Skocz do zawartości

PZL W-3A AJ Model


leon

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Mikołaj!!! niby oczywiste ale to właśnie to nie popaść w schematyzm dopiero dotarło do mnie że nie da się przygotować uniwersalnego sposobu na pomalowanie całości, elastyczność na każdym etapie.

tak od początku miał być czeski (mam słabość do tego kamo na wiatrakach ), następny będzie zielony Głuszec ,następny to szary prototyp W-3pl/n (nigdy go nie zbudowano-dostępne są jedynie grafiki) , i oczywiście biało-czerwona Anakonda ale w założeniu powstanie na końcu bo chce ją 'trochę' pootwierać, wyposażyć we wszystkie elementy które sprawdzą się we wcześniejszych, oraz doszlifować sam proces klejenia i obróbki. dopuszczam oczywiście skok w bok, bo strasznie korci mnie su-17m, kraz 255b, Mi-24, Mi-2 może staliniec t-100(tu wciąż myślę jak) i Sokół 1:33 od podstaw(nie zdecydowałem która wersja)....

 

Sławku zgoda w 100%. z tym błękitem staram się jeszcze wyczuć proporcję bo w zależności czego dodam to albo przesadzam z ilością abo kolor robi mi się brudny jutro w dzień porównam przy słoneczku

dopuszczam jeszcze możliwość zmiany koloru bazowego, ale chyba we wszystkich modelach jakie widziałem w czeskim kamuflażu kolory były średnio trafione(jak dla mnie oczywiście) na pewno duża w tym zasługa wspomnianych kłopotów ze zdjęciami...

na pewno jeszcze powalczę, może nawet jutro.

 

dzięki Panowie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Wtam.

Mimo że dawno niczego nowego nie pokazywałem, nie oznacza że nic nie robię (choć przyznaję że tępo trochę mi spadło...)

Otóż zacząłem podkładować kadłub i po natryśnięciu pierwszej warstwy na dziób (z założenia chciałem tak zróżnicować powierzchnię, imitując blachy nitowane wokół okien, oraz nakładkę-nosek maszyny) doszedłem do wniosku ze nie podobają mi się dorabiane (z samoprzylepnej-aluminiowej blaszk)i klapki na kadłubie, część więc usunołem i postanowiłem wykonać jeszcze raz.

Z racji że czeka mnie również praca przy zawieszeniu i wirnikach gdzie konieczne będzie dorobienie wielu drobnych elementów, nie było sensu odkładać dłużej decyzji o wykonaniu pierwszej blaszki fototrawionej.

Zaopatrzony w blachy,kwas,lakier i folie przystąpiłem do pracy... pierwsze dwa podejścia obdarły mnie ze złudzeń że będzie to prosta alternatywa dla technik stosowanych przeze mnie obecnie... jednak zweryfikowałem poszczególne etapy i kolejna próba okazała się bardziej trafiona. nie jest to jeszcze w 100% to co chciałbym uzyskać, ale po lekkiej obróbce cześć elementów nadaje się do użycia w modelu. obecnie przygotowuje kolejną kliszę i czekam na blaszki od Pepsi Adama.to definitywnie powinno zakończyć sprawę detalowania kadłuba....

W międzyczasie będe próbował zdłubać zawieszenie i drabinki oraz stopnie które dodam po pierwszym podkładowaniu, wtedy też wrzucę więcej fotek

 

 

11165109_638170366318636_7999443515335600682_n.jpg?oh=8aea15f3fd894b6723b257084d541463&oe=55CBD84F

 

pozdrawiam Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam.

Dzięki

Mam dwa modele. Jeden ma być w czeskim malowaniu, do drugiego mam konwersję na Głuszca

nie mogę się doczekać rozpoczęcia prac, sam planuję robić Głuszca więc na pewno było by raźniej. wiem że zestaw AJM jest troszkę wymagający ale szkoda że tak niewiele osób decyduje się z nim zmierzyć(a przynajmniej tego nie pokazuje)... myślę że tak piękny i co najważniejsze NASZ wiatraczek zasługuje na większą popularność...

