Skocz do zawartości

PZL W-3A AJ Model


leon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w moim pierwszym wątku warsztatowym.pacjent to PZL W-3A do aj model i przedstawiać go chyba nie trzeba.chcę zrobić wersje czeska o numerze 0712.razem z modelem zaopatrzyłem się w płytki hipsu z których zamierzam w miarę możliwości wystrugać to co olał producent.zdaje sobie sprawę ze skali wyzwania dla tego też postanowiłem założyć ten watek licząc że zmotywuje mnie do sukcesywnej pracy i w konsekwencji ukończenia modelu.niestety brak mi doświadczenia w tak daleko idącej ingerencji w model wiec liczę na wyrozumiałość i konstruktywne porady.fotki wrzucę jak tylko bedzie co pokazać.na razie wycinam,szlifuję i studjuje dokumentację.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wycinam,szlifuje,zalewam klejem i szukam sposobu na wykonanie żeberek wentylacyjnych w obudowach silników.myślę nad wykonaniem szablonu i wytrasowaniem ale do tego momentu jeszcze dużo pracy z obróbką powierzchni mnie czeka.teraz wygląda to tak ... pozdrawiam

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/t31.0-8/10479901_284246925102011_6542947135856121115_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tego zestawu. Samo wyprowadzenie sylwetki na ludzi będzie zadaniem trudnym. Zaplanuj sobie zakres prac, a w szczególności zwróć uwagę, że podstawą powinna być dokładna obróbka, żeby nie pozostały zadziory, czy nierówna powierzchnia, a także odpowiednie pocienienie plastiku na otwarciach i przy oknach.

Pomyśl też o sposobie wrzucania zdjęć, tak aby od razu były widoczne.

Jeśli chodzi o kratki, to mój sposób na nie znajdziesz przy Su-20, tam gdzie wykonywałem otworki wentylacyjne uzbrojenia w skrzydłach.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew i pomoc ze zdjęciem.Nad fotkami ciągle pracuje...jeszcze nie rozgryzłem czemu nie pokazują się na forum ale obiecuje,że ogarnę temat.co do pocieniania słupków to właśnie nad tym siedzę.na razie udało mi się przerobić mocowanie szyb czołowych i teraz jest połączone z połówkami kadłuba "oddzielnie". zawsze raził mnie ten element.zadziory będą jeszcze wygładzone, jak tylko zakończę prace ciężkim sprzętem...co do warsztatu Mikołaja(zresztą nie tylko) to znam go na pamięć i często inspiruje się podpatrzonymi tam technikami.tak próbowałem zrobić żeberka po bokach(małe elementy z dużych kawałków) ale mało estetycznie mi to wyszło i zakończyło się zalaniem wszystkiego CA i szlifem na gładko.jednak może za szybko się poddałem i trzeba jeszcze popróbować,wszak to moje pierwsze kroki w tej materii.na pewno czuję się mocno zmotywowany aby ten model wyszedł jak należy.dużą trudność sprawia mi wspomniane rozplanowanie prac.chciałbym zachować harmonię przy budowie by model był spójny ale ciągle się czegoś uczę i często muszę cofać się z pracami by to co zrobiłem nie odstawało od tego co robię.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, na tych zdjęciach już trochę widać o co chodzi.

Kwestia determinacji - zanim zacznę się i Ciebie nakręcać, to kilka skromnych sugestii, jak się zapędzę to daj znać, ew. pytaj lub zakończ przez pw

 

1. wywal na razie wszystkie elementy wnętrza i skup się na skorupie;

2. za Chiny nie wytniesz dobrze okienek u góry, takie rzeczy robi się nie poprzez ich robienie, tylko robienie strefy dookoła - wytnij zatem większą przestrzeń, wklej płaskie płytki, które będą odpowiadały krawędziom okien, następnie wypełnij ewentualne szpary i przestrzenie wokół, a następnie obrób do bryły kadłuba - skoro jak piszesz znasz warsztat Su, to zasadę tę masz pokazaną tam gdzie w kadłubie wykonywałem bardzo małe wzierniczki, których nie dałoby się obrobić poprzez zwykłe wycięcie w części zestawu.

