Skocz do zawartości

Leopard 2A5


okonek

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda że zdechł program przezbrojenia PT-ków w 120mm. A co do prochu to jest jeszcze jeden ciekawy parametr na korzyść niemieckiej amunicji. Polski pocisk po wystrzale zostawia masakryczną białą chmurkę, która z daleka pięknie demaskuje i strasznie śmierdzi jajami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A myślicie, że czemu się tak szybko zużywają lufy PT-91? Przez jakość prochu, a nie tak dawno problemem były chyba też normy gabarytów samych pocisków (sabotów). Tego pewien nie jestem, ale skądinąd wiem, że naboje do M98 wcale takie "wymiarowe" nie były w niektórych partiach...

 

Co do PT-91-100, to bardzo niedobry pomysł. Drogo, a efekt nadal niezadowalający. Lepsza byłaby po prostu Rapira albo KB-3 (czy jak się to ukraińskie cudo nazywa), zamawiana według zwyczajnych norm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A ta kompania to z jakiego etatu? Bo o ile wiem, w polskiej kompanii Leopardów jest nie 17, a 14 wozów, to znaczy 3 plutony po 4 wozy, a do tego poczet dowódcy z 2 Kotami. Razem 12+2=14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Bergepanzer 2 i M113 medyczny, Unimog, MB Wolf i czasem Star 266

Formalnie jak ten "zwierzyniec" się nazywa/określa?

A ta kompania to z jakiego etatu? Bo o ile wiem, w polskiej kompanii Leopardów jest nie 17, a 14 wozów, to znaczy 3 plutony po 4 wozy, a do tego poczet dowódcy z 2 Kotami. Razem 12+2=14

Gdzieś widziałem opis tego, co zawiera kompania 10 BKP. I były tam właśnie 4 plutony. Ponadto z tego co mi wiadomo, to kompania liczy od 3 do 5 plutonów. A jak jest w tym naszym wojsku to właśnie nie wiem i stąd to pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 4 wozy na pluton, 3 plutony na kompanie, i 4 kompanie czołgów plus kompania dowodzenia i kompania logistyczna na batalion czołgów. Razem 58 czołgów. A pojazdy które wspierają czołgi nazywają się pojazdami (lub całymi pododdziałami) zabezpieczenia. Wojska które walczą są pododdziałami bojowymi (panc, zmech itp), te które je wspierają w walce (das, daplot itp) to pododdziały wsparcia, a te które wspierają pośrednio (kompanie dowodzenia, logistyczne itp) to pododdziały zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompania dowodzenia

Czyli twór liczący 2 maszyny w tym przypadku, tak to rozumiem przynajmniej. Te wozy podlegają dowódcy kompanii, natomiast pozostałe wozy podlegają dowódcom poszczególnych plutonów, tak? Kurde fajnie by było mieć taką rozpiskę: jak wygląda batalion Leonów, T-72, PT-91. Szukałem nawet po sieci, ale te informacje nie do końca aktualne są najwyraźniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha Mniej więcej tak to wygląda. BTW jeżeli wcześniej nic nie wypłynie, to postaram się wypytać na drugim tweetupMON, co i jak z moderką Leo. Może będą już jakieś konkrety.

 

 

BTW Talesie, jednostki na Twardych i T-72 wyglądają identycznie z tym, że zamiast pocztów dowódców masz pojedyncze wozy, a więc kompania to 3x4+1=13, batalion to 4x13+1=53.

http://militarium.net/uzbrojenie-wyposazenie-i-struktury-wojska-polskiego-batalion-czolgow-leopard-2a4-i-t-72pt-91-twardy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

3 kompanie czołgów na defiladzie?

 

A cóż to się stało, że wojsko tak pręży muskuły? Wybory? Nowy prezydent? Sytuacja na Ukrainie?

 

btw

 

Ustaliliśmy, że kompania liczy 3 plutony + wóz dowódcy kompanii + wóz rezerwowy. Jak nazwać te 2 ostanie wozy? Niby jest to pół plutonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.