Skocz do zawartości

Japońskie podwodniaki 1/350 i reszta marwoju


Paranoid

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze japońskie podwodniaki w 350: I-36 ukończony w lutym 2014r luty, I-37 ukończony w kwietniu 2014, I-56 to wrzesień 2014.

 

Farby Tamiya i Gunze, weathering AK Interactive.

 

I-36 - stan na 1945rok, wersja po ostatniej modernizacji. I-58 AFV Clubu po kilku przeróbkach, sam I-58, miał iść do kosza po dosyć nieprzyjemnym wypadku, jednak poskładałem go do całości i ukończyłem jako typ B1.

 

774ffdd14a5df028.jpg

549efd71b568adfb.jpg

517fe319832a0ccd.jpg

fab8176d3a2ab4de.jpg

a437bb36198d8d5a.jpg

 

I-37 - stan na koniec 1944roku. Słynny "Rzeźnik Oceanu Indyjskiego" w wersji nosiciela Kaitenów, miał tylko 4 bo na pierwszej misji napotkał na amarykańskie DE i tyle było kariery jednego z większych pojebańców w IJN. Będę musiał mu usunąć hangar bo poniewczasie dowiedziałem się, że ten okręt wtedy zamiast hangaru miał mieć platformę z 25mm ( coś jak Gato albo U-673 ) Aoshimowe B1, moim prywatnym zdaniem, jeśli bierzemy pod uwagę samą składalność biją na głową AFV Club. Pod innymi względami jednakże Aoshima niekoniecznie dorównuje AFV Club.

 

0791e32fb9c4f8ad.jpg

6663970cb811d55d.jpg

136632da117ee0e3.jpg

8c22162fd6993b29.jpg

2947bb4eb6e6f72c.jpg

2c516653eae7905c.jpg

 

I-56 - stan na Bitwę w Zatoce Leyte, gdzie ustrzelił amerykanom desantowca i lotniskowiec ( total loss pierwszego i uszkodzenie drugiego ). Model przerabiany z I-58 early AFV Clubu, przyjemna robota.

 

eee8f58249bd7756.jpg

2a267103ba1b52f7.jpg

a76242eb90bf199e.jpg

6f6af607c55502c7.jpg

882cb5621935d4c7.jpg

 

Kaiten type I - Choroszy Modelbud 1/72 ukończony w lipcu 2014, sporo roboty, ale efekt mizerny, szpachlowanie glutem i szlifowanie, szpachlowanie i szlifowanie, szpachlowanie i szlifowanie, szpachlowanie i szlifowanie i tak do.....akceptowalności, wrzucam, coby był do serii:

 

d3d430b71ccd81e6.jpg

 

Radziecki okręt podwodny typ K, Mikromir skala 1/350 grudzień 2012 roku. Fajny zestaw ale równocześnie wymagający ogromu pracy, pewnie kiedyś doczeka się kalek, z nastawieniem na kiedyś, bo firma zapomniała dodać do zestawu. W planach inne radzieckie podwodniaki, niekoniecznie drugowojenne.

 

737ac560e491a34d.jpg

22184d53d3029455.jpg

Zdjęcie gatunkowe z B3 i Gato ( docelowo będzie Harder w słynnym kamo ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zacna kolekcyja mości Panie

Zastanawiam się tylko czy na tym E14Y nie powinny być żółte pasy na skrzydłach

 

PS: Z tymi kalkami to chyba Mikromirowa przypadłość - w moim Skipjacku też nie było.

 

Dzięki,

 

Spośród op Kraju Kwitnącej Wiśni w planach jest jeszcze I-47 ( czeka na drutologię ), I-58 late, I-27 z Ko Hyoteki ( prawie gotowy, tylko zaliczył lekki spadek i robota się cofnęła ), IXC, C3 (I-52 lub I-53) robione z B1, może jeszcze jakiś C1, lub coś podobnego :D Nie wiem jeszcze co z tego wyjdzie, zestawy są i mam je, a co do reszty się zobaczy

Słuszna uwaga, powinien iść jeszcze ten żółty pas identyfikacyjny, mam trochę takiej kalki to się dotnie i położy.

