Skocz do zawartości

IJN Nagara [Tamiya, 1:700]


łsobota

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 129
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pewnie, że lepiej Dzisiaj "pogłaszczę" papierem pozostałe pełne relingi. Postaram się jeszcze odrobinę nawiercić lufy dział - w sumie to nie wiem czemu nie zrobiłem tego wcześniej (na pewno byłoby prościej ). Myślałem co prawda o wymianie pudełkowych luf na igły, ale porzuciłem ten pomysł ponieważ te lufy są jednak trochę profilowane a nie proste - muszą więc zostać. Mam tylko nadzieję, że wiertło 0,3 mm wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałymi pełnymi relingami się je jeszcze nie zająłem Zacząłem za to wiercić lufy dział i się okazało, że nic z tego nie będzie, stąd zapadła decyzja o ich wymianie na igły.

Dzisiaj doszły kolejne blachy, wśród nich zaślepki na bulaje:

40872ceab2a7a933.jpg

253ccc32030df2a7.jpg

Oj będzie z tym zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem zaślepiać bulaje. Przy ich rozmieszczaniu kieruję się artboxem - wiem, że marne to źródło, ale dobre i to (*). Na początek dziobowa część lewej burty:

72ea9f4715e5ffcc.jpg

64d1991d12105546.jpg

Myślałem, że będzie z tym więcej roboty, a tu taka miła niespodzianka - te szesnaście bulajów zaślepiłem w nieco ponad 20 minut

 

 

(*) tym bardziej, że rozkład "zaślepionych" iluminatorów zapewne zmieniał się w trakcie służby okrętu - raz było ich więcej a raz mniej.

 

Dokonałem też zakupu "luf" (jutro biorę się za ich wymianę):

605bc776029e06c0m.jpg

W międzyczasie przyszły farby:

 

b14fe228237895fdm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak zareagowł aptekarz jak kupowałes igły :-))?

2. Czy ten spray TAMIYI to podkład,czy lakier.?Jak lakier to daj namiar, gdzie go kupiłeś.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak zareagowł aptekarz jak kupowałes igły :-))?

2. Czy ten spray TAMIYI to podkład,czy lakier.?Jak lakier to daj namiar, gdzie go kupiłeś.

Pozdrawiam

 

ad.1 - całkiem spokojnie, musiałem tylko powtórzyć ilość.

ad.2 - ten spray to farba - Neutral Gray (AS-7), a gdzie można dostać lakier to nie mam niestety pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he , ja sie zawsze w aptece gesto tłumacze :-))

Własnie chodzi mi o taka farbę.Daj namiar gdzie ja kupiłeś pliiiiss:-))

Z góry dziekuje, i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaślepki równiutko wyszły

wspomagasz się jakąś pomocą przy klejeniu czy to zasługa pewnej ręki i sokolego oka?

Nie, nie używam żadnej pomocy. A linię prostą wyznaczają same bulaje, wystarczy się więc ich trzymać (tutaj faktycznie przydaje się pewna ręka i dobry wzrok). Wbrew pozorom aplikowanie tych zaślepek jest dziecinnie proste i przebiega bardzo szybko. Montuje je tak, że po wycięciu zaślepki nakładam na bulaj odrobinę kleju cyjanoakrylowego w żelu, następnie biorę zaślepkę na palec (jest tak mała, że przykleja się do niego jak do magnesu ) i "na oko" przykładam ją do posmarowanego klejem bulaja. Jak coś poszło nie tak (znaczy się jest krzywo) przesuwam zapałką na właściwe miejsce. Potem jeszcze tylko dociskam i gotowe. Cała operacja zajmuje ok. 15 sek (drugie tyle zajmuje wycięcie i ewentualne obrobienie zaślepki).

 

ps. "zaślepiłem" jeszcze dziobową i rufową część prawej burty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, zapomniałem o żelu - odkąd zaprzestano produkcji mojego ulubionego jakoś nie mogłem trafić na dobry, więc całkiem zrezygnowałem z używania kleju o takiej gęstości

do takich małych elementów od palca wolę kawałek patyczka (zapałka, wykałaczka) - minimalnie zwilżona (wystarczy dotknąć ust) doskonale chwyta drobnicę i przenosi gdzie trzeba

ps. "zaślepiłem" jeszcze dziobową i rufową część prawej burty.

a gdzie fotka?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakleiłem pierwsze relingi (użyłem LR) na razie tylko na nadbódówce dziobowej:

79a8b43469e6e15b.jpg

Wymieniłem także na igły lufy dział artylerii głównej (igły 0,45mm) oraz podwójnej przeciwlotniczej "stodwódzieskisiódemki" (igły "insulinówki") - zdjęcia dam później, jak mi sie uda zrobić porządną fotkę, na której będzie widać otwory

 

Zaraz zabieram się za malowanie pokładawego linoleum (Gunze H47). Muszę tylko zebrać się w sobie - towarzyszący mi od rana ból głowy skutecznie odstrasza mnie od aerografu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te relingi są napewno OK..?

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że powinny sięgać do tych bocznych "garnuszków" - tak sugeruje pomost, na który je nakleiłeś...