 

Kratkę w istocie popraw. Poza tym zorientuj się, czy nie ma w handlu blaszek, być może w jakimś zakresie będą pomocne - takie drobne kratki np. warto czasami użyć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaju dziękuję za sugestie(zawsze mile widziane). po 3 próbach dorobienia kratek zrobię jak sugerujesz i wykorzystam blaszki parta(nie chciałem tego robić bo z założenia 1.ten Sokół miał być zaawansowanym poligonem warsztatowym a 2.blaszki miałem zarezerwowane dla Anakondy i i nie chciałem rozkompletowywać, trudno póżniej będę się martwił,może do tego czasu nauczę się trawić ). co do reszty to wnętrze odłożyłem do pudełka do momentu aż buda będzie ogarnięta . pozostaje kwestia okienek...mam pewne obawy co do zaproponowanej metody choć długo rozważalem ten sposób...chodzi o to ze plastik z jakiego wykonano model jest mega kruchy i jeśli porozcinam bardziej kabinkę to jestem prawie pewien, że przy szlifowaniu wszystko popęka na chwile obecną pocieniłem ścianki i poprawiłem kształt otworów a 'poszarpane' krawędzie potraktowałem średnio gęstym CA ,jutro zobaczę co uda mi się z tego wycisnąć.jeśli efekt będzie słaby to zaryzykuje ze wstawkami.dzięki jeszcze raz i pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś bardzo skromnie. Pocieniłem słupki oszklenia i ścianki w ich sąsiedztwie,dopracowałem również kształt otworów.nakleiłem imitacje kratek na obudowach silników.nie jestem z tego zbyt zadowolony bo przeglądając plany doszedłem do wniosku ze górne powinny być bardziej z przodu.obawiam się ze tak już to zostawię bo wkomponowałem je na "gładko" i nie mam pojęcia jak to poprawić nie niszcząc blaszek.po za tym wygładziłem trochę powierzchnię kadłuba papierkiem wodnym.niestety tak jak myślałem kruchy plastik sprawił trochę problemu przy obróbce i słupki zaczęły pękać teraz planuję delikatnie prysnąć to podkładem by zweryfikować jak to wyszło (przezroczysty CA na tle czarnego plastiku utrudnia ocenę powierzchni) jak będzie ok to pomyślę o trasowaniu linii podziału(przynajmniej tych które nie ucierpią przy łączeniu połówek kadłuba.ale to dopiero po powrocie ze szpitala mam nadzieję ze spędzony tam czas poświęce na dokładne rozplanowanie dalszych etapów budowy i ponowne przestudiowanie matriału jaki zebrałem o śmigłowcu.wszelkie sugestie mile widziane.pozdrawiam

a tak to teraz wygląda

 

10574351_285492604977443_3267538240760449425_n.jpg?oh=8efd41622c8d80d083be8a9b572fac27&oe=54CEC231

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie to żebym się znał, ale do pękających słupków polecam Ci klej CA z dodatkiem kauczuku. Tworzy on mocną ale lekko "pracującą" spoinę. Sam to przerabiałem przy Lexusie LFA i pękniętym przednim słupku. Wiele prób z różnymi klejami nie dawało rozwiązania, dopiero ten klej okazał się skuteczny i "nie pękający".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorotka dzięki za sugestię.Znalazłem taki firmy Loctite,masz może jakieś doświadczenia z nim? Chyba, że polecisz jakiś inny sprawdzony?

Mam pytanie do osób zaglądających do tego wątku: co myślicie o "ponitowaniu" modelu? czy warto w tej skali? nie bedzie to wyglądało nienaturalnie? nigdy tego nie robiłem, ale przeglądając wątek Sławkab w którym buduje MI-2 strasznie mam ochotę spróbować (z tym że tam był model w 48)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorotka dzięki za sugestię.Znalazłem taki firmy Loctite,masz może jakieś doświadczenia z nim? Chyba, że polecisz jakiś inny sprawdzony?.

