Skocz do zawartości

MiG-21PF - Symbol Zimnej Wojny. 1:48 Eduard


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Specjalna 1 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 4 - Najlepszy model w barwach Polski

 

Postanowiłem wystartować w zimowym konkursie z MiG-21 w wersji PF z kilku powodów. Po pierwsze, sam okres historyczny dla rozwoju lotnictwa był znakomity, działo się wiele a dwudziesty pierwszy w lata sześćdziesiąte wpisuje się znakomicie. Po szalonej pogoni za prędkością konstruktorzy przypomnieli sobie, że czasem trzeba manewrować, stąd po coraz większych kątach skosu w prostych a później skośnych skrzydłach przyszedł czas skrzydła delta, które w zmienionej bądź nie postaci, wykorzystywane jest i dziś. Także refleksja na temat użycia działek przez samoloty myśliwskie po początkowym zachwycie kierowanymi pociskami rakietowymi uderzyła jak grom z jasnego nieba i na szybko zaczęto dodawać podwieszane zasobniki z działkami, po obu stronach żelaznej kurtyny, czego przykładem jest także MiG-21PF.

 

W ramach uzasadnienia tematu - "Symbol Zimnej Wojny", gdyż to najliczniej produkowany naddźwiękowy samolot na świecie, do dziś z resztą. Dodatkowo samolot planuję wykonać w malowaniu z 10PLM z Łasku w jasnoszarym, zwanym czasem "białym" malowaniu - no zimowe kamo jak nic

 

Regulaminowy in-box:

 

DSCN3108_zpsyea6lhxo.jpg

 

DSCN3109_zpsl06m1zkw.jpg

 

DSCN3110_zpso6k4m6fj.jpg

 

DSCN3111_zpskilrrvig.jpg

 

DSCN3113_zps1wskrjlv.jpg

 

DSCN3114_zpsryhtlcu0.jpg

 

DSCN3115_zps2nynt8ei.jpg

 

DSCN3116_zpsrnwhemxz.jpg

 

DSCN3117_zpss2pgpzjk.jpg

 

Zestaw Eduarda serii Weekend Edition. Zdecydowałem się na ten model, gdyż w Profi Packu są blachy do kokpitu w szarym kolorze, który do planowanego malowania nie będzie pasować. Zdecydowałem się więc na mały wybieg i dokupiłem blaszki w odpowiednim kolorze do wersji MiG-21PFM, które trzeba będzie nieco zmodyfikować (Prawy pulpit w kokpicie), ale tutaj wspomogę się starymi, nieużytymi blaszkami z MiG-21bis, z którego powycinam odpowiednie fragmenty i nakleję na obecny. Numer burtowy będę malował od masek Pmask, godło - Smok Wawelski - z kalkomanii robionej na zamówienie przez Pepsi Adama. Używałem już kalkomanii Jego produkcji nie raz więc i tym razem jestem spokojny o efekt końcowy.

 

Przy budowie na pewno pomoże mi temat o MiG-21 w dziale 1:1, z resztą stamtąd wziąłem pomysł na malowanie:

 

MiG-21PF-0022.jpg

 

Choć model planuję wykonać jako maszynę liniową, nie spod chmurki w muzeum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Piękny ołówek ja dziś rozpocząłem sklejanie pterodaktyla z czasów zimnej wojny jednak do konkursu nie przystępuję.

Życzę natomiast wszystkim z naciskiem na coś z szachownicą wspaniałej zabawy i ostrej rywalizacji do samej mety.

 

Zasiadam także w loży wnikliwych "oglądaczy"warsztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hohoho widzę, że będę miał z kim konkurować, bo też mam w planie MIGa-21, ale może coś innego jeszcze w rączki wpadnie, zobaczymy, póki co zostaję przy Migu, życzę miłej zabawy i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystartowałem tradycyjnie od kokpitu. Na początek potrzebe były małe przeróbki, aby blachy do PFM upodobnić do kokpitu PF. Wzorowałem się na tym zdjęciu:

porwnaniekabinpfpfm.jpg

 

Wyszło tak:

Panel_prawy_zpssknjoyaa.jpg

 

Kokpit po częściowym sklejeniu i pomalowaniu wygląda tak:

 

DSCN3128_zpsdrajfz89.jpg

 

 

DSCN3126_zps84lo5uw3.jpg

 

DSCN3125_zpstwjfkrvv.jpg

 

I po przymiarkach na sucho w kadłubie:

 

DSCN3120_zps06dy3gbg.jpg

 

DSCN3121_zpsu0wtcjdv.jpg

 

DSCN3122_zps4mol3h3i.jpg

 

DSCN3123_zpsswbrliql.jpg

 

DSCN3124_zpssmwt4oit.jpg

 

Za zainteresowanie dziękuję, tak dużego zamieszania się nie spodziewałem ;)

Powodzenia i życzę wysokiego miejsca tuż za mną.