 

Wiesz może w sumie, gdzie można reklamować tą firmę, bo to faktycznie niepierwszy przypadek ( mam trochę ich pudełek i w pr.1910 to samo )

 

Fajna kolekcja się zaczyna ...

 

 

TYP K - czy to nie z tego typu był słynny K-21 [MM] ?

 

pzdr.

 

Dzięki, tak to ten sam typ co K-21, MM-a za małolata kleiłem, był naprawdę fajny, a i wielkość właściwa, chyba 1:150 czy coś takiego - nie bydle i nie mikrob.

 

Swoją drogą inny okręt z tego typu miał znacznie ciekawszą i prawdziwszą historię niż K-21. Mowa o K-3, ten to chyba jedyny okręt podwodny w dziejach ( oprócz USS Salmon, który zeszrocił fregatę japończykom i chyba jakiegoś Type VII który ustrzelił DD aliantom w taki sposób ), który przetrwał i zwyciężył w walce na powierzchni z eskortowcami, które go uszkodziły bombami i zmusiły do wynurzenia. Ogniem swoich setek zatopił jednego i uszkodził kolejne - potwierdzone i uznane wydarzenie. Ten sam okręt miał znacznie więcej sukcesów ( łącznie ustrzelił 3 eskortowce i uszkodził 2 statki - ewenement jak na marną skuteczność radzieckiej floty podwodnej, chociaż u nas też jakoś rewelacji nie było, w stosunku do tego co było kiedyś głoszone )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w pr.1910 to samo...

Zdobyłeś Kaszalota? gdzie? kiedy?

Cholercia, ja na niego poluje prawie dwa lata i d...

Pisałem do producenta, ale podobno już ich nie produkują.

Raz była licytacja na alezło ale mnie ktoś ubiegł - mam nadzieje że nie ty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w pr.1910 to samo...

Zdobyłeś Kaszalota? gdzie? kiedy?

Cholercia, ja na niego poluje prawie dwa lata i d...

Pisałem do producenta, ale podobno już ich nie produkują.

Raz była licytacja na alezło ale mnie ktoś ubiegł - mam nadzieje że nie ty

 

 

Szczęśliwie to nie ja , kiedyś sporo temu go zakupiłem w warszawskim sklepie na Bruna W ofercie u nich wisi nadal, ale z adnotacją na zamówienie. Więc nie wiem jak teraz, może mają importera, któremu zalega, a może lubią mieć dużo pozycji nie koniecznie dostępnych w ofercie... Zestaw ten też mają w exito, ale w ich ofertę i dostępność nie wierzę jeśli chodzi o modele firm innych niż Eduard, bo tego całą półkę mieli ( stan na maj 2015 ). Mikromira ( i to nawet sporo ) na alledrogo ma jeden sklep modelarski, 1910 nie widziałem ale może mają też w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kiedyś sporo temu go zakupiłem w warszawskim sklepie na Bruna W ofercie u nich wisi nadal, ale z adnotacją na zamówienie

No właśnie to tylko teoria. Moje zamówienie z 1910tką "wisi" w Martoli od połowy 2013 z adnotacją "w oczekiwaniu na dostawę"

Pisałem do MM w tej sprawie i odpisali skrótowo, że wszystkie egzemplarze się sprzedały i nie mają na stanie (tak jak 705K - ale to nie żal, bo HB wypuścił już dużo lepszą jakościowo). Może kiedyś jeszcze wyjdzie... może HB coś wypuści bo oni od kilku lat są w "natarciu" jeśli chodzi o sowieckie o.p w 1:350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna kolekcja i super wykonanie.

 

PS Kilka pytań laika.

