Skocz do zawartości

Mercedes-Benz_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3


Coppercat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

zakładam ten warsztat troszkę w pośpiechu, bo będę potrzebował Waszej pomocy, rady itp. Z tego też powodu taki sam warsztat założyłem na pwm'ie

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem popełnienia projektu polegającego na zrobieniu kilku wersji jednego modelu równocześnie.

Wybór padł na Mercedes'a SLR McLaren. Jakiś czas temu nabyłem od pewnego sympatycznego forumowicza z Poznania dwa modele 24290 Tamiya. Jeden zestaw był kompletny i nie naruszony, drugi natomiast rozpoczęty i jak się okazało nie kompletny.

Dokupiłem trzeci zestaw i trochę dodatków i na chwilę obecną podstawowy "arsenał" wygląda nastepująco:

 

1. Modele

rhm5.jpg

 

2. Dodatki

a) Wypasiony zestaw ABER'a 24031. Bardzo bolało przy zakupie,ale było warto - Draz pięknie to zaprojektował 8-) . W zestawie są zupełnie unikalne elementy, których próżno szukać u innych producentów. Polecam wszystkim, których na to stać

d5uw.jpg

 

b) Zestaw Carzy Modeler'a EP0033 - też full wypas, ale inaczej niż u ABER'a.

kml7.jpg

 

c) Zestaw Hobby Design HD02-0129. Po prostu przyzwoite blaszki, ale na tym koniec. Dedykowany do wersji 722.

yzjw.jpg

 

d) Zawiasy maski silnika Top Gun Works TG-E010. Zawiasy dużo skromniejsze niż te z zestawu ABER'a

9r2s.jpg

 

e) Transkit Hobby Design HD03-0049. Żywiczny zestaw do budowy roadster'a plus parę blaszek na okrasę. O tyle fajny zestaw, że zawiera przedni zderzak do 722 oraz felgi do tej wersji. Niestety jakość odlewów fatalna (jak zwykle u HD).

hlbh.jpg

 

f) Transkit A+Club TKC-002 - do wersji Brabus. Zestaw skromny (jak na swoją cenę ), ale zawiera przedni spojler i felgi. Niektóre rzeczy z instrukcji są mało czytelne, ale o tym później.

i6q2.jpg

 

Zaopatrzyłem się również w farby Zero Paints:

- Fayalite Green Metallic ZP-1040-601

- Galaxite Black Metallic ZP-1040-971

- Coronadite Gray Metallic ZP-1040-704

 

Plany są takie:

- trzy wersje SLR'a: "zwykły", Brabus i na deser roadster.

- warsztat prowadzony równolegle dla wszystkich wersji (przynajmniej na początku).

 

Piszcie co o tym sądzicie. Mile widziane propozycje, pomysły, uwagi.

Prace już ruszyły, ale na tym etapie jeszcze mogę wszystko zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sądzę, że ty poduszki dolarami wypychasz

 

Miałem okazję widzieć takie auto poruszające się po drodze. Pierwsze wrażenie - ale mały! Zaprojektowali mięśniaka, na zdjęciach wydaje się ogromny gdy w rzeczywistości to taki szkrab podrośnięty.

 

A jeśli chodzi o sugestie:

stirlingmossbenz_lead.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sądzę, że ty poduszki dolarami wypychasz

 

Miałem okazję widzieć takie auto poruszające się po drodze. Pierwsze wrażenie - ale mały! Zaprojektowali mięśniaka, na zdjęciach wydaje się ogromny gdy w rzeczywistości to taki szkrab podrośnięty.

 

A jeśli chodzi o sugestie:

stirlingmossbenz_lead.jpg

 

Pozdrawiam

 

Z tymi dolarami to przesadziłeś Fanty do projektu gromadziłem przez ponad rok

 

Co do Twojej propozycji: nie dam rady zrobić wersji Stirling Moss, ale klasycznego roadster'a mam zamiar

 

Kiedyś mam nadzieję popełnić MB 300 SLR w parze z wersją właśnie Stirling Moss (Revell wydał obie wersje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mam nadzieję popełnić MB 300 SLR w parze z wersją właśnie Stirling Moss (Revell wydał obie wersje).

 

300SLR kojarzę ale SLR Stirling Moss od Revella?

 

Co do 722 to proponuję wzorować się na konkretnym egzemplarzu i to jeszcze z PL. Tu masz kilka strzelonych przeze mnie fotek (więcej szczegółowych fot tej sztuki pewnie znajdziesz w sieci):

th_IMG_6829_zps60eacef3.jpgth_IMG_6827_zps25259867.jpgth_IMG_6830_zps483b1c48.jpgth_IMG_6828_zps23b09ddd.jpgth_IMG_6831_zps17a966b9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mam nadzieję popełnić MB 300 SLR w parze z wersją właśnie Stirling Moss (Revell wydał obie wersje).

 

300SLR kojarzę ale SLR Stirling Moss od Revella?

