Skocz do zawartości

slady zniszczenia i pytania


Matee

Rekomendowane odpowiedzi

Mam duzo pytan poniewaz jestem malym modelarzem.

1.Jak zrobic zadymienie modelu?

 

2.Jak zrobic slady rdzy?

 

3.Jak robic zarysowania (tak zeby nie bylo ich za duzo i zeby byly w odpowiednich miejscach)?

 

4.Jaka skala modeli jest najlepsza?

 

5.Jak sie naciaga linki na modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudno było mi powstrzymać się od uszczypliwych komentarzy ale się udało. Doceń to.

 

Zajrzyj do działu Jak to zrobić i jak pokazać viewforum.php?f=40 skarbnica wiedzy wszelakiej. Ja od tego zaczynałem.

 

Przejrzyj całą listę tematów w tym dziale, nie tylko te z pierwszej strony. Szukajka może nie pomóc Ci tak jakbyś chciał - trzeba "ręcznie" wyszukiwać tematy, które będą Cię interesują.

 

Bezpośrednio odpowiem na jedno z Twoich pytań bo na każde z pozostałych można napisać książkę (i takie ksiązki i poradniki są).

 

4. Najlepsza jest 1:48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie zrozumiałeś źle kolegów - oni na prawdę chcieli pomóc.

Na zadane przez Ciebie pytania nie ma prostych i krótkich odpowiedzi.

Na każde z nich można napisać wielostronicowe dokumenty.

Technik robienia śladów eksploatacji jest niemało - opisy znajdują się na forum, poszperaj, poczytaj a jak czegoś nie zrozumiesz to wtedy zapytaj.

 

Co do najlepszej skali modeli to jedni kochają 1:72 inni wolą nieco większe 1:48 a jeszcze inni nie tkną niczego mniejszego niż 1:35.

 

1:72 to modele o małych gabarytach, łatwiej się je przechowuje, przeważnie zawierają mniejszą liczbę elementów - wymagają mniejszego nakładu czasu i wysiłku do złożenia prosto z pudła bez dodatkowych waloryzacji. Przy robieniu waloryzacji sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana bo mniejszy model oznacza mniejsze detale i wymaga dobrego wzroku i większej zręczności. Nie każdy model trzeba waloryzować - to już zależy od tego na czym zależy budującemu.

 

1:48 są oczywiście większe, mają zwykle większą ilość części, lepsze odwzorowanie detali oryginału i wymagają większego nakładu pracy (głównie czasu).

 

1:32 oraz 1:35 i większe to już modele sporych rozmiarów o wiele bardziej zdetalowane i bardziej wymagające. Zwykle budowane są dłużej niż mniejsi bracia. Zabierają też o wiele więcej miejsca na półkach/w gablotach.

 

Sam zdecyduj co bardziej Ci odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz 10 lat to na początku skoncentruj się na czystym klejeniu i obrobieniu części i przede wszystkim na starannym malowaniu. Na brudzenie, ślady eksploatacji i inne upiększania przyjdzie jeszcze czas. Wszystko po kolei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tu: viewtopic.php?f=104&t=7808

Ze względu na ewolucję oprogramowania i serwisów do przechowywanie zdjęć nie wszystkie informacje są aktualne.

Niemniej po zaznajomieniu się z tym tematem powinno Ci się już udać zamieścić obrazki w swoim wątku.

Zamieszczanie zdjęć i innych plików graficznych możesz poćwiczyć tu: viewforum.php?f=93

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradziłeś sobie z wklejaniem zdjęć

Co prawda są chyba w trochę zbyt dużej rozdzielczości - na forum w zupełności wystarczy aby dłuższa krawędź miała 1024 pix.

 

Po zapoznaniu się z modelami z forum sam zapewne zauważyłeś, że wygląd Twoich modeli nie zachwyca.

Mają pewne niedociągnięcia choć wyglądają na sklejone poprawnie zgodnie z instrukcją montażu.

Mam nadzieję, że to nie zniechęci Cię do tego pięknego hobby.

Moje pierwsze modele budowałem w kilka godzin wycinając elementy nożyczkami, sklejając bez obrabiania i nakładałem kalkomanie bez malowania

 

Jeśli budowa modeli sprawia Ci przyjemność to rób swoje, klei modele i poprawiaj swój warsztat.

Czytaj, podglądaj, dopytuj i ćwicz a możesz wiele osiągnąć

 

Na początek, tak jak radził kolega Mikele, skup się na dokładnym wycięciu części, dobrym ich dopasowaniu, sklejeniu, szlifowaniu, szpachlowaniu.

Później popracuj nad staranniejszym malowaniem.

 

Jak to opanujesz to śmiało bierz się za brudzenie i inne ślady eksploatacyjne.

Powodzenia na placu boju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 10ciolatka, to modele sa super. Bardzo eleganckie, a Cromwell jest nawet przyzwoicie pobrudzony ! Klasa. Idz tą drogą bo widaż że robisz postępy . Załuż tutaj warsztat, jak dasz rade to będziemy pomagać i doradzac na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o co chodzi z tym warsztatem?
Poradziłeś sobie z wklejaniem zdjęć

[...]

Jeśli budowa modeli sprawia Ci przyjemność to rób swoje, klei modele i poprawiaj swój warsztat.

[...]

Miałem na myśli rozwijanie swoich umiejętności.

[...]

Załuż tutaj warsztat, jak dasz rade to będziemy pomagać i doradzac na bieżąco.

[...]

Tu natomiast koledze chodziło o założenie tematu w dziale warsztatowym i prowadzenie relacji z budowy modelu. Pokazywanie postępów w postaci zdjęć, zasięganie opinii, dyskusje o wykonanych lub zaplanowanych pracach itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.