Skocz do zawartości

AutoCad


Wicio1d

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o Autocad, (pomyliłem się w nazwie), generalnie nie tylko sklejam plastik, ale także modele papierowe. Planuje wykonać model kościoła w skali 1:100, mam już fotki odpowiednio przerobione w programie ppp. Wiadomo fotki w tym programie maja jakaś skale, inna od zamierzonej. Słyszałem że w autocadzie jest możliwość przeskalowania danego obiektu czy tez fotki.

 

Mam nadzieje,że dobrze wyjaśniłem problem bo nieraz fatalnie mi to wychodzi.;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym ze sposobów "przeskalowania" jest ustawienie sobie zdjęć jako tła w autocad. Narysowanie i użycie polecenia skala.

Podczas wklejania tła jako obrazek program z niezrozumiałych względów czasem potrafi odrobinę powiekszyć lub pomniejszyć . A nie łatwiej samemu narysować od podstaw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i łatwiej, ale też trzeb potrafić rysować, a spod mojego ołówka zawsze wychodziły szkaradła. A z reszta, jak by mi się udało uzyskać ten rysunek w skali 1:100 w autocadzie, to od tego chciałbym odrysowywać i przejść do meritum sprawy. Wydaje mi się,że rysowanie też jest skomplikowane, wystarczy jedna pomyłka i okaże się że muszę zgumować pół rysunku, no to idzie się załamać. Powalczę z autocadem, jak to nie pomoże odwołam sie to tradycyjnych metod, czyli szkicu ołówkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadam, popytam o autocad i jutro napisze. Jeżeli chodzi o samo rysowanie mogę pomóc, ponieważ siedzę w tym programie na codzień. Ale nie wklejałem zdjęć na podkładkę. Wiem kto wie i sie go zapytam, jak będę wiedział to napisze co i jak. W każdym razie na etapie wklejania zdjęcia jako tła można je skalować i wpasowywać. Dobrze by było, abyś znał kilka bazowych wymiarów rzeczywistych, to by bardzo uprościło sprawę. Co do gumowania połowy rysunku, to nie jest to konieczne w autocad. Pozdrawiam !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej zdjęcie i wyskaluj je tak aby miało rzeczywisty wymiar tzn. np drzwi, które mają 100 cm szerokości powinny mieć w cadzie wymiar najlepiej 100 (jeśli rysujesz w centymetrach), 1 (w metrach), 1000 (w milimetrach). Jeśli ustalisz już jednostkę, to wystarczy obrysować co potrzebujesz i wydrukować w skali. Metoda wydruku w skali zależy już od tego jakiego masz cada. Jeśli coś z ostatnich, to w przestrzeni papieru ustawiasz w opcjach layotu skalę 1:1. Żądaną skalę wydruku uzyskujesz w uaktywniając w zakładce papieru obszar modelu i wpisując komendę "zoom". W liście podkomend podajesz żadaną skalę np. 1/10 (jeśli rysujesz w centymetrach) z parametrem xp. Czyli łącznie "1/10xp" i enter. Wtedy obraz ustwia się w skali. Oczywiście nie należy już potem zoomować przypadkowo przy aktywnym obszarze modelu. Uaktywniamy z powrotem obszar papieru, plot i mamy wydruk w skali. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i łatwiej, ale też trzeb potrafić rysować, a spod mojego ołówka zawsze wychodziły szkaradła. A z reszta, jak by mi się udało uzyskać ten rysunek w skali 1:100 w autocadzie, to od tego chciałbym odrysowywać i przejść do meritum sprawy. Wydaje mi się,że rysowanie też jest skomplikowane, wystarczy jedna pomyłka i okaże się że muszę zgumować pół rysunku, no to idzie się załamać. Powalczę z autocadem, jak to nie pomoże odwołam sie to tradycyjnych metod, czyli szkicu ołówkiem.

Nie jest trudne jak chcesz to zawsze możesz pytać, na pewno pomożemy. Poza tym bardzo trudno jest tak narysować tak jak komputer. Potem możesz sobie wydrukować i będzie super dokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o Autocad, (pomyliłem się w nazwie), generalnie nie tylko sklejam plastik, ale także modele papierowe. Planuje wykonać model kościoła w skali 1:100, mam już fotki odpowiednio przerobione w programie ppp. Wiadomo fotki w tym programie maja jakaś skale, inna od zamierzonej. Słyszałem że w autocadzie jest możliwość przeskalowania danego obiektu czy tez fotki.

 

Mam nadzieje,że dobrze wyjaśniłem problem bo nieraz fatalnie mi to wychodzi.;-)

 

Kolego generalnie rysunek-model wykonuje się w skali 1:1 dopiero potem skalujesz na rysunek...

Pracuję w autocadzie 8 godzin dziennie od uhuhuhu.

To ma być kościół? Bierzesz metrówkę (taśmę zwijaną tak zwaną), i musisz zmierzyć chociaż jeden element tego kościoła, znać jeden wymiar. Druga sprawa to idź do architekta miasta po plany, ma obowiązek ci udostępnić ksero.

