na czymś trzeba się uczyć Im więcej blach tym łatwiej będzie później Tak, że proszę nie oczekiwać super efektów na blaszkach, z tym elementem będzie przęciętnie z naciskiem na średnio przeciętnie... Zginanie drobnych części przy pomocy pęsety sprawia mi spore trudności Fotki pewnie jutro jak wkleję haki na kadłub... Będą to moje pierwsze blachy w życiu, nie mylić z blacharami czy blacharką Bez skojarzeń i podtekstów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gięcia kup sobie taką mikro pęsetkę, http://www.mojehobby.pl/products/YT-6916-Penseta-prosta-powlekana-140mm.html (lub podobną - ma być precyzyjna) ja gnę w palcach takie maleństwa jak zatrzaski do narzędzi niemieckich z pomocą podobnej pęsetki. Większe rzeczy na mini imadełku ze szrotu. Oczywiście najlepsza jest giętarka ale można się obejść nie jest to mus jeśli jest się oszczędnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie pęsety i mi starczy Wygięta i płaska. Wyginanie to kwestia wprawy. Mam zrobionych 6 haczyków:

- 1 haczyk połamałem (podobnie jak pierwsza kalka nie siadła), ale udało się skleić dwie jego połówki CA w jedną całość więc uchowany i wygląda nienajgorzej;

- 2 i 3 haczyk wyszedł średnio;

- 4, 5, 6 haczyk wyszedł idealnie, pozginany idealnie na zaznaczeniach, kształt idealny;

 

Robiłem w takiej kolejności jak wypisałem - im więcej haczyków robiłem tym lepsze były efekty. Kwestia wyczucia i wprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko, myślałem, że masz za grubą pęsetę czy coś, wprawa w blaszkach jest b. ważna, pamiętam swoje pierwsze uchwyty do narzędzi wyglądały jako horror mechanika, całe uwalane w CA...

 

Pozdrawiam

K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinienem wrzucić dziś jakąś fotkę z blachami do oceny. Właśnie udało mi się bezboleśnie pociąć plastikowego Noteka (idealnie) by wpasować w blaszkę eduarda. Czasami to jest ryzykowna zabawa - szczególnie jak trzeba docinać drobnicę plastikową. Jeden fałszywy ruch i... ani blaszek, ani plastikowych zamienników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trening czyni mistrza. Trzeba nie zniechęcać się, "kilka" blaszek skleić, żeby dobrze poczuć tę robotę. No i efekt oblaszkowanego modelu jest sporo lepszy. Przydałoby się jeszcze pokusić się o blaszane zapinki do narzędzi (dla mnie to podstawa trawionek wraz z grillami). Eduardowskie są dość proste w montażu. Nie wiem, czy Twoja blaszka je zawiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę. Blaszki po pomalowaniu będą lepiej wyglądać, weź też poprawkę, że często elementy takie jak grille czy uchwyty albo błotniki na prawdziwym czołgu były pogięte czy podziurawione, wielu modelarzy ze mną włącznie często specjalnie(!) uszkadza takie elementy aby nadać realizmu. Także bez strasu dobrze jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.