Skocz do zawartości

Tamiya set 35215 - Panzerkampfwagen III Ausf. L - 1:35


Martinez

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 259
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Można też używać bardzo podobnych specyfików, a tańszych. Na ten przykład : White Spirit z Talensa kupuję za 18 złociszy w sklepie dla plastyków i na oko jest go trzy razy tyle co w opakowaniu AK.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też używać bardzo podobnych specyfików, a tańszych. Na ten przykład : White Spirit z Talensa kupuję za 18 złociszy w sklepie dla plastyków i na oko jest go trzy razy tyle co w opakowaniu AK.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Po stokroć AMEN!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też używać bardzo podobnych specyfików, a tańszych. Na ten przykład : White Spirit z Talensa kupuję za 18 złociszy w sklepie dla plastyków i na oko jest go trzy razy tyle co w opakowaniu AK.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Paweł, wiem... Ale jak zaczynałem z tym 'sportem' to nie wiedziałem. I tu lakier MR. Hobby prawie 50 zł poszedł na 1 model i się skończył, kiedy mogę kupić lakier Pactra matowy do aerografu za 4,50 zł A tutaj na fotce moja słynna benzyna lakowa White Spirit - co nie wierzyłeś Też oszczędny zakup:

 

20130512_014440.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, dobrze, że kupiłeś chemię. Warto to zrobić nawet kosztem kolejnego modelu, ale warto też, przed zakupem pytać. Zobacz na swoich warsztatach. Co głowa, to nowy pomysł. To jest super ! Każdy wtrąci swoje doświadczenie, w zadany temat i gitara. Wiecie, ja swoją przygodę, z pancerką zaczynałem 25 lat temu ( trochę to zabrzmiało, jak mruczenie dziadka, ze skórzanego fotela ). Niektórzy nie uwierzą, ale dostać wtedy Matt Black Humbrola, to było wyzwanie. Robiło się co się mogło z pomocą Wikolu, Butaprenu. Tarło się na grubym papierze kredki i to były pigmenty. Ziemia, to ziemia, ta suszona, z ogródka, trawa, to pocięta i barwiona lina konopna ( ta dziś sprzedawana, to to samo tworzywo ). Używało się lakierów i farb ze sklepów lakierniczych ( nie było Castoramy itp.. ), a benzyną lakową, w chałupie śmierdziało, nie dwa, nie trzy, nie pięć dni, ale cały czas . No, ale świat idzie do przodu i tak ma być. Nie mówię, że wtedy było lepiej, po prostu inaczej. Zmysł kombinowania pozostał - zanim zakupię specyfik firmowy, w modelarskim sklepie, idę do sklepu lakierniczego, czy tego dla plastyków i pytam "... a tym co można zrobić..." ?

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

Marcinie - uważaj z tą czwórka H ( 6300 ) Smoka, nie zrób jej w malowaniu z 43'. Dragon daje metalowe rolki podtrzymujące, a te montowane były od 44'. Kadłub też wskazuje na wersję późniejszą. Odpadają trzy malowania, z instrukcji Smoka, z 43'. Karne klapsy dla Dragona -

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł - będę miał to na uwadze. Fotki do Panzer IV najwcześniej dziś wieczorem. Grzebie się właśnie przy kaemie tj. zastępuję lufę kaemu przedniego (nie wieżowego a tego przy wizjerze kierowcy) lufką RB Model MG 34. Lufka odcięta, nawiert zrobiony. W wieży pewnie też będę zastępował, ten sprzężony lufką RB, natomiast ten na wieży jest pięknie zdetalowany, tak więc zostawie bez przeróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W kwestii oznakowania Panzer III mam małe pytanie.

 

kursk_m.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Czy te oznaczenia spod kurska są prawidłowe?

III oznacza Totenkopf

III z belką na dole 11 Pz. Div.

 

Orientuje się ktoś?

 

Wydaje mi się, że tak, choć LAH kojarzyłem dotychczas z trzema równymi belkami pionowymi i belką poziomą, ale chyba się mylę i te z Twojego schematu są dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, ponieważ Tamiya do kalkomanii dodała między innymi to oznaczenie z Kurska, tj. III z belką na spodzie, natomiast malowanie jest niestety na pudełku i bez... tych kalek. Poszperałem trochę i znalazłem właśnie tę rozpiskę, z której by wynikało, że te belki są do malowania 11 dywizji pancernej z kurska.

 

Rozważam już malowania no i biorąc pod uwagę to co mówiłeś Paweł, coś mi nie gra. Może Tamiya pomyliła daty? Miałem robić tego z mamutem datowanego na Wrzesień 1942 z sPzAbt 502 - Dunkelgelb/Green. Zaczynam mieć pewne obawy co do tej daty i wydaje mi się, że to może być literówka producenta - możliwe że malowanie dotyczy Września 1943. Tak czy owak ze względu na kontrowersje wokół tego schematu skłaniam się robić malowanie spod kurska, jako że mam te kalki i wychodzi, że będzie to 11 Pz.Div z Wehrmachtu. Teraz szukam schematów, czy oni używali tylko braun/dunkelgelb, czy może można zrobić green/dunkelgelb. Znalazłem całkiem fajne kamo spod kurska, ale niestety jednostka nie była podpisana. Zamieszczam foto.

 

Pzkpfw-III_Ausf-L-pak38_HD_kursk.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Chyba, że faktycznie zrobić z 502 i sobie przedatować na wrzesień 1943 Jeszcze poszperam.

 

Dziś dorobiłem brakujące spawy - istniejących nie przerabiałem. Wyszło dość przeciętnie, ale to robiłem pierwszy raz więc, nie ma się co łamać. Foty dam już jutro, bo teraz model się moczy w Ludwiku - noc więc może się pomoczyć. Jeszcze czeka go czyszczenie Debonderem i kolejna kąpiel, a potem poleci podkład.

