Skocz do zawartości

Cutty Sark - Revell USA 1:96


tornado

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich w mioim nowym temacie a jest nim relacja z budowy modelu klipera Cutty Sark - Revell USA, skala 1:96.

 

558d0a90db1e8f2f.jpg

 

Nie będę rozpisywał się nad samym żaglowcem, dane techniczne i krótką wzmiankę z jego historii można znaleźć tu: Link

 

Parametry modelu:

długość całkowita - 91,4cm

wysokość - 55,8 cm

ilosć części - 770

 

Jak widać na fotce sklejony kadłub stoi już w suchym doku. Wszystkie nadlewki i miejsca po wypychaczach są już usunięte i wyszlifowane. Sam kadłub jest dość dobrze spasowany ale i tak po wyschnieciu kleju trzeba będzie gdzie niegdzie trochę go poszpachlować.

 

43440beb165e7c3d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Tornado!

 

Co sie stalo, ze postanowiles skleic model zaglowca? Myslalem, ze siedzissz wylacznie w pojazdach. Czyzbys szykowal dla kogos prezent tak jak Kermit? Tak czy inaczej bede kibicowal, bo sam juz od ponad roku (z dlugimi przerwami) robie model Cutty w 1:100 od podstaw.

 

Powodzenia w budowie

 

Pozdro,

Marudek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sie stalo, ze postanowiles skleic model zaglowca? Myslalem, ze siedzissz wylacznie w pojazdach. Czyzbys szykowal dla kogos prezent tak jak Kermit? Tak czy inaczej bede kibicowal, bo sam juz od ponad roku (z dlugimi przerwami) robie model Cutty w 1:100 od podstaw.

 

To nie jest moja pierwsza przygoda z żaglowcami (w galerii jest kilka fotek z dawnych lat), niegdyś przez kilka lat sklejałem wyłącznie żaglowce. Między innymi poczyniłem "Victory" (Heller 1:100), "Purqui Pass" (skala 1:100), "Przeznaczenie" w 1:100 i 1:50 (od podstaw), Santa Maria i jeszcze z dziesięć innych. Cutty Sark'a sklejam po raz trzeci, pierwszy był robiny od podstaw w 1:100 na podstawie PM, drugi był dokładnie taki sam jak obecnie sklejam. Obecny moddel będzie zdobił moją kolekcję.

 

No dobra a Snieguliczka ?

 

Narazie jest w odstawce, myślę co by w nim przerobić pokłady bo denerwują mnie wypukłe linie podziału desek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu kusa, może koszula była za długa i obcięli ją do odpowiedniej długości?
- http://www.kliper.radom.net/Pstrony/Zaglowce/Cuttysark.html - choc w artykule przetlumaczono Sark jako "spodniczka" - to zazwyczaj mowa jest o"koszuli", przekonuje mnie do tego np. galion zaglowca...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście sam też zasiadam do obserwacji. Tym bardziej, jak już to ktoś wcześniej napisał, też popełniłem model Cutty Sark. Ciekaw jestem, jak będzie wyglądał w tej skali. Powodzenia!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaangażowałem do pracy (czytaj podebrałem Okonkowi) kilkoro krasnali Pierwsze co zrobili to postawili domki sobie co by mogli w nich zamieszkać:

 

7b4e8875a0590142.jpg

 

Wyszpachlowali i wyszlifowali kadłub:

 

75e1a98328903318.jpg

 

Posklejali do kupy kolumny masztów i bukszpryt, na koniec wszystko na sucho poskładali co by zrobić przymiarkę:

 

2bcbe0a3ffa0f629.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze stawiasz juz maszty. Pomysl nad ich wzmocnieniem od srodka.

Jeszcze nic nie montuję na stałe, jutro biorę się za malowanie kadłuba i pokładów. Maszty bedę stawiał po zapełnieniu pokładów osprzętem. Co do wzmacniania to chyba będzie zbędne, maszty siedzą w gniazdach dosć ciasno, a i same kolumny są dosć solidne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak sa solidne ale o ile pamietam to w srodku puste. A moze sie myle

Nie mylisz sie Jędruś, kolumny masztów są puste. Pamiętam, że we wcześniejszym modelu Cutty Sark'a nie wzmacniałem ich i oprucz połamania masztów przy dachowaniu nie miałem żadnych problemów z nimi. Pomyślę jeszcze nad tym ale chyba i tym razem nie będę ich wzmacniał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie cały dzisiejszy dzień poświeciłem na malowanie, kadłub prawie był by gotowy gdyby nie to, że przy odklejaniu taśmy maskującej (Tamiya) oderwałem spore płaty farby z burt No nic jutro się to poprawi, w każdym razie i tak trzeba jeszcze trochę przy nim porobić.

Na zewnetrzne burty i jako podkład posłużyła mi farbka Pactra A-46, kadłub poniżej lini wodnej Tamiya XF-28, burty od wewnątrz malnąłem Pactrą A-47, na wszystko położyłem clear matt - A-48.

 

051d07c9778a196c.jpg

 

Pokłady pomalowałem mieszanką kilku kolorów Pactry, ściany nadbudówek Revell 85 + jakaś nie zidentyfikowana + Pactra A-18 G. Na fotkach kolory wygladają nieco inaczej, ale w realu podobne są do tych z oryginału.

 

5be0f7bc8421c165.jpg

e67688608309dfcd.jpg

 

a240dd781bf1f539.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Tornado!

 

Jak bys mial jakies watpliwosci, albo chcial wzbogacic troche swoj model - chetnie sluze pomoca. Mam przeszlo 60 zdjec pokladu i wyposazenia. Jak by co, to daj znac, a ja wrzuce fotke.

 

Pozdro,

Marudek

Hejka

Oj pewnie, że chcę Szczególnie przydadzą mi się zdjęcia pokładu z wyposażeniem, ale i innymi nie pogardzę Jak byś mógł to podeślij mi je na maila: tornado30@wp.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Nie ma sprawy. Zdjecia beda w galerii najpozniej jutro. Tornado, czy mialbys cos przeciwko temu, zebym pokazal w Twoim temacie trzy zdjecia swojego modelu Cutty? Nie chce zasmiecac Twojego watku, ale tez nie chce otwierac nowego tematu, bo ten projekt skoncze pewnie za pare lat

 

Pozdro,

Marudek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Tornado, czy mialbys cos przeciwko temu, zebym pokazal w Twoim temacie trzy zdjecia swojego modelu Cutty? Nie chce zasmiecac Twojego watku, ale tez nie chce otwierac nowego tematu, bo ten projekt skoncze pewnie za pare lat

 

Pozdro,

Marudek

Nie ma problemu, sam chętnie polukam co tam klecisz

 

Z czego zrobisz żagle z jakiego materiału??

Jeszcze nie zdecydowałem się, czy Cutty będzie pod żaglami Jeżeli jednak miał bym zkłdać żagle to zrobił bym je z płótna moczonego w herbacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem już a właściwie ponownie pomalowałem burty na zewnatrz, nawet nic nie widać, że były ubytki Pobawiłem się jeszcze z malowaniem innych elementów i nakleiłem już kalkomanie. Narazie błyszczą się ale jeszcze nie są potraktowane lakierem, zacieki które widać są od płynów SET i SOL. Do kadłuba jeszcze nic nie montowałem, pokłady itd zamontowane są na sucho tylko do przymiarki.

 

62aa50650650f825.jpg

c58094412795a5cd.jpg

b4ee122f6f3e8494.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.