A wracając do modelu to udało mi się w końcu skompletować elementy zawieszenia, następnie je polutować (co wcale nie było tak oczywiste jak mi się początkowo wydawało) i zmontować- na razie bardzo wstępnie. kadłub uzupełniłem o brakujące blaszki i pokryłem warstwą podkładu, oczywiście ten ukazał pewne niedociągnięcia( zostaną jeszcze skorygowane) ale i tak jestem zadowolony. teraz trafi do pudełeczka gdzie będzie spokojnie sobie sezonował. następnie zostanie przetarty na 'mokro' i będe mógł dodać drabinki... a ja tym czasem w ramach odskoczni i treningu przed malowaniem zajmę się 'szybkim' projektem NH 90 nfh- mam nadzieję 'prosto z pudła' choć zakładam że część prac będzie prowadzona równolegle przy obu śmigłowcach... zdaję sobie sprawe że to ryzykowne podejście ale potrzebuje troche odpocząć i zresetować się przed wkroczeniem w następny etap prac. zresztą mam nadzieję że troche świeżego spojrzenia w tym warsztacie wyjdzie mi na dobre... standardowo konstruktywna krytyka i wszelkie uwagi mile widziane

11312914_376037552589614_6705167094501048495_o.jpg

11084147_376037582589611_1789898154610074380_o.jpg

10382389_376037609256275_5466505312004924847_o.jpg

11336917_376037632589606_3535131366397260758_o.jpg

 

pozdrawiam Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wygląda w tym nitowaniu. Przy takiej ilości doklejonej galanterii model fajnie też wygląda bez podkładu, aż szkoda malować ;) Zrób tylko coś z przednim oszkleniem. Szkoda zeszpecić tak fajny model. To szkło jest grube. Można wkleić je bardziej wystające z modelu, szpary zaszpachlować zwykłą szpachlą lub CA i oszlifować na równo z kadłubem, potem wypolerować. Teraz wygląda niezbyt ciekawie.

 

kul9pHH.jpg

 

Twój wątek mocno inspiruje mnie do zabrania się za swojego! Ale muszę jednak najpierw skończyć F-16 i Spita Vb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze słówko o malowaniu...

ale też się zastanawiam czy kropli błękitu w te szarości nie dodać,choć ciężko wyczuć-to jednak zdjęcia,inne światło itd.
Dokładnie jak napisał Sławek - z fotki wygląda, że na oryginale szarości są lekko "złamane" błękitem.

Ale też z drugiej strony - różnica w kolorach model-oryginał jest widoczna gdy obok jest fotka oryginału.

Zatem, jeśli model będzie stał bez zdjęcia oryginału obok, uwierz będzie ok (co nie znaczy, że jesteś zwolniony z szukania jak najbardziej zbliżonego odcienia )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie. potraficie zadziałać motywująco .

Gdy zakładałem ten wątek nawet nie podejrzewałem ze tak się to rozwinie, z założenia miała być to motywacja do pracy nad chorą ręką i próba zmierzenia się z tym, co przez długo obserwowałem na forum. to że moje wypociny przykuły Waszą uwagę samo w sobie jest wyróżnieniem nie wspominam już że dodatkowo nakręca do jeszcze bardziej wytężonej pracy. moim cichym marzeniem jest więcej 'Sokolich' warsztatów więc trzymam kciuki.

co do oszklenia to faktycznie jest piętą Achillesową tego modelu jak i samego zestawu.

