Skocz do zawartości

PT-91 Twardy 1/72 [RELACJA Z BUDOWY]


karoleski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jakiś czas temu kupiłem model PT-91 firmy Modelkrak. Niestety to co znalazłem w środku trochę rozczarowuje. Model ma niewiele wspólnego z oryginałem ale po dokładniejszych oględzinach doszedłem do wniosku, że pewne elementy będzie można jeszcze wykorzystać tylko potrzebna jest jakaś dobra baza. W między czasie pojawił się model T-72M1 Ace. Model poprawnie wykonany ale... bardzo nieczysto. Liczne nadlewy przesunięcia formy no i gąsienice nadające się tylko do kosza.

... i znowu lipa.

 

W końcu pojawił się rewelacyjny (uważam) model Rewella. Wypraski prezentują się świetnie a sam model wręcz idealnie "leży" na planach. Ten kto się weżmie za ten model śmiem twierdzić z całą świadomością nie będzie musiał nawet na chwilę mieć w ręku szpachli.

 

Dobra do rzeczy.

Wierza:

odlew wierzy i elementy od PT-91 pochodzą od Modelkraka. Przede wszystkim uzupełnienia wymaga ERAWA. Nie wiedzieć czemu Brakuje płytek w tak newralgicznych miejscach jak czoło wierzy. Reszta jest w miarę bez zarzutu. Elementy od Rewella to lufa i skrzynie na wierzy.

 

Kadłub:

...i tu zaczęły się schody...

To co zaproponował Modelkrak nie nadaje się do niczego więc trzeba przerabiać Revella. Główną różnicą pomiędzy T-72M1 a PT-91 jest przednia płyta pancerza.

... i tu cholera znowu problem... jak zrobić żeby wyszło dobrze a się nie narobić. Kombinowanie, główkowanie po nocach, wkurzanie się, itd (każdy to zna). W końcu doszedłem do wniosku że dwie opcję będą najodpowiedniejsze. Pierwsza Płytka z plastiku i żmudne żłobienie. Po przymiarce do modelu wyleciała na kopach do kosza, za bardzo się odcinała od wierzy...i druga... "glazura" z płytek 2,5X2,5mm. Brrrrr!!! Jednak ta opcja choć bardzo pracochłonna uważam jest najlepsza.

 

Fartuchy czołowe w Modelkraku niestety też się za bardzo nie nadają bo są... za krótkie. Ja wykonałem je z cienkiej blachy aluminiowej (puszka po piwie)odpowiednio przyginając.

 

Osłony układu jezdnego też nie nadają się do założenia. Z modelkraka wykorzystałem jedynie ERWAWĘ Resztę wykorzystałem z modelu Rewella. Fartuchy zeszlifowałem drobnym papierem ściernym. naniosłem Erawę linie podziału elementów fartucha i nawierciłem stopnie.

 

Na wierzy postanowiłem zrobić osłonę przeciw błotną z blachy wiadomego pochodzenia.

 

Model na chwilę obecną "tak" się prezentuje ...

 

Roboty jeszcze sporo więc wszelkie komentarze jak nabardziej mile widziane.

 

P.S. Sorry za jakość zdjęć. Fotograf ze mnie tak samo dobry jak i śpiewak operowy po pijaku

 

 

f3cdc48b3447cea4.jpg

 

b066cb7590cc67e9.jpg

 

73207c466e70c3e8.jpg

 

f12052c84e1369ac.jpg

 

7ce13f25e2cd853d.jpg

 

2799ec7c20ddc3d5.jpg

 

7f093b6259738587.jpg

 

c30536526b4745f0.jpg

 

26bfb44db23c9f34.jpg

 

a617d812e83b32a3.jpg

 

c27bc625c2999068.jpg

 

029b5b6335fc9b19.jpg

 

0c927983f0333c38.jpg

 

694a44aa38baa629.jpg

 

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki FAHR!

 

Cieszę się, że wam się podoba.

Zamieszczone fotki pochodzą z przed kilku dni, a że prace nad "Twardym" nie zwalniają (odpukać...) to na chwilę obecną ma już: uzupełnione elementy ERAWY, saszpachlowane i oszlifowane ubytki, zdjęte osłony układu jezdnego (były przymocowane "tak na słowo honoru" dla potrzeb sesji zdjęciowej ;) , zagruntowany i z naniesionym odcieniem zieleni. Na razie fotek nie wrzucam bo zamierzam dziś się wziąć za kamuflaż. Jak mi się uda to jeszcze dziś wrzucę fotki "Twardego" w kamuflarzu jak nie to jutro.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło szybciej niż myślałem

Następna porcja zdjęć tym razem z chwili obecnej. W końcu zaczyna to przypominać "Twardego"

 

Na chwilę obecną jest dokończony kamuflaż (2 warstwy), pomalowane elementy układu jezdnego, bal i gąski.

 

Jeśli interesuje was jak pomalowałem gąski, nic prostszego:

pomalowałem czarną matt Agamy, po wyschnięciu całość delikatnie przetarłem Humbrolem metalizer 16 (odcień brudnego mosiądzu - jakoś tak to wygląda), po wyschnięciu nakleiłem taśmę Tamiji w miescach gdzie nie ma styku z kołami jezdnymi i przetarłem delikatnie metalizerem.