 

Czy są jakieś książki w naszym języku poświęcone nipońskim podwodniakom? (z wyjątkiem jedynej znanej mi " Zatopieni" wyd Finna)

Okręty radzieckiego typ K nie posiadały relingów? czy to tylko brak zestawu, albo może z powodu braku kalek nie przyklejone jeszcze aby nie przeszkadzały? (edit na fotkach znalezionych w interku chyba typu K mają... czy planujesz wykonać je w swoim modelu i ładniejszą podstawkę ;) ?)

Słynne kamo Hardera podlinkuje ktoś zdjęciem? Będę wdzięczny za ewentualne odpowiedzi. Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kiedyś sporo temu go zakupiłem w warszawskim sklepie na Bruna W ofercie u nich wisi nadal, ale z adnotacją na zamówienie

No właśnie to tylko teoria. Moje zamówienie z 1910tką "wisi" w Martoli od połowy 2013 z adnotacją "w oczekiwaniu na dostawę"

Pisałem do MM w tej sprawie i odpisali skrótowo, że wszystkie egzemplarze się sprzedały i nie mają na stanie (tak jak 705K - ale to nie żal, bo HB wypuścił już dużo lepszą jakościowo). Może kiedyś jeszcze wyjdzie... może HB coś wypuści bo oni od kilku lat są w "natarciu" jeśli chodzi o sowieckie o.p w 1:350

 

HB pewnie zrobi go w końcu, po ich wysypie, zbyt dużo już nie zostało. Mogliby się wziąć też za IIwojennych radzieckich podwodniaków ( przynajmniej chociaż Sriedneje i Malutkie ) przecież to w ChRLD też pływało.

 

PS. jakby ktoś zrobił pr.940

 

Fajna kolekcja i super wykonanie.

 

PS Kilka pytań laika.

 

Czy są jakieś książki w naszym języku poświęcone nipońskim podwodniakom? (z wyjątkiem jedynej znanej mi " Zatopieni" wyd Finna)

Okręty radzieckiego typ K nie posiadały relingów? czy to tylko brak zestawu, albo może z powodu braku kalek nie przyklejone jeszcze aby nie przeszkadzały? (edit na fotkach znalezionych w interku chyba typu K mają... czy planujesz wykonać je w swoim modelu i ładniejszą podstawkę ;) ?)

Słynne kamo Hardera podlinkuje ktoś zdjęciem? Będę wdzięczny za ewentualne odpowiedzi. Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.

 

Dzięki

 

Po polsku są jeszcze Podwodni Kamikadze Yutaka Yokoty z Finny ( rzecz się dzieje na I-47 i I-36, a koleś był pilotem Kaitena ) Moim zdaniem świetna rzecz, taki japoński "Okręt", mimo, że wspomnieniowy. Okręty Wojenne wydały kilka artykułów na ten temat, poświęconych niektórym typom - tutaj musisz szukać w poszczególnych numerach a i artykuły jak to jest w zwyczaju w OW są w kilku częściach. Od czasu do czasu pojawi się jakiś artykuł w MSiO. Jeśli czytasz po rosyjsku to jest świetna książka J.W.Apałkowa, którą mam i powiem tylko, że to jest biblia dla kogoś zainteresowanego tematem, mnóstwo rysunków poszczególnych okrętów i modyfikacji.

 

Relingi i olinowanie na Katjusce zamontuję jak dostanie kalkę. Podstawka czemu nie, Zbudowanie nowej nie jest problemem

 

Harder był słynny nie tylko z racji niezwykle skutecznego gnębienia japońskich niszczycieli jak i pewnego koloru Podobno tak był pomalowany podczas swojego słynnego patrolu.

http://modelingmadness.com/review/misc/ships/us/tmchara.jpg

Koleś zrobił okręt na złej wersji otworów przelewowych. A ja za to będę musiał zmienić położenie radaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książek prawie nie ma, a szkoda. Za to po angielsku jest tego na kilometry więc warto się uczyć

 

...Okręty Wojenne wydały kilka artykułów na ten temat, poświęconych niektórym typom...