Gdy masz już kolego jakiś wymiar, najlepiej najdłuższy, wpisujesz go w postaci polilinii na modelu rysunku.

Potem na zdjęciu chwytasz jeden z punktów tego pomiaru i przesuwasz na tą linię, skalujesz fotę i malujesz po niej, ale polecam warstwowanie rysunku.

 

Jeśli chcesz dłużej bawić się z Acad to polecam literaturę z księgarni Heliona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie CONSTRUCTOR, chciałem właśnie napisać dokładnie to samo Hyhy, ja też siedze po osiem godzin dziennie w autocad Też od uhuhuhu ;) A do kolegi, który stworzył posta: KOLEGO, TRENING CZYNI MISTRZEM, A KTO PYTA MNIEJ BŁĄDZI Pozdrawiam !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie CONSTRUCTOR, chciałem właśnie napisać dokładnie to samo Hyhy, ja też siedze po osiem godzin dziennie w autocad Też od uhuhuhu ;) A do kolegi, który stworzył posta: KOLEGO, TRENING CZYNI MISTRZEM, A KTO PYTA MNIEJ BŁĄDZI Pozdrawiam !!

 

Mnie już oczka bolą od tych kreseczek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie już oczka bolą od tych kreseczek:)

Mnie też, mnie też ;) Ale to nic dziwnego jak się siedzi przy takim wielkim "telewizorze" ;) i skrobie się te "kreseczki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie już oczka bolą od tych kreseczek:)

Mnie też, mnie też ;) Ale to nic dziwnego jak się siedzi przy takim wielkim "telewizorze" ;) i skrobie się te "kreseczki ;)

No ale cóż, ja innej pracy nie widzę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak, to ma być kościół. Znam wymiar wieży, tj. 52m. Natomiast także zaopatrzyłem sie w wymiary ścian tej świątyni (głównie szerokość, a także grubość). Jesli chodzi o plany, sprawa jest skomlikowana, byłem na farze pytałem się nawet z proboszczem, szukalismy w pruskich księgach jakich kolwiek zapisek z tamtych czasów. Niestety świątynia jest z XVI wieku i żadnych takich planów nie zrobiono. Na pocieszenie znaleźliśmy plany samej fary, ale one mi narazie nie są potrzebne.

Jednak proboszcz wygrzebał z dokumentów współczesnych, rzut architektoniczny z lotu ptaka, zawiera on: ułożenie dachu, także rozlokowanie kaplic, nawy głównej (wszystkich scian i okien - przyokazji dopaczyłem się błędów, gdyż pominieto niektóre okiennice.), a także zawiera widok chóru.

Jęsli to jakos ułatwi sprawe mogę zamiesic fotki samego kościoła i tych rzutów które zdobyłem (mam je zeskanowane).

Chciałem dziś zabrać się do pracy, ale majstrowałem przy nysce milicyjnej. Jutro mam "wiecej" czasu i zaczne kombinować przy tym.

 

Mam proźbe, każdy z Was napisał swój pogląd na tą sprawe, ale wolałbym to jakoś uporządkowac. Więc ja moze zaczne (na tyle ile sie połapałem w tym co do mnie pisaliście), wrzucam fotke do autocada, i mam rozumiec że nakładam na nie linie (tzn na kontury budowli), a następnie skaluje tak czy inaczej???

Jak już coś to napiszcie jakis prosty schemat, mimo, że miałem stycznośc z tym programem. Nakładałem linie na kontury kościoła, jednak przypuszczalnie w wyniku mojego błędu, utraciłem moja prace - nie wiem w jaki sposób, mimo że zapisałem. Ale mniejsza o to.

 

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam proźbe, każdy z Was napisał swój pogląd na tą sprawe, ale wolałbym to jakoś uporządkowac. Więc ja moze zaczne (na tyle ile sie połapałem w tym co do mnie pisaliście), wrzucam fotke do autocada, i mam rozumiec że nakładam na nie linie (tzn na kontury budowli), a następnie skaluje tak czy inaczej???

Jak już coś to napiszcie jakis prosty schemat, mimo, że miałem stycznośc z tym programem. Nakładałem linie na kontury kościoła, jednak przypuszczalnie w wyniku mojego błędu, utraciłem moja prace - nie wiem w jaki sposób, mimo że zapisałem. Ale mniejsza o to.

 

Tak jak mówisz. Niestety pamiętaj, że takie skalowanie z fotki to raczej żmudna i bezsensowna praca bo efekt końcowy nie będzie taki jak powinien byc, czyli dokładny :(

Nie da się tez tak wszystkiego na forum opisac :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wrzucić szkic, który wczesniej było odpowiednio obrobiony w programie PSP, ale Autocad tego nie widzi i nie da sie tego wkleić. Help me!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wrzucić szkic, który wczesniej było odpowiednio obrobiony w programie PSP, ale Autocad tego nie widzi i nie da sie tego wkleić. Help me!!

 

A przy wrzucaniu jaką skalę mu narzuciłeś? może obrazek do skali nie pasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek jest w formacie jpg. Constructor o jaka skale chodzi, bo nie czaje. Ogólnie z spraw informatycznych jestem cienki jak tyłek węża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.