Skocz do zawartości

MiG-21PF - Symbol Zimnej Wojny. 1:48 Eduard


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie poprzeglądałem zdjęcia 7101 jakie mam na stanie i tam w komorach podwozia sodoma i gomora ;)

 

ps. Zdjęcia PFa ze Skarżyska niewiele pomagają w temacie wyglądu wnęk podwozia

 

http://lotnictwo.net.pl/gallery/photo/aircraft-Mikoyan_Gurevich_MiG-21PF_Fishbed/airline-Poland_-_Air_Force/reg-2401/cn-762401/foto-304209.html

 

Ale przynajmniej jest punkt zaczepienia przy doborze koloru płatowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Link z fotkami luków silnikowych .

http://dfiles.eu/files/68wam4jdf

 

Samoloty raczej w bieżacej eksploatacji , a więc fotki w miarę ładnie odwzorowują wygląd i stan poszycia .Większośc ubrudzeń to olej i paliwo z drenażów rozpylane w czasie rozruchu i lotu + kurz +opływ powietrza .Czarne smugi przy obrysach luków , wkrętach to rozpylone pozostałości smaru +kurz , brązowo-rdzawe smugi , zacieki to "przypieczony" olej silnikowy . A wracając do brudu we wnękach goleni - powodem większości były rozbryzgi smaru [ smarowane były elementy mechanizmu na goleniach , węzły zawieszenia goleni i wciągnika - tam były punkty smarowania i tego smaru łądowało się aż zaczął wypływać na zewnątrz ] .

Odnośnie hamowania koła podczas startu - jeśli masz dokumentację -szukaj w opisie "Instalacja hamowania kół" współdziałają inst.pneumatyczna i hydrauliczna .

Jeszcze jedna rada [ jeśli mozna ] przy montowaniu goleni i ich osłon zwróć uwagę na ich wzajemne ułożenie .Patrz fotki poniżej .

http://imgur.com/jCYpdII

http://imgur.com/ZZx3cMq

http://imgur.com/WVnZu5f

http://imgur.com/d3wv3uy

http://imgur.com/Zw2pQdu

Dużo Modelarzy popełnia błąd i wtedy podwozie wygląda karykaturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie hamowania koła podczas startu - jeśli masz dokumentację -szukaj w opisie "Instalacja hamowania kół" współdziałają inst.pneumatyczna i hydrauliczna .

No właśnie dokumentacji w pracy mam całkiem sporo, ale nie do MiG-21. Aczkolwiek na czuja to zasadniczy i awaryjny sposób czy hamowania czy wypuszczania podwozia będzie podobny jak i w innych odrzutowych. Zwiodło mnie nieco utrzymanie koła w pozycji pionowej ;)

 

ps. I nie pytaj, czy możesz podrzucać materiał dowodowy i udzielać rad. Niech nikt, kto ma wiedzę nie pyta o takie rzeczy Foty rewela, bardzo pomocne. Wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za namową migospeców "odkurzyłem" we wnękach podwozia głównego. To już będzie efekt finalny, żadnych więcej zmian ;)

 

DSCN3217_zpspxjcusmf.jpg

 

DSCN3216_zpsfxenzggh.jpg

 

Zrobiłem też stożek wlotowy. Trzy kolory, cztery warstwy, maskowanie solą, ścieranie farby gąbką ścierną, malowanie na bardzo małym ciśnieniu z dużym skokiem iglicy, zeby aerograf "pluł" małymi plamkami, et viola:

 

DSCN3212_zpszozrydm8.jpg

 

DSCN3214_zpse3ejvjq6.jpg

 

DSCN3215_zpslasscaqt.jpg

 

Dopieszczę jeszcze tylko wnęki hamulców aerodynamicznych (zloty - jeszcze raz dzięki za foty) i można składać płatowiec do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna być widać sylwetkę najzgrabniejszej z dwidziestychpierwszych.

 

DSCN3218_zpss1ihgvhz.jpg

 

DSCN3219_zpsntnfsfd8.jpg

 

Zoom w aparacie trzeszczał jak robiłem to zdjęcie i widać jakieś przekłamania, bo mi model "wygło"

 

I zdjęcia pokazowe, ile będzie do szpachlowania. A będzie niewiele. Eduard bardzo sprytnie zaprojektował te modele.

 

DSCN3220_zpswehnz9j7.jpg

 

DSCN3221_zps9ax4fcsm.jpg

 

DSCN3222_zpsj9atpoow.jpg

 

Raz, że spasowanie dobre, to jeszcze samych widocznych łączeń naprawdę niewiele. To zdecydowany plus. Powinno wystarczyć szpachlowanie gęstym CA, miejsca do obróbki nie są trudne, a i linii do odtworzenia po szlifowaniu nie będzie wiele. Istotna rzecz przy wklejaniu skrzydeł do modelu - warto kierować się instrukcją i wkleić najpierw spodnią część kadłuba z dolnymi powierzchniami skrzydeł, i dopiero na to kleić górę płata. W ten sposób można ściśle przyłożyć krawędź u nasady do boków kadłuba i tym sposobem zaoszczędzić sobie szpachlowania tego połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z ostatnich dni urlopu ;) No i model jest bardzo "user friendly" więc nie ma wiele przestojów.