 

A co do oznaczeń dywizji spod Kurska, to ten sam wykaz znalazłem w kilku niezależnych od siebie źródłach, więc albo wielobłąd, albo jednak coś w tym jest - skłaniam się ku temu, że te oznaczenia są prawdziwe.

 

A Dragonowska PZ. IV H chwilowo pozostaje w odwodzie. Wezmę się za nią jak skończę Trójeczkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Marcinie.

We wrześniu 43' Pz.Kpfw.III był wycofywany z użycia, a z Batalionów Czołgów Ciężkich, na pewno wycofano go wcześniej. Tak więc malowanie z 502 z września 43go odpada, a tak jak Ci mówiłem, we wrześniu 42go, nie używano Dunkelgelbu, tylko Panzergrau. Wybór należy do Ciebie, chyba, że zrobisz Science Fiction

 

Pozdrawiam

Paweł

 

P.S. Cóż to za dziwoląga masz na tym schemacie kamuflażu ? Lufa mnie się nie podobuje. Jakaś nie trójkowa taka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Marcinie.

We wrześniu 43' Pz.Kpfw.III był wycofywany z użycia, a z Batalionów Czołgów Ciężkich, na pewno wycofano go wcześniej. Tak więc malowanie z 502 z września 43go odpada, a tak jak Ci mówiłem, we wrześniu 42go, nie używano Dunkelgelbu, tylko Panzergrau. Wybór należy do Ciebie, chyba, że zrobisz Science Fiction

 

Pozdrawiam

Paweł

 

P.S. Cóż to za dziwoląga masz na tym schemacie kamuflażu ? Lufa mnie się nie podobuje. Jakaś nie trójkowa taka.

 

Jak wspomniałem, malowanie nie ma opisu jednostki - ale opis czołgu zamieszczonego przeze mnie był.

 

Late production Ausf L, equipped with the very effective, but rare PAK-38 antitank gun. It proved lethal against most Russian tanks of the time, and performed well, like this example, which fought at Kursk, in july 1943. Notice the protective panels around the turret, to deal with the AP rifles of the Russian infantry.

- See more at: http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/nazi_germany/Panzer_III.php#sthash.BBM04Q8f.dpuf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjecie raczej przedstawia czwóreczkę

 

Spójrz na hull - nie ma wózków jezdnych, za to są te resory boczne (po dwa na burtę). To podwozie Panzer III, więc nigdy nie mogłaby to być IV. To widać już na pierwszy rzut oka.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej "trójka" z wieżą IV. Plan zastosowania 7,5 cm KwK 40, który nie opuścił stołów konstruktorów.

 

Trójka również używała Schurzenów. Ta wieża należy do Trójki co widać po sposobie montażu działa na obrazku (jarzmo z profilu). Rozwiązanie stosowane w Panzerkampfwagenach III (w IV troszkę inaczej rozwiązano montaż armaty). Co do samego działa to na obrazku zamontowany jest Pak38:

 

Late production Ausf L, equipped with the very effective, but rare PAK-38 antitank gun. It proved lethal against most Russian tanks of the time, and performed well, like this example, which fought at Kursk, in july 1943. Notice the protective panels around the turret, to deal with the AP rifles of the Russian infantry. - See more at: http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/nazi_germany/Panzer_III.php#sthash.iuLoe0DL.dpuf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, wydaje mi się że tak dużego babola Tamiya by nie zrobiła, tj. nie na okładce. Przypuszczam, że taki egzemplarz czołgu istniał i bardziej obstawiałbym przy złym datowaniu tego schematu. Dlatego biorę pod uwagę ten schemat z instrukcji, oraz kursk. Ot kolejne malowanie spod kurska:

 

Pzkpfw-III_Ausf-M_early_kursk.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Ausf M early

Early built Ausf M of the third panzer regiment, IIth Panzerdivision at Kursk, july 1943. Notice the turret spaced armor. The Ausf M was an improvement of the previous M with an extra superstructure front and mantlet 20mm of armor and with a fording equipment exhaust which allowed deeper river crossings, already developed on the Tauchpanzer III. The gun however was the same. They had also three 90mm NbK dischargers mounted forward on both sides of the turret. A total of 1000 were ordered, but only 250 were completed, the others were either converted to Ausf N, StuGs, Flammpanzers, or simply dismantled. - See more at: http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/nazi_germany/Panzer_III.php#sthash.tWIomp3X.dpuf

 

Jeszcze będę dzisiaj szukał schematów malowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł - zobacz na to - cytuję:

 

"Jednolite malowanie Panzergrau przetrwało do jesieni 1942 roku. Wówczas kolor ten zastąpiono barwą piaskową pozwalający lepiej ukryć pojazd w terenie. Kolor ten określano jako Dunkelgelb RAL 7028 lub Wehrmacht Olive (FS 595B; 33275-33434). Choć powszechnie przyjmuje się, iż farba ta została wprowadzona 18 lutego 1943 roku instrukcją Heeres Mitelungen nr 181, to w rzeczywistości pierwsze wozy malowane fabrycznie farbą Dunkelgelb pojawiły się najpóźniej już wiosną 1942 roku."

 

Jeśli faktycznie to prawda, to schemat 502 nie koniecznie musiałby być zły. Ogólnie dziwne, dziwne bo dragon ma w swoich modelach tego samego babola tj. ma kilka modeli z 1942 malowanych dunkelgelbem - sprawdziłem. Być może jednak w tym cytacie jest coś prawdziwego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.