Skocz do zawartości

I-16 Typ 24 | Eduard 1:48


Hubert Kendziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Tematem galerii jest budowany przeze mnie od ubiegłorocznych wakacji (jako przerywnik i model treningowy) I-16 Typ 24 w skali 1:48 od Eduarda, Weekend Edition.

 

O konstrukcji samolotu nie ma się co rozpisywać - maszyna szeroko znana i lubiana, jako przedmiot modelarskiej twórczości.

Natomiast dwa słowa trzeba napisać o barwach. Malowanie jest w zasadzie pudełkowe, jednak wbrew obiegowej opinii, nie jest to samolot Safonowa.

 

Faktycznie, Safonow miał robione zdjęcia propagandowe na tle tej maszyny, ale na co dzień latał nim inny as lotnictwa RKKA, mianowicie Kowalenko. Na serii zdjęć wykonanej 6 lipca 1941 samolot jest czysty i wypielęgnowany, pewnie trawa także została pomalowana. Na lewej burcie samolot miał napis "За Сталина!" zaś na prawej "За Коммунизм!". Nie wiadomo, dlaczego Eduard na prawą burtę wrzucił "Śmierć Faszystom"... Do tego same napisy były prawdopodobnie żółte, tylko wykrzyknik (a może oba) był biały.

 

Samolot Safonowa miał inne napisy: "Смерть фашизму!" i "За ВКП(б)!" - ale to historia na inny, bardziej poważny projekt. Do naszej sesji foto za sterami usiadł jednak właśnie on.

 

Zainteresowanym polecam te stronki:

http://sovietwarplanes.com/board/index.php?topic=1079.15

http://mig3.sovietwarplanes.com/i16/i16painting/I16painting.htm

 

D86QGg.jpg

 

hTbi2N.jpg

 

HwhJk1.jpg

 

B3WMLN.jpg

 

wS9hv6.jpg

 

HdQGF3.jpg

 

3TTa6l.jpg

 

uuoJpE.jpg

 

ipT8fs.jpg

 

JEoIim.jpg

 

0Fsyf4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Atlis, uwagi odnośnie papieru, owiewki, zdjęć - przyjmuję, są zasadne.

Papier: zabrudzony od pigmentów, cóż - pancerka zostawiła ślady. Nic lepszego nie było jednak pod ręką, a że akurat chwilkę miałem wolnego czasu, chciałem skorzystać.

Owiewki nie maskowałem. Malowana z ręki.

Modelik był robiony na luzie, niskobudżetowo, a docinania masek nie cierpię. Zwłaszcza, że to draństwo jest takie małe.

 

Zdjęcia... to moja słaba strona. Myślę, że wina oświetlenia. Ciągle jeszcze jest w moich fotografiach sporo przypadkowości.

 

Pan w kokpicie, to moja pierwsza w życiu figurka i nie wyrzucę jej . Zresztą siedzi ciasno - wiesz, kokpit I-16 miał dość wąski otwór. A drzwiczki na głucho zamknięte.

 

Malowanie zaś (Tamiya) - wierz mi, to nie kwestia światła. I chyba z malowania góry najbardziej jestem tu zadowolony.

 

Następna galeria będzie lepiej zrobiona, obiecuję.

Dzięki za komentarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego całego cieniowania modelu, przecież jak jest prawdziwy czołg albo samolot to malujesz go jednakową farbą a nie bawisz się w to że tam wincyj tam mniej farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego całego cieniowania modelu, przecież jak jest prawdziwy czołg albo samolot to malujesz go jednakową farbą a nie bawisz się w to że tam wincyj tam mniej farby.

Ja też do końca tego nie rozumiem, bo za mało jeszcze umiem .

Rzecz w tym, że oczywiście jest wpływ eksploatacji (dzięki Atlis za pięknego Corsaira), poza tym rosyjskie lakiery, oryginalnie błyszczące, dość szybko matowiały i miały tendencję do płowienia, zwłaszcza że przeważnie trzymano maszyny pod gołym niebem (widać to na wielu fotografiach historycznych - a większość I-16 Typ 24 w 1941 roku miało już prawie dwa lata za sobą i po jednolitym połysku i kolorze zostały tylko wspomnienia), a co najważniejsze - w małej skali naturalne światło nie załatwi gry światłocieni, jaką widać na dużej bryle, trzeba zatem trochę pomóc - właśnie sztucznym cieniem, podkreśleniem krawędzi suchym pędzlem, washem w zagłębieniach.

Czy to się musi każdemu tak samo podobać? Pewnie nie musi i to też jest piękne.

 

Dzięki za wszystkie komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witajcie

Przy okazji robienia innych fotografii strzeliłem jeszcze kilka zdjęć Iszaka, z których cztery wyszły moim zdaniem w miarę do przyjęcia.

Poprawione ramy wiatrochronu.

 

Raz jeszcze dzięki za wszystkie komentarze.

 

M4AEY4.jpg

 

rmyhke.jpg

 

CvJ2Zs.jpg

 

irmqur.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.