Skocz do zawartości
Artek82

MiG-17 PF z Pruszkowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w Nowym Roku z nowym modelem czyli...

...nie, nie z kolejnym Antkiem, a tym razem z Migiem 17 PF z naszej krajowej wytwórni ZTS Plastyk z Pruszkowa

33_zpsoaprs6ci.jpg

Co by nie mówić jest to mój najszybciej wykonany model od bodaj 10-12 lat. W przypływie świątecznej energii i kilku wolnych dni tak sobie zacząłem dłubać rurkę i tak sobie ją w miesiąc zrobiłem. Powiedzmy postanowiłem odetchnąć trochę od Antków, vintydzów i innych cywili, a że ten MiG z daszkiem na nosku zawsze jakoś mi się tak podobał to dawaj

O modelu faktów kilka...

Model jak to model, a raczej kopia starego KP wykonana jakoś na przełomie wieków. Skleja się toto w miarę dobrze i szybko, ma wgłębnie linie co nie stresuje przy wszelkich rżnięciach, cięciach i szlifach, najgorsze miejsca to spasowanie przy przejściu kadłub-skrzydło gdzie szpary i luki powodują uśmiech od ucha do ucha i konieczność zastosowania wstawek i szpachli, oraz owiewka kabiny przypominająca namiot, która po przyklejeniu pozostawia szparki które też trzeba ukryć pod szpachlówką. W miejscu pistoletów wyfrezowałem bardziej wgłębienia i po nawierceniu osadziłem tam pociętą igłę stomatologiczną. Dyszę wylotową przewierciłem i dokleiłem... zatyczkę od Super Glue tą czerwoną, co by ta dysza w środku taką płaską ścianką nie straszyła. Kalkomanie dały się położyć po użyciu SETa i Decal Fixa, ale folia na której są nadrukowane stawiała opór przy błyskawicach i kilka razy machała ogonem. Powierzchnia lakiernicza jak i podkład to dobrze znane spraye na "D" z marketów na "C" Model potraktowałem typowo relaksacyjnie i bez napinki. Ot półkownik do cieszenia oka. Zamiast tematu warsztatowego zapraszam na garść fotek z procesu budowy

th_1_zpspfllyljs.jpg th_1a_zpshfpisbdr.jpg th_2_zpsyyrm28yw.jpg th_3_zpshblrbbfu.jpg th_5_zpsrzzout5s.jpg th_6_zps896y6clw.jpg th_7_zps4zb7jiif.jpg th_8a_zpstmryuxrm.jpg th_8b_zpseqjwrvox.jpg th_8c_zpslgrgty0n.jpg th_9_zpsqfsw19gn.jpg th_10_zpsyzrqakz3.jpg th_11_zps5dqrxsal.jpg th_12_zpsw7ym90fa.jpg th_14_zpsdmyyysqc.jpg th_16_zpsyols1dot.jpg th_17_zps4dlpomnr.jpg th_18_zpszwhbvgqc.jpg th_18a_zps5vwe3rri.jpg

O maszynie...

ZTS Plastyk na rynek wypuszcza ten sam model w tym samym malowaniu, ale pod dwoma innymi nazwami. MiG-17 PF i Lim-5P. Samolot o numerze 948 jak wieść niesie to oryginalny MiG-17 PF, jeden z bodaj 12 zakupionych w 1955 roku z ZSRR dla LWP, a Limy produkowano w Mielcu od 1957 roku. W sieci nie znalazłem jeszcze fotografii 948 z czasów jego służby i ciężko ustalić takie elementy jak kolor osłony radaru. Różnie podają różne źródła, jest mowa o czerwonym, niebieskim lub zielonym. Tak samo nie wiem czy u nasady skrzydeł były chodniki gumowe bo w Limach niby widać że są ale w MiGu nie ma. Obecnie egzemplarz ten eksponowany jest na terenie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Foto Nils Mosberg

12701852033_fc26b33c53_b.jpg

Tyle informacji, zapraszam do galerii. Fotografii plenerowych w zimowej scenerii niestety nie zdążyłem wykonać przed nasuwającym się frontem ciepłym, którego chmury skutecznie zasłoniły Słońce, a dziś wszystko się topi

21_zpsud6ppims.jpg

19_zpsu0tei4ox.jpg

28_zpseun1f9ik.jpg

29_zpsegu10ore.jpg

30_zps9ht4rnqf.jpg

22_zpsnhht1en5.jpg

31_zpss2xzjp80.jpg

24_zpscyiwe89k.jpg

27_zpsop6cozdv.jpg

25_zpsscyy3qf8.jpg

20_zpshradgobx.jpg

26_zpsfjbqyqay.jpg

23_zpsexpqosnj.jpg

32_zpsnsxeiiw8.jpg

Dzięki za uwagę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajny, w twoim cyfry jakieś mniejsze .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ha! Jeden wieczór i dwa MiGi-17PF 948.

Można sobie porównać stareńkie KP i uwspółcześniony Plastyk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cyfry takie jakie dał producent, a wiadomo jak to w ZTSie bywa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gratulacje! Z grubsza podobny do MiGa ale oko cieszy, bo to przecież nasz MiG i nikt na całym świecie nie może absolutnie nic na to poradzić.

Typowe frajdolarstwo, które całym sercem popieram, bo robi mi dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi