Skocz do zawartości

Sd. Kfz. 8 + 21 cm Mörser 18


Merten

Rekomendowane odpowiedzi

Coś musiałem pokombinować z ciągnikiem, bo ciągle taki się pusty wydaje. Dorobiłem więc klamoty na pace.

No i zrobione ślady obić, zacieki i takie tam.

Poza tym doszły kalkomanie. Niestety numery rejestracyjne Trumpetera są zrobione jakąś współczesną czcionką, a nie taką jakiej używano na rejestracjach.

Znalazłem więc takie z SdKfz 7 Tamiya, ale mają ze 40 lat i są pożółkłe. Ale po przykurzeniu jakoś chyba będzie.

46211001705_df6346d816_o.jpg327 on Flickr

46211001785_2b3852a095_o.jpg326  on Flickr

46211001935_a681a59048_o.jpg325 on Flickr

No i Rohrwagen.  W tym samym stanie, co ciągnik, czyli schnie po malowaniu olejami.

46401428174_09427baeb0_o.jpg322  on Flickr

46401427584_9c522452d4_o.jpg323] on Flickr

Lubię to zestawienie.

Klejona wiele lat temu 150 milimetrowa sFH 18 i sama lufa z 210 mm moździerza. Cała haubica w transporcie 6300 kg, a sama lufa od moździerza 10700 kg.

Do tego laweta 12000 kg i już jest komplet!

I niby "tylko" 6 cm różnicy. ?

46211002065_9ed5038dc2_o.jpg324 on Flickr

No i śmiesznostka na koniec. 

Koła od Precision Models do modelu Trumpetera!

No jaja sobie robią? Nie podejmuję się oceniać kto zerżnął od kogo, bo są idealnie takie jak z Trumpetera, ale to właśnie w modelach "Precision Models" te koła są zwalone.

Oprócz tego właśnie dodatkowego zestawu:

46211002385_92dc28bc8f_o.jpg321 on Flickr

 

 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

haha znając trumpka to chyba nie trudno się domyślić kto od kogo ? fajny zestaw, jednak ja bym zrobił drugiego , może i duże nie na jedną diorame ale byłby mega komplet ? no tak troszkę podpuszczam ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dwie małe uwagi:

Okno wkleiłeś chyba odwrotnie, wycieraczkami do szoferki. Rama okna w twoim modelu opiera się silniczkami wycieraczek o maskę silnika.

Między pokrywami silnika a podszybiem i bocznymi burtami była szczelina o szerokości 10cm. Maskowana była brezentem. Musisz to domalować.

Tu masz link, gdzie wyraźnie to widać:   https://www.net-maquettes.com/pictures/sdkfz-8-12-ton/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale jest jeszcze trzecia uwaga!

Strasznie mnie męczyło, że coś jest nie tak.

I już wiem:

u1I9XdR.jpg

Do zaszpachlowania. W oryginale to był jeden kawałek blachy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marioba!

Okno nie jest całe szczęście wklejone i ten odwrotny montaż wyszedłby przy montowaniu szyby. Ale co ja odwaliłem to nie wiem. 

?

Ten pas brezentu między silnikiem a szoferką „mi się” po prostu zapomniał. Jak robiłem SdKfz 7, to nawet specjalnie wklejałem tam pasek bibuły. Teraz nie dam rady, ale wkleję w to miejsce bibułkę po wierzchu i będzie git.

Szpara rzeczywiście do zaszpachlowania. W ogóle na to nie zwróciłem uwagi.

Potrójne dzięki więc!

Fajnie jak ktoś spojrzy z boku.

 

 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tył zaszpachlowany. Na zdjęciu widać jakiś zadzior przy rancie burty. Może jeszcze podpiłuję, chociaż na żywo go nie widać.

32244524807_1f52737676_o.jpg329 on Flickr

No i przełożona rama szyby i wklejona bibuła w miejscu gdzie było brezentowe łączenie maski z resztą pojazdu.

Widzę Marioba, że u siebie pomalowałeś na brąz. Trochę się waham czy tak naprawdę powinno mieć inny kolor, czy przy malowaniu jechali po tym farbą bazową?

Co myślicie?

46272158035_1709a26538_o.jpg328on Flickr

Łańcuchy fakt, są przeskalowane bo w oryginale ogniwa miałyby po 5,5 cm, więc słonia by można na nich powiesić.