 

Cześć!

 

Powinien być ok. Też nim kleiłem... Jak bardzo chcesz się bawić to trzeba by poszukać takiego, który ma w sobie tego kauczuku jak najwięcej. Tylko, że im więcej kauczuku tym gorzej się to obrabia. Zostaje mikro-rysa, ale ja malowałem farbą błyszczącą (C92), a u Ciebie to da się nią spokojnie zamaskować jakimiś efektami. Wrzucam dwie fotki, żebyś zobaczył jak to wyszło...

 

Pozdrawiam

 

Przed:

 

FOTO001_zps047ef1ce.jpg

 

Po:

 

FOTO002_zps5e51f1a2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.Lekarze się spisali i mogę już wrócić do dłubania przy Sokole.

A więc tak, wytrasowałem część linii podziału,zróżnicowałem wysokość niektórych paneli tak by sprawiały wrażenie blach nitowanych na zakładkę.

Jednak patrząc na zdjęcia średnio mi to się podoba i rozważam zmianę podejścia.

jutro przeszlifuję jeszcze miejsca łączenia drobnym papierkiem na mokro i zadecyduje co z tym dalej.

na tej fotce dobrze widać o co chciałbym osiągnąć.

10373478_289546101238760_2697509219481116480_n.jpg?oh=e3e23b4bd70321c39bcd0bd8e740bdfc&oe=54CAAD94&__gda__=1422033181_870b0902bc15e7656f8dd3ee80c84636

zaczynam też dokładać detale.

niestety zdjęcia w makro ukazują wszystkie niedociągnięcia...

w rzeczywistości lepiej to wygląda..

tu porównanie z produktem wyjściowym

 

10646623_289542194572484_3959853117049112142_n.jpg?oh=c01f8f7b7ac1af0158b48700a807119c&oe=54BD7D7F

 

oczywiście po połączeniu połówek dojdą jeszcze naklejane wzmocnienia od Adama i ciągle rozważam ponitowanie powierzchni...

ciekaw jestem Waszej opinii w tym temacie? ma to sens w tej skali?

kupiłem nitowadełko RB ale jakoś nie do konca wiem co myśleć o efekcie jaki można uzyskać.

Mi-2 w 1:48 ponituje na pewno ale czy tu nie będzie to przesadzone?

teraz chyba czas zmierzyć się z oszkleniem i prace wracają do wewnątrz.

będę wdzięczny za wszystkie sugestie.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest nas trzech .

swoją drogą czekam niecierpliwie na twój 'sokoli' warsztat Sławku.jestem pewien ze było by na co popatrzeć.

pod wpływem zdjęć doszedłem do wniosku ze usunę i tylne drzwi.za bardzo będą się odróżniać od reszty a i tak te trzeba było by przerobić bo mają zle umieszczone okno...

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie,to pewnie o wiele więcej osób tu zagląda z zaciekawieniem,ale wiesz nie każdy dorzuca swoich 5 groszy ...jeśli chodzi o drzwi,to nie ma aż takiego problemu,żeby je wykonać od podstaw z kawałków polistyrenu.....zresztą rzadko jaki model dzisiaj nie jest przerabiany.....co zresztą widać u ciebie ...........bardzo lubię ten śmigłowiec i łudzę sie narazie nadzieją,że w końcu ktoś wypuści coś w 48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się przyglądam z zainteresowaniem, więc nie jest Was trzech Swojego Sokoła rozgrzebałem jakiś czas temu, ale w końcu się niestety znudziłem i odłożyłem go do pudełka, gdzie czeka na dokończenie. Może kiedyś. Bardzo jestem ciekaw jaki będzie efekt prac Leona. Dla mnie głównym problemem tego zestawu jest koszmarnie kruche tworzywo - przy byle nacisku pęka, a krawędzie mają tendencję do wyszczerbiania (chyba, że to mi się taki trafił)

