Skocz do zawartości

Jagdpanzer 38 (T) Hetzer "CHWAT" 1:72


Piotr_P

Rekomendowane odpowiedzi

2 sierpnia 1944 r., w trakcie walk o gmach Poczty Głównej, na plac Napoleona wjechały dwa działa samobieżne Jagdpanzer 38 (t) "Hetzer" z 2. kompanii Heeres-Panzerjäger-Abteilung 743. Wcześniej oba pojazdy posuwały się ulicą Świętokrzyską od strony Nowego Światu. Rajd ulicami miasta, bez osłony piechoty, zakończył się dla Niemców tragicznie - jedno z dział samobieżnych zostało spalone, a trzech z czterech członków jego załogi zginęło. W walce z "Hetzerami" brali udział żołnierze Batalionu "Kiliński" oraz Oddziału Osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych, ochraniający Drukarnię Polską przy ulicy Szpitalnej 12.

 

chwat_b4_zpsf2adaae7.jpg

hetzer_chwat_zps7ff61d7d.jpg

 

Model wykonany z zestawu Italeri/Esci w skali 1:72.

Wykonane przeróbki miały na celu upodobnić "nowszą" wersję ,którą przedstawia Italeri, do wersji biorącej udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 r.

 

model miał przedstawiać Hetzera zaraz po "wbudowaniu " go w barykadę przy ul.Szpitalnej niestety nie dałem rady wykonać na czas winietki.Wielce żałuję ale wolę przedstawić galerię modelu w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego niż kilka dni potem.

Zatem przedstawiam model w okresie remontu w warsztatach na terenie Poczty Głównej.Brak jest jednej kalki po prawej stronie.Zestaw nie przewiduje jej nie wiadomo dlaczego.Jako,że miał być częścią barykady nie zaopatrzyłem się w zestaw Toro.Zamalowałem jednak krzyż z lewej strony zieloną farbą gdyż jedna z teorii głosi ,że taka farbą były malowane samochody Poczty ,a na terenie właśnie Poczty Głównej były warsztaty remontowe

 

DSCF3955_zpsa47fafd6.jpg

DSCF3959_zps170acbd9.jpg

DSCF3960_zps35b41642.jpg

DSCF3962_zpsecc8cbaa.jpg

DSCF3964_zps7f95e084.jpg

DSCF3968_zps519f11eb.jpg

DSCF3974_zps158bddb8.jpg

DSCF3975_zps1707a45e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny maluch.

Kolory plam masz zamienione.

 

 

Zamalowałem jednak krzyż z lewej strony zieloną farbą gdyż jedna z teorii głosi ,że taka farbą były malowane samochody Poczty ,a na terenie właśnie Poczty Głównej były warsztaty remontowe

 

Teoria prawdziwa dla Poczty Polskiej do 1939 roku. Za okupacji już nie za bardzo. w GG istniała Niemiecka Poczta Wschód -Deutsche Post Osten.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

detale jak dodatkowe ogniwa gąsienic w prawym tylnym rogu,kalki i podstawka były robione na godzinę przed galerią.

 

co do kolorów to temat rzeka.Niektorzy twierdzą ze tak być powinno inni że właśnie odwrotnie.Sugerowałem się kołem z Muzeum Wojska Polskiego od "Chwata" i rysunkami barwnymi Eduarda . To odwrotny schemat kolorów został uznany za "alternatywny".Nie mnie oceniać niuanse fotografii lat '40-tych.

 

teraz już spokojnie można się zająć innymi modelami. Chwat był dotychczas moim najbardziej ambitnym modelem pancernym. To naprawdę drobny aczklwiek szczery gest podziękowania dla Powstańców za swoją ofiarę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny maluch.

Kolory plam masz zamienione.

 

 

Zamalowałem jednak krzyż z lewej strony zieloną farbą gdyż jedna z teorii głosi ,że taka farbą były malowane samochody Poczty ,a na terenie właśnie Poczty Głównej były warsztaty remontowe

 

Teoria prawdziwa dla Poczty Polskiej do 1939 roku. Za okupacji już nie za bardzo. w GG istniała Niemiecka Poczta Wschód -Deutsche Post Osten.

 

 

więc jaki to mógłby byc kolor bo sporo jest domyślań ....chyba nigdy się już nie dowiemy....pewne jest tylko,że była gorsza od białej ,którą malowano orzełki i napisy "Chwat" .Z drugiej strony nie powiedziane,że w magazynach taka farba nie była składowana.Chyba ,że ktoś'jednak to wykluczył.

Historia tego Hetzera to bardzo śliski temat.Pomimo sporej ilości zdjęć, chyba zaryzykuję,że to najlepiej udokumentowany pojazd powstańczy,dużo jest nierozstygniętych kwestii.

 

Mimo to zaryzykowałem taki wygląd.

 

dzięki Jarekk za uwagi bo bardzo cenię Twoją wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem się kołem z Muzeum Wojska Polskiego od "Chwata" i rysunkami barwnymi Eduarda . To odwrotny schemat kolorów został uznany za "alternatywny".Nie mnie oceniać niuanse fotografii lat '40-tych.

 

Sugerowałeś się zdjęciem koła Chwata?:

http://img150.imageshack.us/img150/1994/kolo1kopiafr1.jpg

 

Ale na nim jest zielona plama z brązową obwódką a nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.