To szkło jest grube. Można wkleić je bardziej wystające z modelu

ja oryginalne grube szybki potraktowałem jako kopyto i za ich pomocą wytłoczyłem nowe z cieńszego materiału (z jakiegoś opakowania)-robiłem to pierwszy raz (jak większość pokazanych tu 'patentów') więc nie wyszło idealnie

w całej operacji zaskoczyło mnie jednak wpasowanie tak przygotowanego oszklenia w dość nieregularne otwory w kadłubie. po kilku próbach poddałem się. liczę po cichu ze stelaż pod reflektor-szperacz i lusterko zasłonią troche tego babola... tu dodatkowo gruba warstwa maskolu potęguje ten efekt.ale celowo tak grubo go nałożyłem by podkład nie dopłyną do rantu.teraz po rozklejeniu oszlifuje to miejsce a przed nakładaniem kolorów ponownie zamaskuje, tyle że już precyzyjnie.

w kolejnych Sokołach zamierzam przygotować kopyto całego przodu i całe noski wytłaczać z przeźroczystego plexi. rozwiąże to również kolejny problem na który zwrócił mi uwage dopiero Adam Pepsi, otóż wielkość szybek różni się między poszczególnymi wersjami. sprawa zupełnie pomijana!!!!! dla tego korzystając z okazji pragnę serdecznie podziękować Adamowi za nieustający nadzór nad powstawaniem mojego wiatraczka. Dzięki!!!

Ale też z drugiej strony - różnica w kolorach model-oryginał jest widoczna gdy obok jest fotka oryginału.

Zatem, jeśli model będzie stał bez zdjęcia oryginału obok, uwierz będzie ok (co nie znaczy, że jesteś zwolniony z szukania jak najbardziej zbliżonego odcienia )

tak, to fakt. temat kolorów to jeszcze otwarta sprawa, tym bardziej ze trzeba wziąść pod uwagę sprawę o której wspomniał Mikołaj.... poszczególne 'segmenty' śmigłowca trochę się miedzy sobą różnią, więc budowanie koloru na nosku bedzie wyglądało inaczej niż na ogonie czy obudowach silnika.... dla tego myślę że nie zaszkodzi mi mała próba na NH90... wszak o ile coś tam kiedyś już próbowałem pokleić o tyle ukończonego malowania doczekały się dopiero 3 modele.....

taki cos znalazlem, może sie przyda...

jasne, w kwestii materiałów jestem zawsze otwarty! dzięki!

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za fotke. Nigdy wczesniej na nia nie trafilem.co do podanych kolorow to zielen i ciemny szary super.co do jasnego to przynajmniej u mnie wyglada na zbyt piaskowo bezowy...brakuje mu wspomnianego niebieskiego.ale po za tym dzida.

Sorki za pisowni ale klepie z telefonu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, no z tymi kolorami to odwieczny problem, tym bardziej że opieram się przy doborze o fotki, a z nimi jest różnie... tu dwie losowo wybrane z google i różnica jest spora.

0927339.jpg Czech_Air_Force_PZL_W-3A_Sokol_Helicopter.jpg

trzeba by wybrać jedną konkretną i się jej trzymać, automatycznie godząc się na pewien kompromis...

 

Znając życie to po wszystkich experymentach z cieniowaniami i tak wyjdzie odrobine inaczej niż to sobie wyobrażam...w sumie biorąc pod uwagę zabiegi jakie na stałe weszły do modelarskiego kanonu idealne odwzorowanie barw orginału jest rzekłbym niemożliwe.przecież malując śmigłowiec w skali 1:1 nikt nie robi washa czy rozjaśnień bo nie ma konieczności uplastycznienia bryły...

mimo to mam cichą nadzieje ze jakoś uda się to pogodzić. muszę sie tylko pilnować żeby nie wkręcić się zbytnio i nie przedobrzyć.

ps. tak sobie teraz myślę że troche mnie poniosło z wyborem kamo jak na początki experymentu z malowaniem...może trzeba było zacząć od Głuszca