 

Pozdrawiam,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaślepki ładniutkie, relingi chyba się troszkę powyginały, choć sądząc po powiększeniu jakie daje zdjęcie w rzeczywistości pewnie tego nie widać

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że powinny sięgać do tych bocznych "garnuszków" - tak sugeruje pomost, na który je nakleiłeś...

mam podobne odczucia, jakieś takie krótkie

 

Jędrek

EDIT: ech, szybcy jesteście w pisaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

relingi chyba się troszkę powyginały, choć sądząc po powiększeniu jakie daje zdjęcie w rzeczywistości pewnie tego nie widać

Dokładnie, zobaczyłem to dopiero na zdjęciu - gołym okiem wyglądały OK. Zresztą to już bez znaczenia bo je usunąłem i zakładam nowe i oczywiście dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe relingi:78201d314c0d4450.jpg

Środkowy "drucik" po lewej stronie, który się odkleił do zdjęcia został z powrotem przyklejony oraz otrzymał pierwsze ostrzeżenie

 

Idę w końcu malować ten pokład, bo dzień się kończy a ja nic prawie nie zrobiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe relingi:

hmm.. jakby to napisać - co prawda wygląda lepiej, ale nam nie dokładnie o to chodziło nie mam planów ani zdjęć tego typu okrętu, ale skłaniam się do tego co napisał Maciej, na bocznej ścianie nadbudówki masz taki jakby "garnuszek" (który szpachlowałeś ze ścianą) i do niego dochodzi pokład nadbudówki, trochę byłoby bez sensu gdyby nie można by się tam dostać, sprawdź na zdjęciach czy reling zamiast kończyć się na ścianie nadbudówki nie powinien się załamywać i dochodzić do wspomnianego "garnuszka"

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe relingi:

hmm.. jakby to napisać - co prawda wygląda lepiej, ale nam nie dokładnie o to chodziło nie mam planów ani zdjęć tego typu okrętu, ale skłaniam się do tego co napisał Maciej, na bocznej ścianie nadbudówki masz taki jakby "garnuszek" (który szpachlowałeś ze ścianą) i do niego dochodzi pokład nadbudówki, trochę byłoby bez sensu gdyby nie można by się tam dostać, sprawdź na zdjęciach czy reling zamiast kończyć się na ścianie nadbudówki nie powinien się załamywać i dochodzić do wspomnianego "garnuszka" Jędrek

Zapewne jest tak jak piszesz Ty i Maciek. A ja się zastanawiałem o jaki "garnuszek" Wam chodzi i zamiast zapytać zrobiłem to co widać Oj, nie mam dzisiaj głowy do niczego (pisałem już o bólu głowy, ale to oczywiście nie usprawiedliwia wszystkiego co dzisiaj wyprawiam - i nie mówię tylko o modelach ). Oczywiście poprawię to jak najszybciej - do trzech razy sztuka jak mawiają

 

Przed chwilą skończyłem malować pokład:

5504c56f856533e1.jpg

Udało mi się zrobić fotkę działa z wymienioną lufą (wymieniłem oczywiście we wszystkich "stoczterdziestkach", ale na jednym łatwiej złapać ostrość):

c406a18a55e4b279.jpg

 

I jeszcze kilka zdjęć na sucho, części rufowej i całości - jak ktoś zuważy, że coś jest "nie tak" (poza relingami oczywiście ) to niech alarmuje:

3b37e3e4796f0cc5.jpg

a8131bbb989f1d1d.jpg

ec38d273535a591b.jpg

4c8413b201462ae7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak miło, że bierzesz nasze rady do serca mogłeś go po prostu skleić

działo wygląda całkiem przyjemnie ale jak tak zerkam na nadbudówkę rufową to relingi chyba nie wszystkie przejechałeś papierem ściernym?

 

całość zaczyna już nabierać miłego dla oka wyglądu

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak miło, że bierzesz nasze rady do serca

Wiesz, jakbym chciał olewać dobre rady to tak jak piszesz po prostu bym go skleił (z błędami co widać na przykładzie relingów) i dopiero potem wrzuciłbym (albo nie) fotki na forum

 

jak tak zerkam na nadbudówkę rufową to relingi chyba nie wszystkie przejechałeś papierem ściernym?

Masz rację, darowałem sobie te ośmiokątne (w sumie dwa w całym modelu). Są trochę za małe jak dla moich zdrewniałych paluchów i nie mam nerwów, żeby się z nimi męczyć. Ale jako, że będzie tam umieszczona nieco potężniejsza artyleria niż na pozostałych to myślę, że ich grubość się trochę przy tym "zgubi" (mam taką nadzieję przynajmniej). I proszę Cię Jędrek nie naciskaj na mnie w tej sprawie, bo jeszcze się na nie rzucę z papierem w rękach, a nie chce mi się jak cholera

 

całość zaczyna już nabierać miłego dla oka wyglądu

A owszem Mam tylko nadzieję, że efekt finalny będzie jeszcze milszy (może nie na miarę krążownika Maya, do którego link niedawno pojawił się na naszym forum, ale chociaż trochę zbliżony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak na to patrze, to zatanawiam się czy nie zrobić jakiegoś japońskiego krążownika :-))))))))

Co do "garnyszka", to nie mam zdania.Wygląda na stanowisko dalmierza,

ale cholera wie.ale na pewno poprowadzony taką "s" ką reling będzie duzo ładniejszy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.