Najprościej byłoby zdjąć, bo rzadko się je widuje w użyciu na zdjęciach,  ale jakoś mi ich żal. 

Jeszcze zobaczę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lina jest ze "sznurka" dołączonego przez Trumpetera do modelu.

Też mam co do niej bardzo ambiwalentne odczucia. Chciałem koniecznie coś dodać na pakę, ale zachwycony nie jestem. Z czego można zrobić? Kupić jakąś od RB czy może jest jakiś prosty pomysł na jej zastąpienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2019 o 15:43, Merten napisał:

Widzę Marioba, że u siebie pomalowałeś na brąz. Trochę się waham czy tak naprawdę powinno mieć inny kolor, czy przy malowaniu jechali po tym farbą bazową?

 Sorry, że dopiero teraz odpowiadam, ale skupiłem się na innej rzeczy.

Na pewno nie malowali dylatacji kolorem bazowym. Brezent od farby sztywniał i łatwo pękał. Wbrew pozorom ten niby mało ważny element konstrukcji, dosyć mocno pracował. Rama pojazdu, podczas holowania potrafiła rozciągnąć się od kilku do kilkunastu milimetrów. Dodaj do tego odchyły boczne całej ramy. Dlatego w ciężkich holownikach, oddzielono karoserię silnika od przedziału pasażersko ładunkowego. Bez tego cała buda by się odkształcała, nie mówiąc o pokrywach silnika które by się nałogowo otwierały.

Dylatację zabezpieczano brezentem zazwyczaj tym samym z którego robiono składaną plandekę. Cięto materiał z jednej beli. Jaki kolor? Generalnie kolor brezentu. Od jasnego khaki, do bardzo ciemnego. Od jasnego beżu, do bardzo ciemnego. Wszystkie odcienie zieleni, oliwki, brązy itp. Na zdjęciach z epoki zazwyczaj ten kawałek materiału jest ciemniejszy od koloru bazowego. Może materiał był impregnowany, np. olejem?

Ja w swoim esdeku pomalowałem zrolowany dach i dylatację kolorem "RAF dark earth". Fotki robiłem telefonem i może dlatego wyszedł ten kolor jakiś taki brązowy.

Na zdjęciu widać przedział silnikowy jako oddzielny "moduł". Reszta karoserii była konstrukcją bardzo lekką ( coś około dwóch ton).

Zdjęcie robione na szybko telefonem z książki.

 

 

Mariusz

sd97.jpg

Edytowane przez marioba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące informacje.

To ma sens, więc się słucham. Wyszło na razie tak. pomalowałem Vallejo jakąś zieloną od niemieckich mundurów maskujących i na to trochę pomazałem olejną brązową.

Co do linek, to nie zamówiłem jednak Eureki, ale RB Model.

Wziąłem od razu po 0,5 metra wszystkich rodzajów jakie mają i o średnicy zdecyduję już na żywo. Idą na razie...

 

Wyszło tak i mi się raczej podoba. 

46493260764_f578647b10_h.jpg330 on Flickr

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już nic więcej przy tym nie będę robił.

Założone szyby, wstawione z tyłu klamoty, przykurzone aerografem Tamiya Buff i potem pigmentami na sucho.

Gąsienice pociągnięte miejscami srebrnym ołówkiem. Niestety nie widać tego na zdjęciach, ale na żywo daje taki fajny połysk.

40296295973_2dd401f7d1_o.jpg336 on Flickr

40296296133_9b469fa730_o.jpg335 on Flickr

40296296323_2e5bd58d85_o.jpg334 on Flickr

40296295903_c13ecf132e_o.jpg337 on Flickr

No i Rohrwagen:

40296296483_dde8379e9d_o.jpg332 on Flickr

40296296603_d7a6a3b3f3_o.jpg331 on Flickr

40296296433_bc0733da1a_o.jpg333 on Flickr

Próbowałem sfotografować to wszystko razem, ale za wielkie.

Posprzątam na biurku, to wrzucę wspólną fotkę z porównaniem do SdKfz 7 i sFH 18. Jest spora różnica!

Przy okazji: chciałem zrobić kolejnego SdKfz 8, ale coś na razie rynek wyczyszczony z tego modelu. Nigdzie nie ma, a na Allegro jacyś spryciarze próbują sprzedawać po 320 PLN.

?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.