 

Co do 722 to proponuję wzorować się na konkretnym egzemplarzu i to jeszcze z PL. Tu masz kilka strzelonych przeze mnie fotek (więcej szczegółowych fot tej sztuki pewnie znajdziesz w sieci):

 

Faktycznie. Masz rację . Z rozpędu pomyliłem Stirling Moss z Mille Miglia

Sorry. Moja pomyłka oczywiście.

 

Wzorowanie na konkretnym egzemplarzu wchodziło by w rachubę, gdybym miał możliwość oglądania go w tzw. realu. Nie wykluczam takiej opcji, ale na tym etapie budowy jeszcze o tym nie myślałem.

Póki co zaplanowałem:

1. Czarny Brabus coupe.

2. Ciemno zielony roadster 722.

3. Pod znakiem zapytania.

 

Trzecia wersja modelu wyjaśni się, gdy zdobędę kastę do niego. Już wyjaśniam dlaczego.

Otóż jeden z modeli był "używany". Ktoś pomalował elementy karoserii. Mnie ten lakier wybitnie nie pasował, więc postanowiłem go zmyć. Niby prosta sprawa: elementy do kreta i już. Niestety, kret zmył lakier i owszem, ale nie ruszył podkładu, który zrobił się kleisty i pomarszczył się mocno.

Decyzja była jedna: DOT3

I tu zaczęła się tragedia. DOT nie zmył podkładu, ale zniszczył materiał kasty

 

Tak wyglądały poszczególne części po ewakuacji z kąpieli:

 

Główna część budy

kh8l.jpg

 

Maska silnika

thok.jpg

 

Tyle zostało ze zderzaka

mmo8.jpg

 

I w końcu skrzela

a5ue.jpg

 

Siąść i płakać

 

Dałem już ogłoszenia na forach. Może znajdzie się ktoś, kto ma na zbyciu budę do tego modelu, albo cały model do złomowania.

Narazie czarno widzę trzecią opcję mojego projektu. Nieźle się zaczęło .......

 

Prace rozpoczęte. Robię koła i silniki. Aktualizacja wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł

Ale to może być wersja czwarta 8-)

 

Wracając do warsztatu:

robię felgi do wersji Brabus. Napotkałem w instrukcji do transkit'u taką rzecz:

99fi.jpg

Nie bardzo wiem o co chodzi. Mogę się domyślać, że jest to szablon do podcięcia opon. Jednak rysunki są dość zagadkowe :idea:

Szablonik po wycięciu z ramki wygląda tak:

iwci.jpg

 

A po założeniu na koło tak:

qnt3.jpg

 

Z instrukcji wynika, że nacięcie powinno być po zewnętrznej krawędzi gumy, ale szablon sugerował by raczej podcięcie na rant felgi. Nie bardzo widzę sens takiego zabiegu, ale mogę się mylić.

 

Czy macie może jakieś pomysły co z tym zrobić I czy w ogóle coś robić

Dodam, że opony pasują do felg (również tych z transkit'u) i nie ma tu problemu. Dlaczego producent (A+Club) zadał sobie tyle trudu na zrobienie szablonu, który byłby nie potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

napisałem do HLJ z prośbą o pomoc w zdobyciu ramek z kastą. Wyczytałem na forum, że oni się tym zajmują.

Niestety dostałem miłą, ale stanowczą odpowiedź, że nie pomogą:

"..... We're very sorry, but we are no longer able to provide parts, other than for quality control issues with items purchased directly from us and reported within 10 days of receipt. Please see our Parts & Support page for details: http://www.hlj.com/helpcenter/parts.html ....."

 

faktycznie na stronie jest takowa informacja:

NOTE: Please note that at this time we cannot accept orders for parts in general, but only for parts that arrived broken or missing in items received from HobbyLink Japan within the last 10 days.

 

Piszę o tym dla informacji, że tą drogą nie załatwi się zapasowych ramek, części itp.

No i kiszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj złomka na ebay'u us, de - powinno się coś trafić ;)

 

Pozdrawiam

Messer

 

Tak też robię systematycznie. Póki co, nie trafiłem niczego sensownego.

Tu apel do społeczności forumowej:

Gdyby ktoś zauważył wystawiony do sprzedaży złom MB SLR McLaren (najchętniej w wersji 722) barzdzo proszę o info. Będę zobowiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja.

Trwa budowa kół. Na chwilę obecną zrobiłem komplety do wersji Brabus i 722:

Felgi pochodzą z transkit'ów.

Najpierw Brabus. Felgi produkcji A+Club początkowo wyglądały tak:

8d6i.jpg

 

Postanowiłem jednak wykorzystać obręcze T2M a z odlewów wykorzystać jedynie "kołpaki".

Po wycięciu usunąłem nity i śruby, nawierciłem otworki i starałem się doprowadzić żywicę do możliwie dobrego wyglądu.

