Skocz do zawartości

Spitfire IXc ZX(o)6 1/48 Eduard


karambolis8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zestawu przedstawiać nie trzeba, rysu historycznego też nie będzie ;) Przy sklejaniu nie ustrzegłem się paru błędów warsztatowych i merytorycznych jak np brak dekli na kołach. Pierwszy raz wykańczałem model mieszanką 50% Matt : 50% Semigloss Model Mastera i jestem bardzo zadowolony. Muszę coś zmienić w oświetleniu fotografii bo średnio zadowolony ze zdjęć jestem. Za bardzo się światło od modelu odbija. Zapraszam do oglądania.

 

3s1IfqA.jpg

HQeWGcS.jpg

LjpJcqW.jpg

PnrRGvE.jpg

y1kKlYt.jpg

Bw8T4Js.jpg

9187iz0.jpg

tg9djMK.jpg

8WNoX74.jpg

rOchT5c.jpg

m6KsE0K.jpg

phsTwHX.jpg

eJ6tWXe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnice malowałeś chyba osobno, bo wyglądają jak z innego egzemplarza.

Dlaczego wylot łusek z zewnętrznych karabinów jest zaślepiony?

Osłony podwozia różne

Lewa OK, prawa z wersji późnych.

Koła z 5 otworami , albo z osłonami. Te są typowe dla Mk.VIII i późnych Mk.IX. Geometria podwozia też nie taka jak należy.

Biorąc pod uwagę, że paru kolesi budowało już ten model i udało im się uniknąć tych podstawowych błędów, to uważam lekcję na temat Skalskiego w Afryce za nie odrobioną. Wygląda jakbyś się spieszył. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest haczyk?

Na przedniej krawędzi, tam gdzie łuk osłony koła przechodzi w prostą osłonę goleni. W starej wersji jest tam jeden narożnik, a w nowej dwa - jakby dodano mały trójkącik. Ten trójkącik stał się potrzebny po dodaniu "nożyc" przy amortyzatorach.

 

Być może warto uzupełnić tę informację. Modyfikacja była potrzebna, gdy zastosowano nożyce montowane z przodu goleni. Rzecz w zasadzie powojenna. Zastosowanie goleni z nożycami z tyłu nie wymagało takiej zmiany, ale to wciąż późniejsza sprawa i raczej nie IX.

 

Biorąc pod uwagę, że paru kolesi budowało już ten model i udało im się uniknąć tych podstawowych błędów

 

Jeśli chodzi o geometrię podwozia, to niestety rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za komentarze. W tym modelu raczej już nic nie będę poprawiał, natomiast będę robił jeszcze ZX 1 i tam wszystkie poprawki i uwagi zastosuję. Mam ochotę na fajnego Spita w tym malowaniu, a ten jak widać do końca mi nie wyszedł. Następne wytarcia będę robił na lakier, sól się u mnie nie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz robił następny model z tej jednostki, to ważną może być dla Ciebie informacja, że te samoloty wyszły z fabryki w typowym malowaniu DG/OG/MSG i były przemalowane prawdopodobnie dopiero w Afryce. Przy przetarciach lakieru, odpryskach warto pokazać tę wcześniejszą warstwę lakieru, a nie od razu srebrną blachę. No i granice kolorów też w tym modelu wyszły zbyt ostre. Malowali w warunkach polowych, bez szablonów, widać na zdjęciach odkurz na znakach rozpoznawczych, nie dbali o drobiazgi i np. maszt anteny jest w oryginalnym szarym kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz wykańczałem model mieszanką 50% Matt : 50% Semigloss Model Mastera i jestem bardzo zadowolony.

Akryle czy olejne? Model przyjemny, ale to właśnie bardzo miły dla oka i bardzo równo położony lakier był pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.