Skocz do zawartości

BMW R12 z koszem Stoye TS 1:35


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w kolejnej mojej relacji z budowy cywilnego motocykla.

 

Tym razem położyłem łapki na modelu BMW R12, który po modyfikacjach będzie miał wyglądać co najmniej jak model w 1:9. Jak baza posłuży mi model z poniższego zdjęcia.

 

55e8011cd144804f837042f7401d10b0.jpg

 

Model IBG nie jest najgorszy, ale Zwezda chyba trochę lepiej oddała ramę. Poza tym przeszkadza mi chropowata powierzchnia niektórych elementów (będę musiał je wypolerować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zauważyłem, że nie zawsze wyświetla się obrazek z poprzedniego postu. Może teraz będzie widać Chodzi o to, że z tego:

 

BMW%20R12.jpg

 

Chcę zrobić to:

 

1936-BMW-R12-LS.jpg

 

A tak wyglądają pierwsze prace nad modelem. Zacząłem od odchudzenia błotników, bo to co było w modelu nie bardzo ma się do rzeczywistości...

 

P1010736.jpg

P1010737.jpg

 

Potem zabrałem się za ramę. Wyciąłem górną część i wstawiłem profil z imitacją tłoczenia (trzy paski plastiku sklejone w kanapkę). Ponadto w przedniej części "wydrapałem" podobne przetłoczenie. Wymieniłem główkę ramy, co pozwoli da dowolne ustawienie przedniego koła. Zmieniłem też profil tej części ramy, która jest za silnikiem i styka się z tylnym błotnikiem. Wreszcie dodałem mocowanie baku i wymieniłem mocowania sprężyn siedzenia.

 

P1010733.jpg

P1010732.jpg

P1010734.jpg

 

Wczoraj zabrałem się za przedni widelec, który jeszcze wymaga dopieszczenia:

 

P1010738.jpg

P1010739.jpg

 

Ale już pokusiłem się o zdjęcia wszystkich części złożonych "na sucho".

 

P1010742.jpg

P1010743.jpg

 

Wszelkie sugestie, doping lub samo podglądanie relacji jest mile widziane. Zapraszam - kolejny odcinek już wkrótce

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się super. Wpędzasz innych w kompleksy.

Przypadkowo odkryłem, że mam do dyspozycji laser do cięcia papieru. Gdybyś czegoś potrzebował, służę pomocą.

Przykład w mojej relacji z Peterbilta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Marak,

 

Nie chodzi mi o to, żeby moimi modelami wpędzać innych w kompleksy. Chcę raczej pokazać, że nawet budując model z pudełka nie trzeba akceptować wszystkich części jak leci prosto z ramki.

 

P. S. Z góry dziękuję za pomoc - odezwę się jak będę potrzebował coś wyciąć laserem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

Znowu "masochista sadysta" w akcji oczywiście w pozytywnym znaczeniu, podglądam a jakże, lubie twoje dłubanki aczkolwiek skala chyba nie ta :P bo jak skala ok to co tłoki będą działacw silniku?

pozdrawiam i zaglądam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

W tym modelu nie będzie się ruszało nic oprócz kierownicy. Za to planuję jeszcze parę rzeczy popraić i zmienić. Np z resztki gumy jaka mi została po SHLce chciałbym odlać opony, zrobię też szprychowanie od podstaw, poprawię parę części, w których są jamy skurczowe i od podstaw zrobię kosz i jego ramę. Nie podobają mi się żeberka cylindrów (ani w tym modelu, ani w modelu Zvezdy), dlatego zrobię nowe z żywicy. No i pewnie w międzyczasie wymyślę sobie jeszcze jakieś utrudnienia

 

A za 1:35 zabrałem się celowo, bo chciałbym się w nią trochę 'wkręcić', żeby potem zrobić jakiś żywiczny motor do sklejania dla innych modelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w kolejnym odcinku rezlacji z budowy modelu tego wspaniałego klasyka.

 

Na początek dokończenie widelca. Usunąłem elementy, z którymi miały się stykać mocowania błotnika i nawierciłem otwory do zamocowania kierownicy.

P1010745.jpg

 

Samą kierownicę wykonałem od podstaw, ponieważ lekkie przesunięcie formy uniemożliwiało prawidłowe wykonanie kierownicy z zestawu. Po prostu oszlifowanie przesunięcia z jednej strony kierownicy zmieniło profil przekroju poprzecznego z okrągłego na eliptyczny...

