Skocz do zawartości

Otwarcie Cytadeli (1:72)


SławekK

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mało się dzieje w tym dziale, to postanowiłem wrzucić zdjęcia kolejnej mojej dioramy - też nie nowej.

Podobnie jak w przypadku "Warszawy..." miałem do zagospodarowania dwa, moim zdaniem udane, modele - Mardera III z UM:

OtwarcieCytadeli-01_zpsqbrunq09.jpg

Sam model niezły, co mogłem to dorabiałem, w tym m.in.: narzędzia, uchwyty, haki, anteny.

 

Do tego Pz III M z Revella, taki w full opcji:

OtwarcieCytadeli-02_zpsksvcldpb.jpg

OtwarcieCytadeli-03_zpsccslmfge.jpg

Czego w nim nie ma . Żywiczne wnętrze wieży, przedziału kierowcy, komora silnika z silnikiem, do tego metalowa lufa i komplet blach z Patr'a.

OtwarcieCytadeli-04_zpsox3xybv0.jpg

Schutzen na wierzy mi trochę nie pasowały - nie wiem czy to moja wina, więc są "zdjęte".

 

Do tego wykonałem skarpę... która jest chyba najsłabszym elementem tej scenki... drzewko i trawę też robiłem sam.

OtwarcieCytadeli-05_zps2ybwu1id.jpg

Figurki załogi to Preiser, a SS-mani to Pegasus.

OtwarcieCytadeli-06_zps4vvxdng4.jpg

OtwarcieCytadeli-07_zpshvx1pqho.jpg

OtwarcieCytadeli-08_zpslxznjwqn.jpg

OtwarcieCytadeli-09_zpswavvgukz.jpg

OtwarcieCytadeli-10_zpswgifro87.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z dwoma poziomami miał ukazywać "parów/jar" w którym załoga naprawia trójkę, a obok mija ją Marder... już nie pamiętam, skąd pomysł żeby diorama miał "głębie" a nie "szerokość" . Nauczka na przyszłość, ze to nie koniecznie dobry pomysł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SławekK - rozumiem koncepcję dioramy...

Chodziło mi bardziej o aspekt realiów geograficznych bo w obwodzie kurskim to raczej krajobraz płaski jak stół

A gdzież tam. W dodatku do Call of Duty 1, też były pod Kurskiem takie parowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o aspekt realiów geograficznych bo w obwodzie kurskim to raczej krajobraz płaski jak stół

Błędne wyobrażenie - wyniesione zapewne na podstawie tych najbardziej popularnych zdjęć i filmików propagandowych, nie chce mi się teraz przeszukiwać książek i wspomnień w poszukiwaniu konkretnych cytatów odnośnie ukształtowania terenu, ale tak ogólnie :

 

-"Mapa bitwy na Łuku Kurskim, dla uważnego obserwatora, ukazuje nam teren pełen niewielkich przeszkód wodnych, jarów i parowów, ..."

-"W obiegowej opinie panuje błędne wyobrażenie na temat terenu zmagań niemieckich i sowieckich wojsk pancernych. W rzeczywistości teren pełen rzeczek, strumieni, głębokich jarów i parowów, trudnych do sforsowania nawet przez pojazdy gąsienicowe zdecydowanie sprzyjał obrońcom."

"Kursk 1943. Niemieckie spojrzenie

Naoczne świadectwa niemieckich dowódców z Operacji Zitadelle"

Steven H. Newton

 

To samo tyczy się też pogody - że niby podczas trwania całej operacji było sucho i nie spadła ani jedna kropelka deszczu A tymczasem niemieckie raporty wspominają o ulewnych deszczach, które nawet na kilka godzin uniemożliwily poruszanie się ciężkiego sprzętu i zaopatrzenia.

I

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja dioramy była raczej dostosowana do potrzeb niż prawdy historycznej - podobnie jak w przypadku SdKfz 250/9 . No ale hiwis udowadnia materiałami źródłowymi, że po części mogłem mieć rację. Szeroko pojęty Kurs (rejon bitwy) to pewnie kawał ziemi - pewnie np. wielkości Świętokrzyskiego (nie podam rozmiarów w m2, czy ha, bo znów wyjdę na laika ). Znając tereny Europy wiemy, że są mocno zróżnicowane - np. w okolicy Ostrowca mamy wąwozy o znacznej głębokości... o której nie wie nawet pół mieszkańców miasta .

Wracając do dioramy - skarpa nie wyszła, ale malowanie pojazdów wskazuje na Kursk .

Może coś powiecie o Pz III? - jakby policzyć części to kosztował mnie prawie tyle co '35 , ale nadal nie wiem czy wyszedł... napiszcie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o bardziej merytoryczną ocenę, niż "fajny", ale dzięki za przypomnienie .

Przynajmniej w kwestii geograficznej mamy jakiś konsensus .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.