Skocz do zawartości

MiG-21 MF - Eduard 1:48


tombie01

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ występuje u mnie mały przesyt samolotów tłokowych WWII postanowiłem skleić coś 'późniejszego' - nie ma chyba bardziej popularnego modelu na forach modelarskich niż MiG-21 dla tego też licze na waszą pomoc i komentarze

wybrałem zestaw Eduarda z ProfiPacku

 

b180c263a5cf8cff.jpg

e1c032b76675ccfe.jpg

0cbe87699b1a7549.jpg

 

nie wiem jeszcze jakie malowanie wybiorę - ale jestem przekonany że nie zamierzam zrobić polskiego malowania ponieważ na tym i innych forach było ich chyba więcej niż było w rzeczywistości - mam na oku radzieckie , egipskie lub wschodnio niemieckie

 

47737dbd405289ba.jpg

1d76107209f136d6.jpg

5feaaa2f29a7cb5a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym namawiał na egipskie z okresu wojny Yom Kippur. Czyli takie jak pudełkowe, tylko z pominięciem tych pomarańczowych pasów szybkiej identyfikacji. Szczęk nie ma, ale samolot co był na wojnie jest zawsze ciekawszy od tego co nie był ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowacki czarno-szaro-biały 7713 też fajny, przypomina mi F-16 w malowaniu dywizjonu agresorów. Fakt polski oklepany, sporo już tego można obejrzeć na forach.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a egipskie też mi się podoba - generalnie jak dadzą do modelu jedna kalkę to dylematów nie ma, tu edek wrzucił sześć mozliwości i nie wiadomo co wybrać;

 

jak wspomnienia Egipcjanin mi się podoba mam w takim razie do was trzy pytania

 

Ja bym namawiał na egipskie z okresu wojny Yom Kippur. Czyli takie jak pudełkowe, tylko z pominięciem tych pomarańczowych pasów szybkiej identyfikacji...

 

dlaczego sugerujesz pominięcie tych znaków'

 

drugie pytanie: czy ma ktoś jakiś szablonik do maskowania kamo?

 

trzecie pytanie: czy w wersji egipskiej mogę stosować różne (jakie?!?) opcje podwieszania zbiorników i uzbrojenia - szczerze mówiąc grzech byłby nie wykorzystać żywicznego działka UB16 - zestaw jest znany także pewnie nie muszę pisać jaki jest w edku wybór uzbrojenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hellvis napisał(a):

Ja bym namawiał na egipskie z okresu wojny Yom Kippur. Czyli takie jak pudełkowe, tylko z pominięciem tych pomarańczowych pasów szybkiej identyfikacji...

 

 

dlaczego sugerujesz pominięcie tych znaków'

 

Ponieważ w okresie Yom Kippur i późniejszej wojny na wyczerpanie ich nie było. Zaczęto je malować w latach 80tych, kiedy to Egipcjanom się odmieniło i zaczęli bardziej lubić USA od ZSRR i odpuścili se wyzwalanie Jerozolimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszperałem trochę po necie i książkach i widzę że te egipskie migi miały raczej niepowtarzające się kamo - generalnie nie znalazłem dwóch w jednakowym malowaniu na okładce zestawu też tak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy kolorowe kamo, jak te z pierwszego planu pudełka zaczęto malować po wojnie sześciodniowej na fabrycznie srebrnych samolotach. Malowano je nie podczas remontów, a w ramach pospolitego ruszenia w jednostkach, więc owszem są niepowtarzalne. Z kolei te z drugiego planu to fabryczne malowanie pustynne. One już są powtarzalne i identyczne dla wszystkich MiGów eksportowanych od lat 70tych do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki (no mniej więcej identyczne, w końcu to była radziecka fabryka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzecie pytanie: czy w wersji egipskiej mogę stosować różne (jakie?!?) opcje podwieszania zbiorników i uzbrojenia - szczerze mówiąc grzech byłby nie wykorzystać żywicznego działka UB16 - zestaw jest znany także pewnie nie muszę pisać jaki jest w edku wybór uzbrojenia

R-3S, UB-16, s-24 i bomby na pewno mieli. Reszty majdanu, który daje Eduard nie jestem pewien ale raczej nie. Te nowsze pociski ZSRR sprzedawał krajom z poza UW w latach 80tych. Czyli już po zmianie kursu politycznego w Egipcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowacki czarno-szaro-biały 7713 też fajny, przypomina mi F-16 w malowaniu dywizjonu agresorów. Fakt polski oklepany, sporo już tego można obejrzeć na forach.