Nie było to łatwe

r408.jpg

 

Po pierwszej warstwie podkładu okazało się ile pracy trzeba włożyć w te odlewy, żeby jakoś wyglądały.

ioo8.jpg

 

Przygotowałem odpowiednią ilość śrub i nitów.

5f9f.jpg

 

Potem poszedł czarny metalik i montaż całości. Wyszło tak:

kjzj.jpg

 

Myślałem, że najgorsze mam za sobą póki nie obejrzałem felg do wersji 722 zrobionych przez HD.

ctg0.jpg

 

Najgorsze kryło się jednak od drugiej strony. Z tyłu mianowicie nie było żadnego mocowania felg, tylko płaski krążek żywicy na dodatek mocno nie centryczny. Po wyznaczeniu środka, podfrezowałem otwór pod przyszłe mocowanie felg. Widać jak bardzo HD nie wcelowało w środek

x3se.jpg

 

Przygotowałem sobie kawałki rurki alu.

ioje.jpg

 

I wkleiłem w przygotowane otwory.

gx91.jpg

 

Nie miałem odpowiednich śrub, więc próbowałem sobie jakoś poradzić. Nawierciłem śruby z łbami sześciokątnymi.

yh52.jpg

 

Potem poszedł czarny połysk. I tu mam wątpliwości: czy aby na pewno połysk to dobry pomysł ...

tpgc.jpg

 

Żeby nie zanudzać wrzucam na koniec fotki gotowych felg. Próbowałem dać gumy zestawowe, ale średnio mi się podobały. Zresztą oceńcie sami.

4vhm.jpg

xymb.jpg

 

I obie wersje razem

fgrr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opony ładne. Dobrze, że poprawiłeś felgi. Cieszą mnie użyte śrubki. Dobra robota! Pierwsze felgi bardzo mi się podobają, z drugimi natomiast coś ten połysk mi nie pasuje , może jednak matt?

 

No właśnie. Mam tu dylemat. Też mi ten połysk nie bardzo pasuje

Sprawa jest do przemyślenia. To początek projektu.

Dzieki za ciepłe słowa. To motywuje do dalszych prac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pełen podziwu ilości pracy jaką musiałeś włożyć by te koła wyglądały tak jak teraz. Do tego te od HD wygldają niestety jakby niektóre ramiona nie były w dokładnie takich samych odstepach..ale na to już nic nie poradzisz. I jak kolega wyzej...raczej mat lub półmat...połysk jakoś tak...nijak wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o namiot bezcieniowy do robienia zdjęć.

Unika się wtedy tych nieszczęsnych refleksów świetlnych na fotografowanym przedmiocie.

Bardzo przydatna rzecz, ale kłopotliwa w rozkładaniu i ustawianiu. Opłaca się przy większej serii fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Trwają prace nad silnikami.

 

Na początku rozciąłem wypraski, aby mieć lepszy dostęp do poszczególnych detali.

tzlw.jpg

 

Usunąłem fabryczne wypukłości z pokryw.

zgbg.jpg

 

Następnie było kupę maskowania i malowania. Użyłem 302 Revell'a, XF-7 Tamiya i któreś aluminium Alclad'a.

nl4v.jpg

1tga.jpg

ie82.jpg

jkf8.jpg

 

Bloki silnika również zostały potraktowane kolorkami. Tutaj z przymiarką bleszek Aber'a.

tdfa.jpg

 

W między czasie szykowałem detale pokryw bocznych.

i5qb.jpg

ldhh.jpg

 

Postanowiłem dodać troszkę detali. Przewody zrobiłem z rurek T2M i drucika 0.25 mm, a boczne rury z kombinacji sznurka i koszulek termokurczliwych.

ttc3.jpg

rhhw.jpg

 

Potem dorobiłem trochę końcówek przewodów

gify.jpg

 

Po dodaniu śrubek MasterClub i T2M oraz blaszek pokrywy prezentują się tak:

p8dh.jpg

 

Mam jeszcze kilka pomysłów na uszczegółowienie silników, ale o tym w następnym odcinku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, szukałem i znalazłem!!!!!

Aukcja z....3 karoseriami, tak na wypadek jakby sie coś jeszcze miało pokiepścic. To jest swego rodzaju bastelschrott, więc sądze, że szłąu nie bedzie z ceną... W razie gdybyś potrzebował helpa w snesie wysyłki czy licytacji lub kontaktu ze sprzedawcą pisz na PW.

http://www.ebay.de/itm/Mercedes-Benz-SLR-Mc-Laren-in-1-24-lackiert-fur-Slotcar-Aufbau-/251455533675?pt=Standmodelle_Baus%C3%A4tze&hash=item3a8beaf26b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Thombike

Jesteś Wielki

Mam już wprawdzie obiecaną kastę, ale spróbuję przyjrzeć się tej aukcji.

Troszkę dziwnie wyglądają te kasty. Chyba są poklejone na sztywno

......

Kurczę, to chyba jest jedna kasta. Reszta, to fotomontaż .....

Nic nie rozumiem z opisu aukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.