Skocz do zawartości

Tamiya X-2 i brzydkie ślady po maskowaniu taśmą (też Tamiya)


milczacy

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy,

 

od pewnego czasu stosuję tę (świetną) farbę do malowania swoich airlinerów, zauważyłem jednak, że stosując na nią do maskowania taśmę (Tamiya ) po zdjęciu taśmy zostają widoczne pod światło nieładne ślady.

Mieliście tak? Co zrobić? Zmienić farbę (na Gunze H001)? Taśmy chyba nie będę zmieniał bo Tamiya jest bardzo dobra i tylko na X-2 daje takie brzydkie objawy.

X-2 rozcieńczam 'domowym' X-20A. Wszelkie rady i pomysły mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja, że to uszkodzona przez klej taśmy powierzchnia.

X-2 to błyszcząca biel i jeśli dobrze nie wyschnie, to naklejenie na niej taśmy może nieco zmatowić powierzchnię.

Nigdy nie zetknąłem się z przypadkiem żeby taśma Tamki zostawiła gdzieś na powierzchni klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że taśma Tamiya weszła w reakcję z farbą. Jak długo taśma leżała na farbie? Zasada jest taka, że maskujemy, malujemy i zdejmujemy taśmę. Później niestety znowu maskujemy i malujemy, chyba, że malujemy dzień po dniu. Ja kiedyś zamaskowałem farbę jasnoniebieską (Humbrol 65) taśmą Tamiya na ok. 2 tygodnie. Po jej zdjęciu zauważyłem jaśniejsze, brzydkie ślady. Całość wypolerowałem i pomalowałem ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miałem podobny problem. Udało mi się usunąć te ślady polerujac powierzchnię bardzo drobnym papierem wodnym, następnie wygladzilem filcem. Oczywiście nie zeszło całkowicie, ale wash i inne zabiegi brudzace plus sido zazegnaly problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Odgrzeje kotleta, czy kolega miał podobne ślady do tych: 

Nie wiem czemu dodało mi zdjęcia pod postem, farba to mieszanka xf-2 z xf-66. Maluję na ciśnieniu 15psi i proporcjach 40%-60%. 

Na pierwszy rzut oka wygląda to jakby cześć farby zeszła razem z taśmą. Zauważyłem też że po przeciągnięciu po ciemnym szarym część pigmentu zostaje na palcu pomimo że farba schła ponad 24h od malowania. 

Czyżby słaby thinner i za szybko odparowuje? 

Edytowane przez sjr
Update
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sobie sam odpowiedziałeś na pytanie.
Farba za sucha.
Albo używaj Thinera Levelling czy podobnego

Albo do tego swojego dodaj kilka kropel opóźniacza.
Ewentualnie jakiegoś Flow Improver.

W ostateczności jak już pomalowałeś na sucho to całą powierzchnię popsikaj samym rozcieńczalnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Przemek Przybulewski napisał:

W ostateczności jak już pomalowałeś na sucho to całą powierzchnię popsikaj samym rozcieńczalnikiem.

Zastanawiam się czy psikanie teraz rozcieńczalnikiem nie spowoduje rozmycia ostrych krawędzi, lub rozmycia ołówka którym wstępnie została naniesiona linia wody. 

LT wiem że powinien rozwiązać sprawę ale niemiłosiernie stąd decyzja przesiadki na domowego x-20a. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na izopropanolu. Niestety zalanie tym domowym x-20a nic nie dało. Poszła w tych ściereczka do polerowania i jakos mniej lub więcej udało to sie ogarnąć. Przerzuciłem się z powrotem na LT i problem zniknął 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.