Skocz do zawartości

Podwójny warsztat - OH-6A w skali 1:72


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Jakbyś mógł podesłać jakiś link, to chętnie bym poczytał.

 

A "Enforcer" to maszyna Roda Willisa, najlepszego ziomala Hugh Millsa.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Linka nie mam...

W książce Mutza 'Aeroscouts in Vietnam' są wspomnienia pilota HH-2D który wykonywał lot z parą AH-1G i OH-6 w Kambodży no i jego MAD znalazł jakieś 'anomalia' więc posłał tam Loacha - właśnie 16290 na sprawdzenie - no i niejako z drugiej strony - opowieść pilota OH-6 16290 Walkera Jones'a który dostał 1 strzał w transmisje i musiał lądować awaryjnie. Kaman ewakuował załogę OH-6. Walker pisze, że cały czas robił zdjęcia ( o co się ci z Kamana wkurzali - zresztą Walker Jones potem latał na AH-1 i też jakoś kojarzę jego zdjęcia...) ale niestety nie dotrwały do dziś. Jest 1 zdjęcie wraku zestrzelonego 16290 po ewakuacji.

 

BTW - w Poznaniu będę jakoś w czwartek to mogę zabrać książkę.

 

BTW II - skoro nie kojarzę 'The Enforcer' znaczy najwyższy czas przypomnieć sobie najlepszą książkę o śmiglakach z Wietnamu 'Low level hell' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Chyba będę musiał się zapoznać z tą książką (Aeroscouts) - chociaż nie będzie to proste i już trochę późno...

 

Może ktoś wie gdzie można ją najlepiej zdobyć?

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

 

Szkoda, że nikt nie wie...

 

A ja w międzyczasie zamaskowałem okna i zacząłem malować maszyny. Zdecydowałem się na kolor Humbrol 155 - oliwkowozielony:

 

paint01.jpg

 

Teraz biorę się za kalkomanie i bezbarwny, żeby zdjąć maskowanie z okien.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Serdecznie dziekuję za komentarze!

 

A z tym czasem - nie ma go za dużo... Ale te dwa maleństwa to w sumie liczą się za jeden model W sumie to już powoli dochodze do tego, że research zajmuje mi sporo czasu i tu research jest wspólny, to jest oszczędność. Malować też można je razem, za jednym napełnieniem aerografu.

 

Patryk - wielkie dzięki za miłe słowa!

 

Lipstein - uważaj na ten model, on wymaga o wiele więcej roboty niz się na początku wydaje!

 

Niedługo będę miał kalkomanie położone, to podeślę foty. A na razie pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Większość kalkomanii już położona, trochę bezbarwnego też. Teraz tylko pozostaje prysnąć to wszystko na pół-matowo:

 

paint02.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Udało mi się położyć mat na jeden z "jajeczek" i w związku z tym mogłem zdjąć maskowanie z kokpitu - od razu lepiej! Teraz wygląda to tak:

 

paint31.jpg

 

paint32.jpg

 

paint33.jpg

 

Cały czas mam problem, żeby porządnie oświetlić to co fotografuję!

 

Teraz chciałbym zamontować tylne stateczniki - w tym celu musze zamontować przekładnię ogonową. W oryginale wygląda to tak:

 

oh-6_09_of_35.jpg

 

Niestety w większości modeli H500/OH-6 ten detal jest zbombany. Dlatego musiałem zbudować coś od podstaw:

 

fuse13.jpg

 

Na powyższej fotografii widzimy od lewej część z zestawu firmy AZ-Model, a potem dwie moje przekładnie z imitacjami dźwigni sterującej skokiem wirnika ogonowego.

 

To tyle na teraz, "darkhorse" jest następny w kolejności do bezbarwnego matowego i zobaczymy jak tam szkło wyszło. Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

No i tak jak pisałem poprzednio, zdjąłem maskowanie z drugiej maszyny:

 

paint51.jpg

 

paint52.jpg

 

paint53.jpg

 

paint54.jpg

 

paint55.jpg

 

Buduję też dalsze szczegóły. Np. osłonę ADFu (radionamiernika) - jest to duży, przezroczysty czerwony element który mieści też dolne światło pozycyjne. Wykonałem go z fragmentu klosza od samochodowego światła STOP:

 

adf01.jpg

 

adf02.jpg

 

Zrobiłem też gaśnice (jedną na górkę, żeby mieć z czego wybierać):

 

cpit17.jpg

 

Teraz chyba dokończę usterzenie i pomaluję kilka detali. Trzeba też się brać za resztę wnętrza (tył).

