Skocz do zawartości

PT-91 Twardy 1/35


bondarek

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie wszystkich witam

 

Przy okazji remontu w mieszkaniu znalazłem coś takiego, nie wiem dlaczego ale byłem przekonany, że mam Zvezede a tu taka niespodzianka :-)

cea6bbc659333fbem.jpg

 

Z tego zestawu chciałbym zrobić coś takiego viewtopic.php?f=70&t=51&start=45 (zdjęcia Tomka Mroczkowskiego)

 

Na początek malutki inbox, model był przygotowany do montażu napędu, ma miejsce na bateriw, wyłączniki etc. będzie dodatkowa robota ze szpachlowaniem

c16526e8b7e6bcd9m.jpg

 

Wypraski i instrukcja bardzo przypominają Tamiyę

900a9e6a87c7000fm.jpg

 

Z wieży trzeba będzie usunąć ten dodatowy pancerz

242dc5282b93176cm.jpg

 

Najważniejsze, ze koła są OK :-)

6a889e1e8aa51e76m.jpg

 

Zaopatrzyłem się też w parę dodatków, lufa z osłoną termiczną, oryginalne gąsienice są okropne i udało mi się znaleźć zamiennik

dded7bdf0e9ecbbem.jpg

ef08810d1956b93fm.jpg

 

Będę opierał się na planach z Modelarza oraz zdjęciach, zakres zmian jest duży :-( przede wszystkim trzeba od podstaw zrobić całe opancerzenie ERAWA 1 i 2, fartuchy układu jezdnego oraz zmiany wieży i jeszcze parę innych drobiazgów.

 

Prace wystartowały już parę dni temu i po kilku wieczorach szpachlowania, szlifowania ... szpachlowania itp itd., wieża prawie gotowa jeszcze ze dwa wieczory

cba460c336247eefm.jpg

a419e44e71349306m.jpg

 

Fartuchy też się robią

3a0cb5bf65d9e60em.jpg

 

Wkrótce ciąg dalszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widzę, że wątek wzbudził spore zainteresowanie

 

Cholercia, mogłeś przed 10 się ujawnić to bym Ci obcykał co chcesz (oprócz wnętrza )...

10 lat temu to ja nie wiedziałem, że mógłbym się w ogóle tego podjąć . Twoje zdjęcia bardzo mi pomagają a gdyby było ich jeszcze więcej to nie wiem czy bym to ogarnął.

 

Na razie tylko szpachluję i szlifuję więc nie ma się czym pochwalić, w czasie kiedy szpachlówka schnie kombinuję z ERAWĄ, zacząłem od najłatwiejszej części , poniżej wersja nr trzy oraz wstępna przymiarka.

 

820a6ca1aa1c1fd0.jpg

 

Kasety ERAWA 1 mają ok 0,8 mm a ERAWA 2 to 1,5 mm, wygląda chyba ok i tak będę robił kolejne panele po kilka kaset.

 

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płytce polistyrenu o odpowiedniej grubości "wyryłem" kostki pancerza a później dociąłem kształt całego panelu, dzięki temu kostki są równe, z pojedynczych kostek raczej trudno byłoby ułożyć pancerz, jedna kostna powinna mieć 4,3 x 4,3 mm w 1/35, raczej trudno byłoby wyciąć 250 jednakowych kostek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… jedna kostna powinna mieć 4,3 x 4,3 mm …, raczej trudno byłoby wyciąć 250 jednakowych kostek
Takie rzeczy zlecam w studio panton. Zlecenie daję w pliku DXF. Oni pracują w Corelu. Mają konwencję, że kolor czerwony przecina, a czarny graweruje. Za wycięcie/wygrawerowanie tego co powiedziałeś powinni chcieć od 10 do 15 zł.