Wbrew pozorom nie było tego dużo:

- nr spec 43 (poświęcony flocie japońskiej): artykuł o typie K6 Kaichū (Ro35 - Ro56)

- nr 123: artykuł Ł.Stacha o podwodnych transportowcach typu D

- nr 100/101/102 (3cz.): artykuł K.Lipińskiego i A.Worona o typie J Junsen

- nr 116: artykuł o udziale podwodniaków IJN w walkach o Holenderskie Indie Wschodnie

 

Jeszcze w nTW były dwa artykuły ciekawe:

- nr 1996/12: o I-400 Sentoku

- nr 2000/12 + 2001/01 (2cz.): o typie ST i STS (ale one były dopracowane pod koniec wojny i chyba nie brały udziału w walkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak to ten sam typ co K-21, MM-a za małolata kleiłem, był naprawdę fajny, a i wielkość właściwa, chyba 1:150 czy coś takiego - nie bydle i nie mikrob.

 

- też go dziargałem z MM-a

 

Skala 1:150

Wymiary modelu:

(długość X szerokość X wysokość) 65cm x 5cm x ?cm

 

Spośród op Kraju Kwitnącej Wiśni w planach jest jeszcze I-47 ( czeka na drutologię ), I-58 late, I-27 z Ko Hyoteki ( prawie gotowy, tylko zaliczył lekki spadek i robota się cofnęła ), IXC, C3 (I-52 lub I-53) robione z B1, może jeszcze jakiś C1, lub coś podobnego :D Nie wiem jeszcze co z tego wyjdzie, zestawy są i mam je, a co do reszty się zobaczy

 

-

 

- będzie zacna kolekcja

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zibi85mig - Pogrzebałem w swoich materiałach jeszcze i apropos książek jest jeszcze całkiem niezła wydana w PRL-u publikacja Tadeusza Marii Gelewskiego "Krew na Oceanach" - opisana doktryna działania, zbrodnie wojenne ( głównie omówione niezwykłe wyczyny I-8 oraz I-37 w tym temacie ) , działalność bojowa japońskich op potraktowana wybiórczo ale coś można wyłapać, jest też trochę różnych ciekawostek. Modelarsko przydatność praktycznie zerowa ale historycznie niczego sobie ( choć parę danych się już zestarzało ). Dostępna na alledrogo za mniej niż 10 złotych

 

Artykuły w MSiO:

11-12/2006 - Okręty typu Sen Taka

4/2009 - Zatopienie I-1

3-4/2014 - I-8 vs Tjisalak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze znalazłem serię pt: Japońska flota podwodna 1905-45 w OKRĘTACH:

cz.1 : 2012-04

cz.2 : 2012-06

cz.3 : 2012-09

cz.4 : 2012-10

Trochę chaotycznie napisane, ale sporo ciekawych fotek i informacji. Chociaż jeśli chodzi o OKRĘTY to radziłbym ostrożność, bo sporo błędów u nich znajduje (pytanie czy to olewactwo czy może brak korekty redakcyjnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam jeszcze "Szare Wilki Hitlera. U - booty na oceanie indyjskim." Autor: Lawrence Paterson

Książki jeszcze nie czytałem i mimo że jej główną treść stanowią zapewne działania U-bootów, spodziewam się też co nieco o nipońcach. Np opisu różnic w taktyce, strategii oraz planach obu sojuszniczych flot podwodnych, opisu bazy w Penangu, działań okrętu U 511(następnie sprzedany Japonii jako RO 500) i relacji panujących pomiędzy załogami sojuszników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Kończąc temat książek (wiem, wiem to forum modelarskie!)dotyczących japońskich podwodniaków, lada dzień ma się pojawić coś takiego

"Zmarnowany potencjał. Japońska flota podwodna w okresie walk na Pacyfiku 1941-1945" autor Łukasz Stach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Jakby kogoś interesowało w temacie japońskich OP to służę informacjami. Tak się składa, że skrobnąłem tą książkę "Zmarnowany potencjał", ma one pewne błędy (nie jestem nieomylny), ale jak są jakieś pytania co do okrętów podwodnych Nipponu to postaram się odpowiedzieć.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.