P1010750.jpg

 

Również przednią lampę musiałem trochę zmodyfikować. W zestawie w ogóle nie ma kloszy lamp (żadnej przezroczystej ramki). Dlatego odbłyśnik, klosz i chromowany pierścień wykonałem od podstaw, a "michę" lampy mocno odchudziłem okrągłym frezem. Nie wiem tylko po co IBG zrobili lampę w dwóch częściach. Chyba tylko po to, żeby w pudełku było więcej części...

P1010755.jpg

 

A tu lampa sklejona babolem Blue-Tac, kontrolki i kluczyk dodam po malowaniu:

P1010764.jpg

 

Akumulator wykonałem od podstaw, bo nie chce mi się bawić ze szpachlowaniem jam skurczowych:

P1010757.jpg

 

Bagażnik w modelu IBG to w ogóle jakieś nieporozumienie. Musiałem go odchudzić, zaokrąglić i dodać mocowania do błotnika:

P1010758.jpg

 

Zresztą nad błotnikami też jeszcze trochę popracowałem. W przednim dodałem mocowanie tablicy rejestracyjnej, i mocowania do widelca, a do błotnika kosza dorobiłem imitację lampki pozycyjnej.

P1010752.jpg

P1010751.jpg

 

A rama prezentuje się tak:

P1010761.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

W dzisiejszym odcinku niestety niewiele. A to dlatego, że model malowałem moim "ulubionym" czarnym połyskiem. A potem dłuuuugo nakładałem szparunki... Zapewniam Was, że szparunki w 1:35 wymagają mocnych nerwów.

 

P1010766.jpg

P1010769.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zapewniam Was, że szparunki w 1:35 wymagają mocnych nerwów...

Wierzę na słowo. Nawet muszę wierzyć na słowo, bo do 1:35 ja nie podchodzę (nie mam takich nerwów)

...A potem dłuuuugo nakładałem szparunki...

Zakładam, że szparunki to te białe paski. Wydaje mi się, ze łatwiej je zrobić malując cały model białym, potem nakleić paski maskujące i malować czarnym. Można też białych pasków nie malować tylko nakleić białą taśmę do paznokci (niestety, ma ona dość słaby klej, więc też wymaga cierpliwości).

 

Niemniej jestem pełaen podziwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, ze łatwiej je zrobić malując cały model białym, potem nakleić paski maskujące i malować czarnym. Można też białych pasków nie malować tylko nakleić białą taśmę do paznokci (niestety, ma ona dość słaby klej, więc też wymaga cierpliwości).

 

Witaj Marak. Tak, szparunki to te ozdobne linie. Próbowałem przy SHLce malować szparunki metodą, którą opisałeś wyżej i słabo to wyszło, bo taśma AIZU, której użyłem do maskowania odrywała wierzchnią warstwę farby całymi płatami. Ewidentnie mój błąd przy malowaniu (za gruba warstwa i dodatkowo to, że pozwoliłem farbie całkowicie wyschnąć i skleić się z taśmą ).

 

Żonka proponowała mi zakup tych tasiemek do paznokci, ale sama jeszcze ich nie używała i nie wiemy jaką one mają szerokość. Dlatego pociąłem kawałek starego białego arkusza do drukowania kalek na paski (najcieńsze jakie mi się udało uciąć nożykiem) i nakładałem na model przy pomocy Microsolu. Szczególnie w miejscach najostrzejszych łuków widać, że to prosty odcinek ściśnięty w ciasny łuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tasiemki do paznokci mają szerokość 0,8 do 1 mm (każda rolka jak sie trafi). Ale na łukach miałbyś duże problemy, więc nie był to najlepszy mój pomysł. Za to fajne są np. na imitację opasek.

Odnośnie zrywania farby. Ja już używam tylko taśmy Tamiya, a pod taśmę staram się dawać farbę "gunze C", albo jakąś olejną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy SHLce dałem pod spód złotego Humbrola, taśma AIZU to to samo co Tamiya, tylko cięte na bardzo wąskie szpulki (ja używałem 0,4 mm). Problem w tym, że na wierzch początkowo psikałem czarny połysk Gunze i powiem, że już tego Gó... nie użyję. Ma tak słabe krycie, że musiałem oblać model, żeby z brunatnego zrobił się czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.