 

Z tymi przebarwieniami to sam lubię, jak szczegóły i smaczki wychodzą po przyjrzeniu się detalom. Taki złoty środek między modelem gładkim jak ściana w gładzi gipsowej a impresjonizmem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę małych prac za mną. Pomalowałem i przykleiłem do reszty kadłuba ostatni segment opływu dyszy wylotowej. Interesowało mnie w zasadzie tylko malowanie wewnątrz, ponieważ zewnętrzne powierzchnie będą malowane dopiero po przyklejeniu grzbietu i statecznika pionowego a z przymiarek na sucho wynika, ze nie będzie to spacerek i szpachla raczej tam zagości.

 

DSCN3257_zpstffxb5qr.jpg

 

DSCN3258_zpsmea2figc.jpg

 

W międzyczasie zrobiły się golenie podwozia. Tego typu drobnicę dłubię sobie w międzyczasie, jak mnie wielkogabarytowa robota znudzi. ;)

 

DSCN3262_zpsvlh0bxj2.jpg

 

Do celownika przeziernego dodałem mały bajer - mechaniczne przyrządy celownicze na wypadek, gdyby hi-tec zawiódł Ot, zaufanie do nowoczesności rodem z lat 60tych ;) Mały bajer, więc foto przez lupę. Element skanibalizowałem z blaszki do Jak-3. Są tam dwa elementy tego typu (producent przewidział, że może toto zaginąć w czeluściach dywanu ), więc w docelowym modelu też go nie zabraknie. ;)

 

DSCN3260_zpszhoocfad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa ten celownik U Edka w zestawie nie było tego?

 

Niestety. Ani w blachach do PF ani do PFM nie ma tego ustrojstwa. A szkoda, bo dodaje uroku

 

Jeżeli będzie z GP-9, musisz dorobić pulpit nad PKI.

 

Pod kadłubem Będzie PTB-490. Myślałem nad GP-9, ale musiałbym go podprowadzić z zestawu do 21PFM (a planuję go "na bogato" właśnie z GP-9 i dwoma Monsunami) albo kupować żywiczny, który dedykowany jest do modelu Academy, więc do Edka pewnie pasował by jak pięść do nosa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja się nie zmarnuje, ani w warsztacie Leszka, ani u mnie, bo też będę robił 21PFM z GP-9.

 

Tymczasem skompletowałem kokpit. Ostatnie foty przed zamknięciem osłony. Rama szyby pancernej z PKI jest przyłożona na sucho, dlatego kolimator nie jest w osi kabiny, przy sklejaniu będzie upilnowane.

 

DSCN3311_zps88lqnftt.jpg

 

DSCN3312_zps5zljizzs.jpg

 

DSCN3313_zpsr1ru1jzf.jpg

 

DSCN3314_zpspzgqptoc.jpg

 

Uczeni radzieccy nie rozpieścili pilotów przesadną widocznością do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za malowanie dyszy. Jednak przed przyklejeniem grzbietu, bo jak dobrze pokombinować to powinno dać się dokleić jedno do drugiego bez większego bólu, zobaczymy.

 

Malowane i cieniowane Alcladami plus dodatkowo Clear Blue lokalnie.

 

DSCN3315_zpsxafvr6g7.jpg

 

DSCN3316_zpsnwwa0huf.jpg

 

DSCN3317_zpsfk2p85hh.jpg

 

DSCN3320_zps3bgznsiq.jpg

 

DSCN3322_zpscfdcnb5v.jpg

 

DSCN3323_zpszglls8al.jpg

 

DSCN3324_zpsrx80ugcc.jpg

 

Spód dyszy dostanie jeszcze brudu i lekkich zacieków, ale z tym się wstrzymam jakby ktoś miał "ale" w stosunku do stanu obecnego. Dyszę do bisa malowałem ze trzy czy cztery razy Nie ma lekko. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Których alcladow użyłeś ?

Pierwszy pierścień malowałem mieszanką Aluminium i Magensium, tylny samym Aluminium. Cieniowałem Jet Exhaust.

Jedynie co to chyba powinna przy końcu przechodzić bardziej w czarny, albo taki jet exhaust alclada.

Oglądam tę dyszę i dumam co by tu pozmieniać, bo to jeszcze nie to. Drugi pierścień rzeczywiście potraktuję czymś mocniejszym, Tamiya Smoke i czarny błyszczący mi chodzą po głowie. Będziem kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemalowałem, a jakże

 

Przegrzałem i ubrudziłem dość srogo, ale bez przesadyzmu. Na moje usprawiedliwienie dział fakt, ze rozrzut w wyglądach osłon dysz na ołówkach jest przeogromny. A ja lubię zmęczone życiem samoloty ;)

 

DSCN3331_zps5uidof1h.jpg

 

DSCN3332_zpshh4rubkl.jpg

 

DSCN3333_zpstoti2kyj.jpg

 

DSCN3334_zpskbnyunqa.jpg

 

DSCN3335_zpsh7t8tado.jpg

 

Malowane tymi samymi kolorami, co poprzednio plus rude przegrzania wykonane copper Alclada. Na to wash i zacieki z czarnej i brązowej olejnej farby dla artystów.

 

Celowane mniej więcej w takie coś:

 

bulgarian-mig-21-03.jpg

 

histor6.jpg

 

mig_21_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.