Wzajemnie i nie dziel skóry na niedźwiedziu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banerek to dzieło moderacji i nawet nie wiesz, że go wykorzystujesz ;)

 

Osłona kabiny co prawda będzie zamknięta, ale poza ramą przedniej szyby nie ma żadnych elementów więc z zajrzeniem do kokpitu nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro taka interpretacja podchodzi może wystartuję z MiGiem-19 Tadka Góry. Co do zimy, w końcu Tadek słynął z bycia zimnym i wyrafinowanym... oczywiście wobec wroga i pozostałych przeciwności losu.

Jak lubił jeszcze zimne piwo to wal jak w dym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro taka interpretacja podchodzi może wystartuję z MiGiem-19 Tadka Góry. Co do zimy, w końcu Tadek słynął z bycia zimnym i wyrafinowanym... oczywiście wobec wroga i pozostałych przeciwności losu.

Jak lubił jeszcze zimne piwo to wal jak w dym.

Jak najbardziej. Im nas więcej tym weselej. Gdyby się tylko trzymać pory roku to by chyba tylko lotnictwo z frontu wschodniego załapało ;)

 

Michał fajny model wybrałeś . Będę zaglądał.

PF to chyba najzgrabniejszy z ołówków. Dojrzalszy w porównaniu z wersjami F i jeszcze nie tak masywny jak PFM. A zgrabnej sylwetki trudno nie docenić. Powiedz lepiej, z czym sam startujesz w konkursie ;)

 

 

Szybkie pytanie do zorientowanych w temacie. Za poradą w temacie o ołówkach w 1:1 przejrzałem zdjęcia stojącego we Wrocławiu MiG-21PFM w celu określenia koloru wnęk podwozia, najwięcej to tam było gołego duralu, po tylu latach, ale dało się też zobaczyć tu i tam kolor podkładówki. No to pomalowałem całe wnęki podwozia w takim kolorze, ale jakby mi ktoś potwierdził na bank, że takie coś występowało w przyrodzie to spałbym spokojniej

 

DSCN3129_zpsyklth6j5.jpg

Koncepcja druga (zdaje mi się, ze bardziej prawdopodobna) to kolor ciemnoszary, taki jaki widać na goleniach podwozia. Rozważam maskowanie solą i szary kolor w celu uzyskania efektu złuszczonej miejscami farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, myślałem i wymyśliłem.

 

DSCN3136_zpsundcqeny.jpg

 

DSCN3137_zps25lhseeh.jpg

 

DSCN3138_zpsw44seq5u.jpg

 

DSCN3139_zps58h8iajs.jpg

 

Złożone na sucho w wersji "na czysto". Pójdzie na to jeszcze wash "Dark Dirt" i będzie cacy. Przetestowane w MiG-21bis i w MiG-21F-13, więc i tu zadziała. Przedtem jeszcze agregaty, których Eduard nie szczędzi w zestawie i przewody paliwowe. Powinno to rozruszać kolorystycznie całokształt.

 

A w międzyczasie celowniki.

 

Przezierny, już na ramie szyby pancernej:

 

DSCN3130_zpsceqxl97l.jpg

 

DSCN3131_zpscnte5rxd.jpg

 

DSCN3132_zpsiut5eiyw.jpg

 

DSCN3133_zpsrng9ngs2.jpg

 

I wyświetlacz radiolokacyjnego. Wycięty z żywic przeznaczonych jeszcze zdaje się do modeli Academy. Leżał gdzieś w szpargałach od lat, to co się miał zmarnować.