 

Jak zwykle sorry za jakość zdjęć Już sam nie wiem czy to aparat do d... czy właściciel

 

... i tak o to zleciało mi już 6 dni urlopu. Niestety moja wybranka go nie dostała. Zamiast wyjazdu z kobietą będzie "Twardy":-)

 

Pozdrawiam

 

b96370e977400f5e.jpg

 

dbdff0b0444d1856.jpg

 

eaa9b5c04a5918b1.jpg[/url

 

7b758b3a364f78b5.jpg

 

f3e6a02e97c5a2e9.jpg

 

31558067f9b6a138.jpg

 

04a6e3328c499023.jpg

 

c9b88535c68a9d81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mam problem. Albo jest coś ze mną nie tak albo z gąsienicami.

Według mnie są za krótkie o dwa ogniwka na każdej i w żaden sposób nie dają się połączyć w całość. Ktoś z was sklejał już T-72M1 Revella? Czy tylko ja mam z tym problem? Czy wy też mieliście? Jak ktoś coś wie na ten temat to niech się podzieli:-)

 

Druga sprawa to w związku z powyższym zacząłem szukać rozwiązania i zauważyłem że do tego modelu świetnie pasują gąski od Leoparda 2 A6 i nawet nie głupio to wygląda. Podstawowa kwestia to skrócić je o dokładnie 9 ogniwek. A Wy co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba żart. Przecież standardowe gąsienice Twardego są zupełnie inne niż te w Leopardzie.

 

Standardowe może i tak ale odmiana z gumowymi nakładkami... Ja widzę jakieś podobieństwa

 

8f23d47eebbeeaf7.jpg

 

dca8a1e483840d31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko że te gąski są zakładane na defilady, aby nie niszczyły dróg. A ponieważ defilady są u nas rzadko albo wcale, więc montuje się normalne gąski. Ja bym na Twoim miejscu zostawił oryginalne ogniwka, no chyba, że robisz Twardego z ostatniej sierpniowej defilady w Warszawie. Właśnie z tąd pochodzi zamieszczona przez Ciebie fotka PT-91 jak się nie mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do malowania - to chyba tak u ciebie nie jest a powinno być - dół wanny kadłuba malowany jest minią - bez kamuflażu.

 

PICT0010.JPG

 

Z rozmowy z żołnierzem z kołobrzeskiego batalionu remontowego wynika że Twarde są tak malowane. Bynajmniej te po remoncie w Kołobrzegu.

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze primo: nie dawaj żadnych gąsienic z żadnego leoparda, wersja Twardego, którą robisz nie miała gąsienic z gumowymi nakładkami w tym wzorze co na zdjęciu, to zupełnie inna wersja.

Drugie primo ultimo: nie rozumiem czym się denerwujesz, przecież i tak górnego biegu gąsienic nie widać bo będzie schowany glęboko za osłonami przeciwkumulacyjnymi.

 

Sklejaj go do kupy, podrasuj detale i do galerii

 

Aż nabieram ochoty na powrót do maleństw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do malowania - to chyba tak u ciebie nie jest a powinno być - dół wanny kadłuba malowany jest minią - bez kamuflażu.

 

 

Z rozmowy z żołnierzem z kołobrzeskiego batalionu remontowego wynika że Twarde są tak malowane. Bynajmniej te po remoncie w Kołobrzegu.

 

Pozdrawiam

sokol

 

Chyba nie do końca jednak we wszystkich czołgach

 

0fb57d68b581d5c4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gąsienice to udało mi się dziś kupić fototrawione Ace.

Tak chyba będzie najlepiej.

 

Mam jeszcze jedno pytanie do was

Czy w PT-91 zdarzały się przypadki malowania dużych czterocyfrowych numerów na skrzyni na wierzy jak w T-72?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną model teoretycznie skończony.

Teoretycznie ponieważ postanowiłem go trochę lepiej wyeksponować i zrobić małą dioramę (pierwsza w moim życiu ) - trochę to potrwa

Na chwilę obecną model prezentuje się tak:

 

PS: Chyba nauczyłem się już trochę focić

 

Jak zwykle wszelkie komentarze mile widziane.

 

0c8e8a10afd791e2.jpg

 

e60260cadf989b8f.jpg

 

62f37ad161b5fb41.jpg

 

eb97ee44d0e1bccc.jpg

 

bf6b8a286d9ccdff.jpg

 

5be3870f7cfeb910.jpg

 

6c50f58f27e5fafb.jpg

 

79e94487f62c9f1f.jpg

 

52719c1f8e92418f.jpg

 

3fc47121fa0c78c2.jpg

 

502988c4d6c4542e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gąsienice to udało mi się dziś kupić fototrawione Ace

Ja tak takie gąski wyglądają? Je się je montuje?

 

Zwyczajna blaszka fototrawiona. Dwa Paski na gąsiennice. Musisz wygiąć, skleić i pomalować.

Dokładam instrukcję od Ace.

 

A jak to wygląda? Masz na moim "Twardym"

 

19049e42181f584b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.