Podpatruję i tzymam kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Panowie mając taka widownie czuje się mocno zmotywowany.mam nadzieję ze nie zawiodę tym bardziej ze ten warsztat powstał dzięki wam.już od dawna śledzę waszą pracę i to wasze modele wyznaczają mi pewne standardy.zdaje sobie sprawę że dużo jeszcze przede mną,ale to przyjemna nauka co do plastiku to fakt jest on kruchy,ale jak na razie realny problem z tym miałem w obrębie kabiny przy pękających słupkach.za to fajnie se obrabia.trochę obawiam się jak to będzie przy nitowaniu gdzie odrobinę trzeba przycisnąć.szczerbiące krawędzie załatwiam klejem CA.

Swojego Sokoła rozgrzebałem jakiś czas temu, ale w końcu się niestety znudziłem i odłożyłem go do pudełka, gdzie czeka na dokończenie. Może kiedyś.
mam nadzięję ze to kiedyś to jak tylko zakończysz zabawę w blachowanie.

Dziękuje za komentarze i zapraszam do dzielenia się pomysłami i koncepcjami/uwagami.choć mam już pewne wyobrażenie tego co chciałbym otrzymać, obiecuje wszystkie potraktowac bardzo serio.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kilka fotek z postępu prac.

Wytoczyłem sobie wloty do silników,przerobiłem tylne drzwiczki i dodałem kratki we wlotach.

10482374_290806441112726_5851788966371121432_n.jpg?oh=039bfc32151293ecf70eea907c126197&oe=54BCC5EB

10177523_291358157724221_851618308851896903_n.jpg?oh=fa72c49febaaed18a22b534887d4680d&oe=54AC5E45&__gda__=1422774075_c6e09fff2f0c01ac563298741093954e

Zacząłem również pracę przy wnętrzu.

Pierwszy krok to wyszlifowanie kadłuba,najwięcej pracy było wokół okien.

zacząłem również skrobać foteliki i nie bardzo jestem z nich zadowolony. jednak nie mam pomysłu jak można by zrobić je lepiej.

obróbka tak drobnych elementów to wciąż dla mnie zagadka.prawie każda próba szlifu kończyła się klejeniem wszystkiego od nowa...

10660320_291358254390878_9090788965668118033_n.jpg?oh=6bd039c6930a94372bc61eecf5be81ec&oe=54F80E72

10593201_291358101057560_4455015340920624509_n.jpg?oh=def75f38985d5142c6cfbb84315be5ee&oe=54BB50EF

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Krótko nacieszyłem się pobytem w domu i znowu czekają mnie wakacje na koszt NFZ więc i postępy przy budowie niewielkie.

Dotoczyłem pylofiltry co wbrew pozorom nie było proste, ale przyniosło sporo frajdy.

Odwiedziłem również PZL Adamsky,gdzie otrzymałem wyczerpującą odpowiedz na wszystkie nurtujące mnie pytania dotyczące Sokoła oraz żywiczne wnętrze,wzmocnienia i trochę fototrawionej drobnicy.

Adamie bardzo dziękuje za wkład w powstanie tego modelu i mam nadzieje następnych.

Liczę, że wszystko pójdzie sprawnie i w krótkim czasie znów będę mógł podzielić się kolejnymi postępami prac przy budowie.

Pozdrawiam.

 

 

7098_293085887551448_220318913325735779_n.jpg?oh=c890934a773a767a0d07d8b9ce5c5968&oe=54F7B7BB&__gda__=1420482774_fd56ed9d2bf827be108f34ea2ae9bf44

10712787_293085987551438_3010614889048334510_n.jpg?oh=3433b82324f7b066338393b549ba4b16&oe=54AB6547

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ma ten model swoje mocne momenty. Wloty powietrza robią dobre wrażenie. Pilnuj poziomu, bo wysoka jakość w jednych elementach wymusza taką samą jakość w kolejnych. Inaczej różnica będzie bardzo widoczna. A przy patronacie Adama nie będziesz miał wytłumaczenia, że nie wiedziałeś jak co wygląda

I dbaj tam o zdrowie, wszystkiego najlepszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.