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie popadajmy w skrajności. Akurat na tych dwóch fotkach widać, że jest zupełnie inne oświetlenie. Na górnej mamy ciepłe światło słoneczne (ostry, długi cień). Na dole pochmurna pogoda, bez bezpośredniego światła słonecznego (rozmyty cień). Myślę, że spokojnie można trzymać się FSów, które kolega podrzucił parę postów wcześniej i dobrać na tej podstawie sobie kolory od ulubionego producenta farbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepięknie ci wychodzi-nitowanie zdecydowanie nadaje mu chrakteru,dużo się dzieje na modelu,nie zionie pustką ....już nie mogę się doczekać kolorków-potwierdzam opinię karambolisa.....światło zawsze zmienia barwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Leon, a może zrobisz swojemu taki uśmiech

 

78938759.jpg

 

Cześć.

W sumie kalki z oczkami i uśmiechem mam w zestawie, tyle że 0712 ich nie posiada. Trzeba by sprawdzić,czy tylko 0709 je ma i czym różnią się we wnętrzu bo zewnętrznie są pewnie bardzo podobne...przejrzę zdjęcia, sprawdzę i pomyślę. dotychczas skupiałem się na gromadzeniu materiałów o 712 co było i tak dość zagmatwane bo wyposażenie różniło się zależnie od okresu exploatacji(na zewnątrz i wewnątrz) dość znacznie.

W sumie to pierwszy model w którym dość rygorystycznie staram odwzorować stan faktyczny i obiecałem sobie ze będe się trzymał tego do końca ( poprzednie 3 po prostu frajdolarsko złożyłem do kupy nie zastanawiając sie nad zgodnością z oryginałem )

Ale temat jak najbardziej do przemyślenia ;)

A kiedy Grzegorz zaczynasz swój 'Sokoli' warsztat??? nie ukrywam że nie mogę się doczekać! zresztą było by raźniej i łatwiej zmotywować się do działania

jeśli już o działaniu mowa to myślę że niedługo pokarzę pierwsze malowanki, mniej więcej rozplanowałem już preszajdingi i nakładanie poszczególnych kolorów, więc nie mogę się doczekać by zobaczyć co mi z tego wyjdzie (choć mam pewne obawy przed zaprzepaszczeniem dotychczasowej pracy).

Pozdrawiam i dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko wiem

Pepsi Adam naświetlił mi temat. buźki mają 0709 i 0711, jeśli chodzi o wyposażenie to do 0713 wszystkie są jednakowe; od 0714 do 0719 to wersje SAR

Adamie WIELKIE DZIĘKI!!!!!! już standardowo oszczędziłeś mi ponownego przekopywania i porównywania

nic nie stoi więc na przeszkodzie by i mój miał buźkę

Pozdrawiam Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon, a może zrobisz do modelu taką podstawkę, jak fragment lotniska na ostatniej fotce?

Dobrze Ci udzie z tym modelem, może z dioramą też będzie podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

em dziękuje za zdjęcia, są świetnie! masz może jeszcze jakieś ciekawe i zechciałbyś się nimi podzielić? poszukuje właśnie takich gdzie dobrze widać wszelkie ślady exploatacji... nigdy nie odwzorowywałem żadnych uszkodzeń powłoki lakierniczej więc nie wiem co z tego wyjdzie, ale bardzo chciałbym spróbować uplastycznić moją miniaturkę by nie wyglądała jak czysta zabawka.

 

Lipstein dzięki, właśnie korci mnie spróbować... tylko jeszcze nie wiem czy będzie to płyta lotniska czy trawka bo experymentuje z elektrostatyczną...a może uda się jakoś połączyć obie wizje. na pewno podstawka będzie bo w modelu będzie dużo delikatnych pierdułek i chciałbym by było to w miarę bezpiecznie.

Największym obecnie problemem jest brak czasu bo pomysłów mam dużo i wiele z nich chciałbym wypróbować.

 

Pozdrawiam i dziękuje za doping

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.