 

DSCN3134_zpsqvk0jcdl.jpg

 

DSCN3135_zpsg3q7oehw.jpg

 

Wyjątkowo niewdzięczny do fotografowania

 

edit:

 

I gotowe. Jest brudno, no ale w końcu zima. Po jednym starcie niezahamowane koło wchodzące do wnęki zachlapało by wodą wszystko w środku i zdaje mi się, ze tak to właśnie wygląda

 

DSCN3143_zpshy7nwtgp.jpg

 

DSCN3144_zpsnh3f8t7m.jpg

 

DSCN3145_zpsqlgppmai.jpg

 

DSCN3140_zpsgriuvpde.jpg

 

DSCN3141_zpszceenkdu.jpg

 

DSCN3142_zpstyjp0b5t.jpg

 

DSCN3146_zpsxrl3ncsr.jpg

 

DSCN3147_zpsyugis3f8.jpg

 

DSCN3148_zpskpdzmatw.jpg

 

DSCN3149_zpsqf4nsq6i.jpg

 

DSCN3150_zpst5at6ith.jpg

 

Temat wnęk podwozia zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja coś wytnę z ramek wreszcie...

Samym gadaniem nikt jeszcze modelu nie zrobił.

 

 

 

Zrobiłem jeszcze dwa zdjęcia wnęk podwozia głównego, bo poprzednie były takie sobie.

 

DSCN3151_zpsu1wpxnsd.jpg

 

DSCN3152_zpsstmkd4h9.jpg

 

Przy okazji widać, że na warsztat poszły hamulce aerodynamiczne, ale póki co nie ma czego jeszcze pokazywać.

 

I krzesełko. Najpierw zdjęcia na bogato bo dość dobrze obrazują skalę przedsięwzięcia

 

DSCN3176_zps6gx4qrfl.jpg

 

DSCN3177_zpsly1yewiu.jpg

 

I trzy foty makro, na których wash i suchy pędzel wyglądają karykaturalnie, ale powiększenie jest milion pińcet, więc takie cuda się zdarzają.

 

DSCN3170_zps2re5olnc.jpg

 

DSCN3171_zps9k6skeyo.jpg

 

DSCN3173_zpskgli4wxk.jpg

 

Kolorystyka i wygląd ogólny na podstawie zdjęć ze strony http://fotelkatapultowy.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samym gadaniem nikt jeszcze modelu nie zrobił.

 

Ho-ho-ho, obyś detale miał w modelu równie ostre jak język.

 

Co do fotelika, to akurat na zbliżeniu wygląda lepiej niż na pozostałych fotach.

Akurat tutaj szału jakoś nie ma, ale mimo wszystko podoba mi się jak ten model robisz, oraz to jak Ci on wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś dysza wylotowa silnika na gotowo. Niespiesznie idzie w kierunku zamknięcia kadłuba. Ilość zdjęć proporcjonalna do ilości wykonanej pracy

 

DSCN3196_zpsbxid8pe4.jpg

 

DSCN3197_zpsvvy2enas.jpg

 

Ujęcię do środka na stabilizator płomienia takie sobie, ale pokazuje, że takie ustrojstwo jest ;) Tak to mniej więcej będzie się prezentować w gotowym modelu.

 

DSCN3199_zpscv7pdoq9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotelik bardzo ładny , a co brudnych wnęk od obracającego się koła ? Koło w momencie chowania podwozia było automatycznie hamowane tak więc brud i woda nie rozbryzgiwały się we wnękach .Najbardziej ubrudzoną częścią samolotu po lotach [ oprócz upapranej olejem i naftą tylnej części kadłuba ] były klapy zaskrzydłowe.Cała woda , ewntualne brudy z kół leciały na klapy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, do informacji o tym, czy koło jest hamowane czy nie nie mogłem dotrzeć. Założyłem, że skoro nie obraca się do pozycji poziomej to nie ma potrzeby walczyć z momentem żyroskopowym. Wash jest akrylowy więc można go nieco zmyć, choć zdaje mi się, że i tak nie jest źle. Z tym zachlapaniem skrzydła i klapy dobry pomysł do wykonania w modelu. Swoją drogą, za zdjęcia zabrudzonych pokryw luków pod silnikiem byłbym wdzięczny bo planuję poszaleć w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikając w umiejętności, lub ich brak, modelarskie, Mikele te twoje wnęki wyglądają jak od Ursusa, nie ołówka. Są zdjęcia z czasu służby także wnęk, trzeba szukać

LINK (trzeba kliknąć)

Można też zaglądać do egzemplarzy muzealnych, tych nie przemalowanych. Pełno w kraju samolotów płowiejących na słońcu, ale wnęki nienaruszone. Słońce tam nie trafia, nikt ich przecież nie czyści. Jak przyleciały, przyjechały, tak stoją.

Jakie wnęki miały "białe" ołówki, nie wzorowałbym się PFM 7101, ale starał dotrzeć do 2401. To przecież pewnie jedyny "biały" PF jaki ocalał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.