Skocz do zawartości

WIATRAKI I INNE TEGO TYPU USTROJSTWA


Mitrandir

Rekomendowane odpowiedzi

Jak napisał Kolega, zaprezentowane powyżej malowanie LOTowskie było podczas pierwszej pielgrzymki papieskiej, czyli w 1979 roku, a jak wiadomo tych pielgrzymek było osiem.

Biało-czerwone malowanie prezentowane na śmigłowcu krakowskim weszło "do użycia" bodajże w roku 1994.

Także chociażby w 1999 papież latał po Polsce (m.in w Siedlcach) już w śmigłowcu biało-czerwonym.

Ze strony muzeum:

Cytat

Egzemplarz muzealny Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP numer seryjny 10620, numer boczny 620 został wyprodukowany w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych w 1973 r. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był jednym z Mi-8 pułku, które obsługiwały wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Śmigłowiec został przekazany do zbiorów Muzeum w grudniu 2009 r.

Istotne zdanie zaznaczyłem. Mówi ono nam, że ten egzemplarz był jednym z wielu, a nie tym, którym latał papież. Mógł być np. śmigłowcem zapasowym...

Trzeba by poszperać w archiwach pielgrzymkowych i poszukać które śmiglaki były "numerem 1" w poszczególnych wizytach.

Z tego co pamiętam na pewno w jednej był to nr 619.

 

Nie za dużo pisaniny z mojej strony mam nadzieję... 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzes napisał:

Jak napisał Kolega, zaprezentowane powyżej malowanie LOTowskie było podczas pierwszej pielgrzymki papieskiej, czyli w 1979 roku, a jak wiadomo tych pielgrzymek było osiem.

Biało-czerwone malowanie prezentowane na śmigłowcu krakowskim weszło "do użycia" bodajże w roku 1994.

Także chociażby w 1999 papież latał po Polsce (m.in w Siedlcach) już w śmigłowcu biało-czerwonym.

Ze strony muzeum:

Istotne zdanie zaznaczyłem. Mówi ono nam, że ten egzemplarz był jednym z wielu, a nie tym, którym latał papież. Mógł być np. śmigłowcem zapasowym...

Trzeba by poszperać w archiwach pielgrzymkowych i poszukać które śmiglaki były "numerem 1" w poszczególnych wizytach.

Z tego co pamiętam na pewno w jednej był to nr 619.

 

Nie za dużo pisaniny z mojej strony mam nadzieję... 

Absolutnie nie, dziękuję pogrzebie w temacie :szampan1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2021 o 20:01, Endrju napisał:

630-tka latała też w Leźnicy. Tylko że tam latała już jako pasażer. Taka też trafiła do muzeum i w muzeum zrobili z niej z powrotem salonkę. A z malowaniem historycznym nie powinno być problemu. Jakieś zdjęcia są w sieci. Nawet jeśli są to zdjęcia z innymi numerami to wtedy wszystkie pasażery i salonki miały identyczny schemat malowania.

Pozdrawiam

Andrzej

Koledzy. Bardzo przepraszam ale niechcący podałem błędną, które pozwolą koledzy, że nieco wyprostuję. W Krakowie w muzeum stoi śmigłowiec z numerem bocznym 620.  Ja mówiłem o śmigłowcu 630 Mi-8 w wersji pasażerskiej, który latał w Leźnicy. Ten śmigłowiec nie trafił do muzeum w Krakowie. Pozostał w Leźnicy. Niestety ostatnio śmigłowcami się nie zajmowałem a moja wiedza  bazuje na moich wspomnieniach sprzeda lat z Leźnicy. Za pomyłkę przepraszam mam nadzieję, że nikomu za mocno nie namieszałem.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 9 months later...

A ja mam pytanie o daleką przeszłość.

Jesteś jedynym znanym mi Polakiem (wiem że jest ich więcej, ale widziałem tylko Twój) który zrobił CH-54 Tarhe (Skycrane).

Nie posiadasz żadnych zdjęć z jego budowy, albo wątku warsztatowego? Pytam bo się przymierzam, ale się boję że utknę w spirali przerabiania i dorabiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.