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, co się stało w okolicach górnej części owiewki? Klej tak dziwnie zastygł, czy co? Wygląda jak stara blizna...

 

Dzięki Twoim wpisom jadę dalej z koksem z moją Kiowa, może dzisiaj cyknę jakie foty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Dzięki za komentarze!

 

Te mocne zbliżenia potrafią być brutalne, prawda? Widzicie, że jestem szczery, niczego nie ukrywam!

 

stakor1 - masz na myśli ten model, gdzie połówki kadłuba są całe przezroczyste, prawda? Ja bym to zrobił inaczej, ja bym wziął takie rozwiązanie jak dotychczas, ale poszerzyłbym część przezroczystą o "łuki" nad drzwiami i o kilka milimetrów w każdą stronę, żeby móc poszpachlować łączenia, poszlifować i ukryć to pod farbą, nie na styku części przezroczystej i "blaszanej".

 

To ciekawe - u nas w Poznaniu, z tego co wiem to mamy tylko Kałasznikowa, Magnum 357 i Uzi - ale to są stare dane.

 

Lipstein - które miejsce masz konkretnie na myśli? Trochę źle mi szły imitacje nitów, musiałem je robić frezarką i dlatego wyszły podłużne a nie okrągłe. Problemem jest też to, że szpachlówka się trochę skurczyła po szlifowaniu. Patrząc gołym okiem aż tak się tego nie widzi, ale fakt, że te babole tam są.

 

Chętnie bym zobaczył update na Twoim OH-58, sam też mam takiego w planie, jak już pisałem.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Wziąłem się za budowanie miniguna do "darkhorse'a". Powinien to być system XM27E1. Na zdjęciu poniżej widać porównanie elementów z zestawu Italeri (na ramce) i poniżej moje wytwory:

 

mini01.jpg

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

W przerwach pomiędzy przygotowaniami i świętowaniem pomalowałem ogonki od "jajeczek" i zamontowałem górne światła antykolizyjne:

 

paint03.jpg

 

"Trudne" kolory położyłem z pędzla - czerwony to tylko jedna warstwa farby Citadel-Games Workshop, a żółty to Gunze - ale tu juz trzeba było kilka warstw położyć.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

"Wykręciłem" tylne siedzenia, na których będą siedzieć strzelcy/obserwatorzy/szefowie załogi:

 

cpit18.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Udało mi się zrobić anteny w "darkhorse", ale zacznę od pokazania tylnego siedzenia po zamontowaniu. Anteny też już widać:

 

fuse14.jpg

 

Od spodu widać zamontowana obudowę radionamiernika/ADF obok antenę drutową właściwą dla późnej wersji OH-6A z miniaturowymi radiami (ARC-114, ARC-115, ARC-116), a pod belką ogonową urządzenie CU-942 z anteną AR-1703/AR:

 

fuse15.jpg

 

Mam też już gotowy do zamontowania minigun z sytemem XM-27E1:

 

mini02.jpg

 

Dziękuje za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Moses, ten zestaw już prawie cały wykorzystałem do Siuksa, ale dzięki za rewolucyjną czujność

 

Paweł, a masz jakiś schemat tego działka, czy rzeźbisz ze zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Moses - nie akwarium, tylko jajko! :D

 

Lipstein - o blachach już pisałem, mamy do wyboru Airwaves, prawie że bezużyteczne, pasy za grube, pancerz siedzeń zły kształt - ale jest tablica przyrządów w miarę poprawna. I jest zestaw firmy Kuivalainen - tam są dobre pasy i kilka ładnych detali, ale ogólnie są to blachy do cywilnych wariantów. Może jeszcze jest coś, ale ja nie znalazłem.

 

Jeśli chodzi o miniguna, to mówimy tu o systemie XM-27E1 - jest do tego sporo zdjęć i rysunków na sieci. Poszukaj też TM-ki do OH-6A, tam to dopiero jest sporo informacji!

 

Warto też poszukać w sieci takiej frazy:

 

"organizational maintenance manual electronics equipment configuration army OH-6A Helicopter"

 

Życzę powodzenia w budowie i czekam na obrazki - jeżeli masz ochotę, to w tym wątku. Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku, a możesz cyknąć zdjęcie podsufitki z osłoną przekładni w modelu Italeri? Skąd masz kalki do tego egzemplarza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.