 

Pliki DXF produkowałem do nie dawna w LibreCAD a od niedawna w DraftSight. Na VariCad czy TurboCAD szkoda mi pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

 

Myślałem o tym żeby zastosować gąsienice od Leoparda I ale najgorsze jest to, że mają zupełnie inny grzebień http://leopardclub.ca/reviews/Meng/tracks-leo-1/images/Real_track_2.jpg

żeby były takie jak w Twardym trzeba byłoby zrobić na każdym ogniwie nowy grzebień , a po za tym mam już "stare" ogniwka więc mój Twardy te dostanie.

 

ERAWA robi się:

 

07cca64f57b7cde6.jpg

1f904b3a6bc7d9a9.jpg

a23839bf92b12560.jpg

8f4057659ce6a929.jpg

 

Całość połączona tymczasowym klejem Microscale, chciałem sprawdzić czy wszystkie części zmieszczą się na pancerzu, no i okazało się, że co nieco trzeba zmienić, brakuje jeszcze kilku kostek ale powinno być już OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam wszystkich po bardzo długiej przerwie , ale z okazji Dnia Dziecka mam parę fotek z postępów bo takie są choć na forum ich nie widać.

 

Ale po kolei, kostki ERAWy wcześniej przykleiłem do kwadratowych prętów plastikowych, jednak w rzeczywistości były to ceowniki i postanowiłem wszystko zerwać i zrobić od początku. Dodałem imitację śrub i mocowania do pancerza podstawowego.

 

W całości wygląda to tak:

86706d0e3663f9fd.jpg

 

a11edeedbea0d6bf.jpg

 

52a7a3594442074d.jpg

 

7f38cdd19a3a33c2.jpg

 

5cf414aa34a6acd7.jpg

 

94cd988cad9b0856.jpg

 

00650ee8cb639a92.jpg

 

66fd80ac9f9ec7aa.jpg

 

f8b2c1a465995358.jpg

 

W następnym poście będą szczegóły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trochę szczegółów

 

Na wieży zrobiłem imitację odlewanego pancerza, metodą "tradycyjną" czyli płynna szpachlówka i dziobanie twardym pędzlem.

 

f79c92be986968e1.jpg

 

6309ac656e350fcc.jpg

 

Dorzuciłem parę drucików

 

1ef1de2e5ed695c4.jpg

 

5bd5a9b90515842c.jpg

 

trochę śrubek

 

b3fdc48dd1bf2348.jpg

 

ERAWA na wieży

 

985cab081cbba3f9.jpg

 

f9a15aaa6d79f29f.jpg

 

537fdc6d7bd4076e.jpg

 

wyrzutniki granatów dymnych

 

dcaca4a35397c6b1.jpg

 

a479abaaea117c44.jpg

 

i na koniec belka samowyciągacza

 

463ed8ef965d3206.jpg

 

Zostało jeszcze parę drobiazgów i pewnie trochę poprawek po podkładzie, ale koniec się zbliża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo, teraz mam już deadline, muszę zdążyć na Fiestę w Warszawie a to za dwa tygodnie. "Mało casu kruca bomba, mało casu"

Zrobienie samych płytek ERAWy to nie jest wielkie wyzwanie, gorzej z ich mocowaniem, trzeba zrobić cieniutkie ceowniki (u mnie ok 0,7mm), poprzyklejać i ponawiercać otwory 0,5 mm w to przekładałem odpowiedni pręcik plastikowy, potem dopiero dopasowywałem jego długość.

Co do robienia odlewów, to mnie to wybitnie nie idzie, potrafię zrobić w miarę poprawny odlew opony i to dużej, a elementy po 0,5 mm to już bez szans.

Metodą odlewania chciałem zrobić wyrzutniki granatów ale po całym dniu odlewania miałem 2 szt. Stanęło na tym że zrobiłem to z rurek plastikowych wklejonych jedna w drugą i kółek wyciętych przy pomocy wycinaka do skóry, potem obrobiłem na wiertarce i w jeden wieczór miałem 24 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.