 

faktycznie również ciekawy ale egipski bardziej egzotyczny choć jeszcze podoba mi się niemiecki ale wybór padł na egipt zreszta widzę że ta koncepcja podoba się wiekszości zainteresowanych warsztatem

 

trzecie pytanie: czy w wersji egipskiej mogę stosować różne (jakie?!?) opcje podwieszania zbiorników i uzbrojenia - szczerze mówiąc grzech byłby nie wykorzystać żywicznego działka UB16 - zestaw jest znany także pewnie nie muszę pisać jaki jest w edku wybór uzbrojenia

R-3S, UB-16, s-24 i bomby na pewno mieli. Reszty majdanu, który daje Eduard nie jestem pewien ale raczej nie. Te nowsze pociski ZSRR sprzedawał krajom z poza UW w latach 80tych. Czyli już po zmianie kursu politycznego w Egipcie.

 

w takim razie decydowałbym się na kombinację s-24 i UB 16 pytanie czy taka kombinacja jest poprawna no i co ze zbiornikiem musi iść centralnie podwieszany (albo w ogóle) te były zarówno 490l jak i 800l a instrukcja pokazuje 2x 490 pod skrzydłami - doradźcie żebym nie zrobił jakiegoś babola

 

Trzy kolorowe kamo, jak te z pierwszego planu pudełka zaczęto malować po wojnie sześciodniowej na fabrycznie srebrnych samolotach. Malowano je nie podczas remontów, a w ramach pospolitego ruszenia w jednostkach, więc owszem są niepowtarzalne. Z kolei te z drugiego planu to fabryczne malowanie pustynne. One już są powtarzalne i identyczne dla wszystkich MiGów eksportowanych od lat 70tych do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki (no mniej więcej identyczne, w końcu to była radziecka fabryka ;)

 

faktycznie w mojej encyklopedji lotnictwa również mam kolejny przykład innego malowania

 

5ff391332167f160.jpg

 

z racji na fakt iż wersja z pierwszego planu była malowana na szybko na powierzchnie srebrną (taka zamierzam wykonać) mogła nosić duże ślady eksploatacji? doradźcie czy ktoś posiada jakąś fote bardziej zmęczonego egzemplarza

hellvis - wielkie dzieki za tego posta zaoszczędziłeś mi sporo czasu na grzebanie w materiałach

 

Wybór ciekawych malowań jest dość spory.

 

http://wp.scn.ru/en/ww3/f/14

 

A kalki zawsze można dorobić ;) Ciekawie będzie zobaczyć jakieś egzotyczne malowanie ołówka.

 

faktycznie Mikele wybór przepiękny ale zamierzam model pokazać na kolejnym lokalnym konkursie Ikar 2014 w Mazańcowicach nie mam za bardzo czasu na zamawianie ani uczenie się wykonywania kalkomanii - ale ze strony na pewno kiedyś skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptb-800 śmiało może być od wersji M w górę wszystkie mogły go przenosić, ten zestaw eduarda jest świetny, malutki minusik za wnęki hamulców aero- trzeba wycinać otwór żeby zrobić otwarte. Można było to prościej rozwiązać - otwór na wnękę + wklejenie wnęki od środka lub zamknięcie dziury hamulcem w przypadku opcji hamulce zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki panowie - jeszcze jedno pytanie jeśli decydowałbym się na podwieszenie s-24 i UB 16 to czy te ostatnie powinny byś bliżej kadłuba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Leszek.Sz. - pytanie tylko, czy Egipt posiadał PTB-800 u siebie.

 

@tombie01 - podesłałem Ci link z możliwymi wariantami podwieszeń :P S-24 i UB-16 mogły być podwieszane pod wszystkimi czterema podskrzydłowymi punktami podwieszeń. Więc jak nie zrobisz, będzie dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest jest, ale bezpieczniej pod względem merytorycznym będzie podwiesić 490. Z 800 nie widziałem zdjęcia żadnego bliskowschodniego ołówka.

 

 

tak też zrobię - może znacie odpowiedz na moje wcześniejsze pytanie - czy wyrzutnie UB 16 były podwieszane bliżej kadłuba z innym uzbrojeniem czy to nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...aktualizacja warsztatowa .. nareszcie - są to efekty wolnego czasu ale i tak jak na dwa modele jest go za mało

 

fa7167d310b385a3.jpg

08fc6556eec4d2e6.jpg

86122b9a74004a00.jpg

2c66d850e252441f.jpg

3031e2b50ff7eb29.jpg

906784d316588ea6.jpg

10a8b9f8bd98a2bb.jpg

 

farbę do kokpitu postanowiłem zamieszać wg wskazówek kolegów

 

2143a845df9159de.jpg

8f7a0fdaacce0ace.jpg

93d5bc28c4acd42f.jpg

67f06d3fd43097f6.jpg

c3d10ced9eeadae4.jpg

c649775c8381ba1e.jpg

0f25b07a52468a04.jpg

 

678054c624a2b930.jpg

f5ec725e9ea29942.jpg

2ef04d25353e5161.jpg

5dfbfac8a67ea395.jpg

315395a231c48e4c.jpg

 

mam problem z doborem zieleni do wnęk ale teraz podłubię przy drugim modelu dla odreagowania i może mnie natchnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.